Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Sú potrebné doplnky výživy na ochranu pohybového aparátu? Čo by mala obsahovať správna kĺbová výživa?
Sú potrebné doplnky výživy na ochranu pohybového aparátu? Čo by mala obsahovať správna kĺbová výživa?

Sú potrebné doplnky výživy na ochranu pohybového aparátu? Čo by mala obsahovať správna kĺbová výživa?

Sú potrebné doplnky výživy na ochranu pohybového aparátu? Čo by mala obsahovať správna kĺbová výživa?

Mladosť a vitalita do značnej miery závisia na dobrom stave kĺbov a kostí. Nezabúdajte...vďaka zdravému pohybovému aparátu sa môžete slobodne pohybovať. 

Obsah

V dnešnej dobe je výrazne široká ponuka výživových doplnkov, pomocou ktorých je možné ovplyvniť alebo vyriešiť rôzne zdravotné problémy. Podobne je to aj s doplnkami na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu.

Je vôbec potrebné tieto doplnky užívať? Pomôžu ovplyvniť zdravotný stav? Čo by mal takýto výživový doplnok obsahovať? Čítajte ďalej a dozviete sa viac...

Na zodpovedanie najčastejšej otázky - či sú vôbec potrebné výživové doplnky na ochranu a regeneráciu pohybového aparátu – si pomôžeme základmi z anatómie. Kĺb je pohyblivé spojenie dvoch alebo viacerých kosti, ktorý je neustále namáhaný strerotypným pohybom,  športom alebo prácou s jednostranným zaťažením.

Regeneračné schopnosti sa zhoršujú vekom, príliš veľkým zaťažením a hlavne podcenenou alebo žiadnou regeneráciou.

Koncové časti kostí tvorí chrupavka vyživovaná pomocou kĺbovej tekutiny.

Je dôležité, aby mal kĺb dostatok tejto tekutiny a aby obsahovala látky potrebné na regeneráciu chrupavky. Za takýchto okolností sa chrupavka dokáže zvýšenej záťaži prispôsobiť a následne aj regenerovať. Taktiež musia byť splnené aj ďalšie faktory – zdravý, správny pohyb a nepreťažovanie.

Hypermobilita, zlé pohybové stereotypy alebo chýbajúca regenerácia spôsobia narušenie výživy chrupavky, čo môže viesť až k tvorbe artrózy. Ak je chrupavka poškodená artrózou, nedokáže zregenerovať ako napríklad kosť alebo sval. 

Preto je veľmi dôležitá prevencia – nielen u aktívnych športovcov, ale aj u tých rekreačných, či bežných ľudí. Väčšina z nich sa totiž stretne s doplnkami výživy, až keď začnú pociťovať bolesť, obmedzenie pohybu alebo po úraze. V takýchto prípadoch je už však často neskoro, pretože bola podcenená prevencia a regenerácia.

Prevencia

Kĺbová výživa pomáha regenerovať väzivá, šľachy, zlepšuje celkovú pohybovú schopnosť. Aby bol zabezpečený najlepší účinok, je potrebné aby obsahovala vyvážený pomer účinných látok - chondroprotektív.

Medzi základné a najdôležitejšie látky patrí hydrolyzát želatíny, ktorý je dôležitý pre syntézu vlastného kolagénu. Kvôli lepšiemu vstrebávaniu je potrebný aj obsah vitamínu C. Ďalšou účinnou látkou je glukozamín sulfát, ktorý posilňuje štruktúru chrupavky, zvyšuje jej odolnosť  stimuluje tvorbu novej chrupavky.

Na zlepšenie mechanickej elasticity a pružnosti chrupavky slúži chondroitín sulfát (žraločia chrupavka) tým, že v chrupavke viaže vodu. Správnou kombináciou týchto látok zabezpečí tú najlepšiu výživu pre kĺby.

Gelo-3 complex je výživový doplnok, ktorý obsahuje všetky uvedené dôležité látky. Naviac je  obohatený o vitamíny skupiny B, ktoré zlepšujú synergický účinok a vstrebateľnosť.

Pri dávkovaní je dôležité dodržať pravidelnosť – v prípade prevencie stačí jedna dávka nalačno raz za deň. Pri pociťovaní bolesti, po úraze alebo počas rehabilitácie treba dávkovať 2-krát za deň.

Medzi ďalšie chondroprotektíva patrí MSM (Metylsulfonylmetán). Je to prírodný minerál pre krásu a pevnosť kĺbov. Má silný protizápalový účinok, podporuje využitie vápnika a má dôležité uplatnenie pri tvorbe kolagénu. Ten je potrebný na správne utváranie chrupavkového a kostného tkaniva.

Na záver len jednoduchý tip – nezabúdajte na prevenciu, regeneráciu a hlavne zdravý a pravidelný pohyb.