Aj pečeň potrebuje regenerovať: Objavte benefity doplnku Glutation
Aj pečeň potrebuje regenerovať: Objavte benefity doplnku Glutation

Aj pečeň potrebuje regenerovať: Objavte benefity doplnku Glutation

Aj pečeň potrebuje regenerovať: Objavte benefity doplnku Glutation

Počuli ste už o najsilnejšom ľudskom antioxidante? Je ním glutation. Naše telo si ho dokáže vyrábať samo, a to priamo v pečeni, pretože je najväčšou zásobárňou glutationu. Avšak, ak je pečeň nadmieru zaťažená, snaží sa uspokojiť najskôr svoje vlastné potreby glutationu. Aj, preto je pravdepodobné, že neskôr môže dôjsť k nedostatku tohto dôležitého antioxidantu vylučovaného do krvi pre iné orgány tela. Ako tomu zabrániť?

Nedostatok glutationu sa môže prejaviť na zhoršenom zdravotnom stave a nižšej odolnosti voči škodlivým látkam. Glutation je všadeprítomná látka, nachádza sa takmer v každej ľudskej bunke. Je zodpovedný za niekoľko dôležitých funkcii v organizme – ovplyvňuje funkciu imunitného systému, zabezpečuje ochranu buniek pred škodlivými látkami, odvádza nebezpečné látky z organizmu a podieľa sa na neustálom prísune energie pre bunky.

Hladiny glutationu sa vekom znižujú

Prítomnosť glutationu v organizme je nevyhnutná, no jeho hladiny môžu rýchlo klesať. Ochorenie, stres, únava a dokonca aj intenzívne cvičenie spôsobujú vyčerpávanie glutationu v tele. Niektoré z najznámejších príčin vyčerpania glutationu sú chudobná strava, znečistenie, lieky, alkohol, zranenia, trauma, popáleniny, UV žiarenie, vírusové a bakteriálne infekcie či prirodzené starnutie. Hladiny glutationu sa s pribúdajúcim vekom prirodzene znižujú. Preto sa niektoré choroby vyskytujú zväčša v pokročilom veku a sú spojené so starnutím - Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, cukrovka, rôzne ochorenia pečene napríklad hepatitída, rakovina, kosáčiková anémia, mŕtvica, ochorenie srdca, neplodnosť, AIDS/HIV.

Prevencia na prvom mieste

Glutation poskytuje telu prirodzenú ochranu v boji proti týmto hrozbám a predstavuje účinnú prevenciu. Zdraví ľudia by tiež mali venovať osobitnú pozornosť udržiavaniu hladiny glutationu, pretože zvyšuje ich schopnosť brániť sa toxínom, infekčným ochoreniam a spomaliť procesy starnutia.

Škodlivinám sa nedá vyhnúť. Vdychujeme ich, prijímame znečistenou stravou alebo vodou každý deň. Niektoré sú toxickejšie, o niektorých nemáme dokonca ani potuchy. Platí to najmä v znečistených mestách, mestách vystaveným toxickým hrozbám  či v oblastiach, kde sa plodiny ošetrujú pesticídmi. Pečeň je najväčší orgán v tele a zároveň hlavný orgán detoxikácie. Nie je, teda žiadnym prekvapením, že pečeň obsahuje viac glutationu ako ktorýkoľvek iný orgán.

Rýchly návrat do histórie

V súčasnom svete môže byť detoxikačná schopnosť pečene ľahko preťažená, čo vedie k vyčerpaniu glutationu a hromadeniu toxínov. Rozoznávame dve základné poškodenia pečene – nealkoholové a alkoholové.  Rýchly historický prehľad zdôrazňuje skutočnosť, že od druhej svetovej vojny bolo len v USA zaregistrovaných odhadom 85 000 syntetických chemikálií. Dnešné prostredie nás vystavuje rôznym pesticídom, herbicídom, plastom, xenoestrogénom a znečisťujúcim látkam v našich potravinách, vode a ovzduší. Ľudské telo má veľmi málo času na prispôsobenie sa týmto novým látkam, z ktorých mnohé môžu preťažiť náš detoxikačný systém, potlačiť imunitné funkcie a vyvolať ďalšie nežiadúce účinky na zdravie. Mnohým ľuďom je tiež predpísaných niekoľko liekov naraz, čo ďalej vyčerpáva zásoby glutationu. Ohrozené sú tým najmä pečeňové bunky, ktoré sú náchylné na poškodenie a smrť.

Pečeň pomáha veľmi účinne neutralizovať toxické účinky alkoholu, za predpokladu, že nepijete príliš veľa. Zvýšený príjem alkoholu má za následok podstatné zníženie hladiny glutationu nielen v pečeni, ale i v červených krvinkách, mozgu, srdci a obličkách. Po tom, čo sa alkohol dostane do žalúdka, ide priamo do pečene, kde sa pomocou viacerých enzýmov metabolizuje. Samotný alkohol nie je taký problém ako látky, ktoré z neho vznikajú, napríklad acetaldehyd. O jeho toxicite nás môže presvedčiť aj bolesť hlavy a nevoľnosť, ktorú pociťujeme po nadmernej konzumácii alkoholu. Glutation pomáha telu neutralizovať škodlivé účinky týchto látok a znižuje oxidačný stres, čím chráni pečeň pred poškodením a podporuje jej funkciu.

OČISTA PEČENE – DETOXIKÁCIA – AKO SI POMÔCŤ

Niekoľko krokov pre podporu detoxikačných systémov vášho tela:

1. Doprajte si dostatok bielkovín Bielkoviny sú tvorené aminokyselinami, z ktorých niektoré sú veľmi dôležité pre detoxikáciu pečene vrátane glycínu, cysteín, taurínu, glutamínu, arginínu a ďalších. Samotný glutation je tvorený tromi aminokyselinami.

Hoci si môžeme myslieť, že konzumujeme príliš veľa bielkovín, mnohí ľudia majú problémy prijať dostatočné množstvo bielkovín, nakoľko je teraz veľmi populárna rastlinná strava.

2. Rastlinná strava je napriek tomu veľmi dôležitá

Rastlinné potraviny sú dobrým zdrojom mnohých vitamínov B, vitamínu C, minerálov a rastlinných zlúčenín vrátane bioflavonoidov, karotenoidov a zlúčenín síry, ktoré zohrávajú úlohu pri detoxikácii pečene a pri ochrane tela pred toxickými medziproduktmi.  Cvikla, bobuľové ovocie, mrkva, artičoky a brokolica sú len niektoré z možností na podporu pečene!

3. Zostaňte hydratovaní. Pitie veľkého množstva vody pomáha udržiavať telo hydratované a odplavovať toxíny a metabolity z obličiek.

4. Pravidelná stolica. Pravidelné vyprázdňovanie je ďalším zo spôsobov organizmu, ktorým sa zbavujeme škodlivých látok. Tu je dôležitá hydratácia, pohyb, vláknina a dostatok horčíka.

5. Potiť sa a dýchať. Tieto dve veci idú často ruka v ruke. Cvičením sa dokážeme zapotiť, umožníme detoxikáciu cez pokožku, a keď dýchame ťažšie a hlbšie, uvoľňujeme aj toxíny z pľúc. Pohyb aj dýchanie navyše ponúkajú silné nástroje na zníženie stresu.