Ako nedostať infarkt v 30-tke?
Ako nedostať infarkt v 30-tke?

Ako nedostať infarkt v 30-tke?

Ako nedostať infarkt v 30-tke?

Infarkt môže nastať kedykoľvek, no verte, že sa k nemu pravdepodobne schyľovalo už niekoľko rokov. Ide o dôsledok aterosklerózy – ochorenie, pri ktorom sa do poškodených stien ciev a tepien ukladajú tuky - hlavne cholesterol, ktoré oxidujú a tým vznikajú nánosy, z ktorých sa postupne vytvorí v cievach prekážka.

Tridsať rokov – vek, kedy je ešte skoro myslieť na vážne zdravotné problémy. Alebo sa mýlime? Srdcovo-cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti. Dokonca až 45 % ľudí zomiera v dôsledku týchto ochorení . A ešte viac prekvapivou informáciou je, že takéto ochorenia postihujú čoraz viac mladších ľudí. Infarkt, ale aj iné srdcové ochorenie väčšinou nemávajú žiadne príznaky a pokiaľ sa nejaké príznaky dostavia, tak sú u každého veľmi individuálne.

Srdcový infarkt. Čo je jeho príčinou?

Infarkt môže nastať kedykoľvek, no verte, že sa k nemu pravdepodobne schyľovalo už niekoľko rokov. Ide o dôsledok aterosklerózy – ochorenie, pri ktorom sa do poškodených stien ciev a tepien ukladajú tuky - hlavne cholesterol, ktoré oxidujú a tým vznikajú nánosy, z ktorých sa postupne vytvorí v cievach prekážka. Cievy sa postupne zužujú a priechod krvi sa sťažuje. Takémuto vývoju ciev môžete hravo zabrániť. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame tipy, ako sa o svoje cievy starať.

7 tipov ako sa starať o svoje cievy 

Vyhýbajte sa transmastným kyselinám a zamerajte sa na zdravé tuky

V našej strave majú tuky veľmi dôležité postavenie. Pokiaľ by sme ich úplne vynechali, dôsledkom by mohli byť vážne zdravotné problémy. Jednou z ich hlavných úloh v tele je vstrebávanie vitamínov, ktoré sú rozpustné iba v tukoch. No je dôležité rozlišovať „zdravé tuky“ a tuky, ktoré nie sú zdraviu veľmi prospešné. Ide predovšetkým o transmastné kyseliny – sú to nebezpečné tuky , ktoré nájdete vo vyprážanom jedle, šiškách, sušienkach či iných lacných cukrovinkách. Hlavným zdrojom transmastných kyselín sú potraviny, ktoré obsahujú stužené pokrmové tuky a podiel týchto kyselín v prijímanej potrave by nemal prekročiť 7-10 % z celkového denného príjmu energie. Preto sa radšej zamerajte na zdravé tuky , ktoré sa nachádzajú napríklad v avokáde, orechoch, morských rybách či v rôznych druhoch semienok.

„Pre zdravie človeka sú veľmi dôležité esenciálne mastné kyseliny ako napríklad omega 3 a 6, ktoré si telo nevie vytvoriť a musíme ich prijímať v potrave.“

Štúdie potvrdzujú priaznivý vplyv týchto kyselín na zníženie hladiny LDL cholesterolu (nazývaný aj ako „zlý“ cholesterol) a majú preventívny účinok na srdcovo-cievne ochorenia.

Snažte sa mať svoj stres pod kontrolou

Kardiovaskulárne ochorenia sú pravdepodobne najzávažnejším zdravotným problémom spojeným so stresom. Stres vyvoláva v ľudskom organizme poplachovú reakciu, ktorá aktivuje mozog, žľazy s vnútornou sekréciou, nervový a imunitný systém. Zvyšuje sa aj cirkulujúci objem krvi, dochádza k zvýšeniu srdcovej frekvencie a uvoľneniu energie. 

„Ak stres pôsobí dlhodobo, nahromadená energia, ktorá sa nezužitkuje, sa podieľa na rozvoji rôznych civilizačných chorôb, najmä srdcovo cievnych ochorení, ochorení tráviaceho systému alebo psychických ochorení.“Preto skúste obmedziť svoj stresové situácie na minimum. Jedno z odporúčaní je plánovať si vždy iba 80 % času. Život sa totiž neriadi vždy vašim vopred stanoveným plánom. Ak Vám totiž nezostane dostatok času na nepredvídané okolnosti, následkom bude neustály nárast stresu.

Preto skúste obmedziť svoj stresové situácie na minimum. Jedno z odporúčaní je plánovať si vždy iba 80 % času. Život sa totiž neriadi vždy vašim vopred stanoveným plánom. Ak Vám totiž nezostane dostatok času na nepredvídané okolnosti, následkom bude neustály nárast stresu.

Dajte zbohom cigaretám a alkoholu

Už dlhé roky je známa súvislosť medzi fajčením, pitím alkoholu a srdcovo-cievnymi chorobami. Síce väčšina ľudí si spája fajčenie s dýchacími ťažkosťami, či pitie alkoholu s problémami s pečeňou, zdravotné problémy sú oveľa komplexnejšie. Fajčenie alebo vdychovanie veľkého množstva cigaretového dymu ovplyvňujú činnosť srdca a obehového systému. 

„Štúdie dokazujú, že riziko úmrtí na následky kardiovaskulárnych ochorení je približne 30-krát vyššie u ľudí, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu. Rovnako nebezpečná môže byť aj konzumácia alkoholu.“

Nepravidelný pocit srdcovej činnosti je väčšinou iba dočasným prejavom účinku alkoholu. Najčastejším typom arytmie srdca je fibrilácia predsiení, kedy sa srdcové predsiene sťahujú nepravidelne a môže dôjsť k vzniku krvnej zrazeniny v srdci. Ide o najčastejší typ arytmie, ktorá významne prispieva k celkovej chorobnosti. Nadmerné pitie alkoholu až chronický alkoholizmus sa považujú za rizikový faktor jej vzniku.

Aktívny pohyb na čerstvom vzduchu

Fyzická námaha má veľa priaznivých účinkov na vaše zdravie.  Osoby s nadváhou postihujú srdcovo-cievne choroby v oveľa vyššom počte ako osoby s primeranou váhou . Nadváha je spojená najmä s vysokou hladinou cholesterolu, cukrovkou, či vysokým krvným tlakom. Výskumníci potvrdili, že bez ohľadu na vek je pohybová aktivita prospešná pre kardiovaskulárne zdravie. Už 30 minút fyzickej aktivity denne je skvelou prevenciou pred srdcovo-cievnymi chorobami. Pokiaľ hľadáte konkrétnu športovú aktivitu, ktorá by posilnila vaše srdce a celkové zdravie, rozhodne odporúčame behanie. Behanie zlepšuje činnosť srdca, výkonnosť pľúc a vďaka väčšiemu prísunu kyslíka zvyšuje aj výkonnosť mozgu. Taktiež pomáha aj v liečbe už vzniknutých ochorení, ako je hypertenzia (zvýšenie krvného tlaku), diabetes alebo obezita.

Prevencia je základ

Ako aj v iných prípadoch, tak aj v tomto je prevencia mimoriadne dôležitá. Starostlivosť o cievy a o krvný obeh netreba zanedbávať už ani v mladšom veku.  Dôležitý je samozrejme už vyššie spomenutý aktívny pohyb, dobré stravovanie či celkovo zdravý životný štýl. No určite nie je na škodu zamerať sa aj na doplnky výživy.

„Správny výživový doplnok môže mať veľmi priaznivé účinky na srdce, cievy a krvný obeh. Jeden z veľmi účinných je prírodný enzým nattokináza. “

Nattokináza pochádza z japonskej fermentovanej sóje – hovorí sa mu aj „klenot medzi enzýmami“. Prispieva k rozpúšťaniu krvných zrazenín, priaznivo ovplyvňuje riziko infarktu a cievnych mozgových príhod. Slúži aj ako prevencia, ktorá Vám zlepší prietok krvi v cievach, no zároveň sa odporúča aj pre ľudí, ktorí už trpia srdcovo cievnou chorobou.

Pravidelné prehliadky u lekára

Mnoho z nás pokiaľ nepociťuje nejaké bolesti, návštevu lekára odkladá. Slovensko sa pri tom dlhodobo nachádza na popredných priečkach v úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia. V počiatočnom štádiu tieto ochorenia nebolia , no pokiaľ zbadáme prvé príznaky môže byť už neskoro. Preto netreba preventívne prehliadky podceňovať a nájsť si čas a navštíviť lekára. Dajte si zmerať krvný tlak, cholesterol a glukózu v krvi. Taktiež na základe Vašej hmotnosti vám lekár zistí index BMI a povie vám, aké máte riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Na bezplatnú zdravotnú prehliadku majú pacienti nárok každé dva roky a každý rok pokiaľ sú darcami krvi, orgánov či tkanív. 

Rafinovaný cukor

Za posledných 50 rokov je konzumácia cukru trojnásobná. Hoci si chuť sladkostí vychutnávame, naše telá na ne odpovedajú pohotovostným stavom. Keď zjeme jednoduché uhľohydráty ako napríklad cukor, krvný cukor v tele sa rýchlo zvýši. Pokiaľ sa neviete sladkostí vzdať, doprajte si kvalitnú čokoládu, ktorá dokonca prispieva k zdraviu ciev, vďaka jednej zo zložiek, ktorú obsahuje – flavonoidy. Dôležité je vyberať si čokoládu s vysokým obsahom kakaa (minimálne 70 %) a dopriať si ju častejšie, ale v malých množstvách.

Veríme, že vám tieto tipy boli nápomocné a už teraz sa chystáte upraviť svoj životný štýl. Dôležité si je uvedomiť, že tak ako vám neuškodí raz za čas jedno nezdravé jedlo alebo nejaká maškrta, tak isto z vás nespraví zdravého fit človeka jeden šalát na obed. Nezabudnite, že kľúčom k dlhodobo zdravému telu je pestrá vyvážená strava, pravidelný aktívny pohyb a zároveň aj správna starostlivosť o svoje duševné zdravie.