Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Aktívni športovci a imunita

Aktívni športovci a imunita

Obsah

Fyzická aktivita patrí medzi významné faktory, ktoré ovplyvňujú náš imunitný systém. Pravidelná športová aktivita a dostatočná regenerácia má stimulačné účinky na imunitný systém.

Silný, intenzívny a pravidelný tréning si vyžaduje vyššiu formu regenerácie. Samotná regenerácia býva často podceňovaná alebo nedostatočná, čo má nežiaduci vplyv najmä na imunitu športovca. Znížená obranyschopnosť organizmu výrazne negatívne ovplyvní športový výkon a regeneráciu, čo môže vyústiť k únavovým zraneniam.

”Š portová aktivita má pozitívny vplyv na imunitný systém pokiaľ dobre regenerujeme. Ale v prípade, že je ťažkých tréningov priveľa, organizmus musí regenerovať unavené a presilené svaly.”

Čo sa deje s našou imunitou počas ťažkého tréningu?

Ako sme sa už dozvedeli, športová aktivita má pozitívny vplyv na imunitný systém pokiaľ dobre regenerujeme. Ale v prípade, že je ťažkých tréningov priveľa, organizmus musí regenerovať unavené a presilené svaly.

Po ťažkých tréningoch vznikne krátkodobé zníženie imunity (imunosupresívne okno – the open window) čo má za následok zníženie lymfocytov, imunoglobulínov a ich funkcií. Tento stav môže trvať 3 až 10 hodín. Fyzický a mentálny stres, nedostatočný spánok a regenerácia môže túto situáciu ešte zhoršiť.

Následne nastane stav, kedy sa začnú tieto „okná‘‘ potréningovej zníženej imunity prelínať a vznikne chronická imunosupresia. Jednoducho povedané, aktívny športovec má dlhodobo zníženú imunitu. Výsledok je zvýšená náchylnosť na vírusové ochorenia, hlavne v období chrípok a epidémií.

L -Glutamín je aminokyselina, ktorá má silný vplyv na imunitný systém. L -Glutamín si telo dokáže vytvoriť samo, často sa ale stáva najmä u aktívnych športovcov, že potreby tela sú väčšie ako jeho produkcia.

Preto je dôležite jeho dopĺňanie vo forme výživových doplnkov. Dávka 5g ráno a 5g večer dokáže výrazne ovplyvniť regeneráciu a hlavne bunky imunitného systému.

L- Glutamín dodáva bunkám imunitného systému energiu a tým zlepšuje a zvyšuje ich činnosť. Podobne regeneruje aj bunky sliznice čriev a vieme, že črevný systém tvorí dôležitú časť imunitného systému.

“Ak by sme tieto fatky zostručnili - aminokyselina L- Glutamín výrazne regeneruje imunitný systém, pričom jeho ďalšie regeneračné a antikatabolické účinky využije každý aktívny športovec.”

Imunita pri ťažkom tréningu dostáva zabrať