Bývajú aj vaše deti často choré? Odhalili sme najlepší spôsob, ako posilniť imunitu detí
Bývajú aj vaše deti často choré? Odhalili sme najlepší spôsob, ako posilniť imunitu detí

Bývajú aj vaše deti často choré? Odhalili sme najlepší spôsob, ako posilniť imunitu detí

Bývajú aj vaše deti často choré? Odhalili sme najlepší spôsob, ako posilniť imunitu detí

Čo je absolútnou prioritou každého rodiča? Presne tak. Je to zdravie jeho detí. Preto posilnenie imunitného systému zohráva kľúčovú úlohu v boji pred rôznymi ochoreniami. V článku vám poskytneme užitočné rady, ktoré vám ako rodičom môžu pomôcť prispieť k zlepšeniu imunity detí a udržaniu ich optimálneho zdravotného stavu. Počuli ste už mnoho krát o imunite, ale viete, ako presne funguje imunitný systém detí? Existuje nejaký rozdiel medzi imunitou dospelých a imunitou detí? Čo sa týka imunity detí, treba ju podporovať čo najviac.

Obsah

Čo je imunitný systém?

Predstavte si zoskupenie rôznorodých buniek, ktoré chránia organizmus pred vonkajšími hrozbami, ktoré testujú imunitu vašich detí na každom kroku. Rôzne druhy patogénov, ako sú baktérie, vírusy, kvasinky, huby a toxíny, predstavujú potenciálnu hrozbu pre imunitný systém a zdravie detí.

Čo tvorí základ pre pevnú imunitu detí?

Predsa látky obsiahnuté v materskom mlieku. Istotne už vám niekto vo vašom okolí povedal vetu: „len ho dlho dojči, nech má silnú imunitu“. Taktiež ste už určite počuli i o tom, že detský imunitný systém sa vyvíja už v tele matky počas tehotenstva, rovnako ako ostatné orgány. Imunita sa prenáša na dieťatko v brušku matky počas prenatálneho vývoja cez placentu a neskôr prostredníctvom materského mlieka počas dojčenia.

Materské mlieko poskytuje deťom aktívnu imunitu, pretože obsahuje bohatú zmes biologicky aktívnych látok vrátane protilátok, enzýmov, a ďalších imunitných zložiek bojujúcich za zdravie detí.

Látky prirodzene obsiahnuté v materskom mlieku disponujú výraznými imunostimulačnými vlastnosťami. Medzi najúčinnejšie z nich patria:

Prečo je dôležité podporiť detskú imunitu?

Materské mlieko je jedinečné. Podporuje rozvoj mikrobiómu a imunitného systému dieťaťa, ktorý nie je pri narodení plne vyvinutý. Jeho vývoj prebieha postupne, keď sa dieťa adaptuje na okolité prostredie. Preto, a nie je to žiadna novinka, bývajú detičky často choré najmä, keď sa dostanú do kolektívu. Stretávajú sa s novými ľuďmi, deťmi, pani učiteľkami v škôlke a pravidelne navštevujú nové prostredie. Imunitný systém potrebuje čas na adaptáciu na nové výzvy a prostredie, s ktorým sa predtým nestretol. Preto hlavne na jeseň a v zimných mesiacoch býva zvýšená chorobnosť detí v predškolskom veku. Prirodzene krátko po nástupe do škôlky.

Ak imunitné bunky správne fungujú, na ďalší krát už patogén rozpoznajú a dieťa tak neochorie. Detskej imunite je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť.

Čo je to laktoferín?

Laktoferín = špeciálny proteín zastúpený v materskom mlieku, ktorý zohráva dôležitú úlohu v budovaní detskej imunity. Môžeme jednoznačne povedať, že je to tá najprirodzenejšia podpora imunity malých hrdinov. Je známy svojimi antivírusovými, antimikrobiálnymi a imunomodulačnými vlastnosťami. Má schopnosť viazať sa na železo, čím obmedzuje jeho dostupnosť pre baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré potrebujú železo pre svoj rast a množenie.

Laktoferín sa dostáva do organizmu dieťaťa počas dojčenia. Ide o najprirodzenejšiu látku, akú môže detský organizmus prijať.

Viete čo je bovinný laktoferín?

Ide v podstate o laktoferín získaný z kravského mlieka. Svojim zložením sa veľmi podobá ľudskému. Preto sa používa ako účinná zložka do doplnkov na podporu imunity detí, no zároveň má aj mnohé ďalšie benefity, ktoré prispievajú k celkovej pohode a zdraviu tých najmenších.  

Laktoferín = ochranný štít pred vstupom vírusu do bunky

Vedeli ste, že laktoferín sa označuje aj za prírodné antibiotikum? Je to pre jeho antibakteriálne a antivirotické pôsobenie. Pre bunky dieťaťa totiž predstavuje akoby ozajstný ochranný štít, ktorý zabraňuje vstupu vírusu do bunky, a tak znemožňuje rozvoju vírusovej infekcie.

Klinický výskum potvrdil ďalšie pozitívne účinky laktoferínu na detský organizmus

Okrem vplyvu na imunitný systém sa na základe klinického výskumu z roku 2022 potvrdilo, že laktoferín má viacero ďalších biologických funkcií. Pravidelné užívanie laktoferínu u detí pozitívne ovplyvňuje:

  • cerebrálny vývoj a správny rast
  • mikrobióm tráviaceho traktu
  • metabolizmus železa.

Vzhľadom na to, že laktoferín prispieva k správnemu metabolizmu železa sa jeho užívanie odporúča aj u detí, ktoré trpia nedostatkom železa. Jednou z najviac ohrozených skupín trpiacich anémiou sú práve deti, ktorých počet sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v súčasnosti odhaduje až na 40 %. Typickými príznakmi anémie sú bledá pokožka, časté a opakujúce sa infekcie, únava, slabosť, či zlá sústredenosť.

Komplexná imunitná formula vytvorená podľa potrieb detského organizmu

Doprajte svojim deťom komplexný výživový doplnok, vyvinutý špeciálne podľa potrieb detského organizmu, s obsahom účinných prírodných látok na intenzívnu podporu imunitného systému detí, ktorými sú najmä:

  • laktoferín
  • l-lyzín
  • vitamín B6.

Títo traja kamaráti a bojovníci predstavujú komplexnú podporu pre bunky imunitného systému detí, ktoré sú často choré a dlhšie im trvá zotavenie z infekcie. Pri chorobe sa v tele znižuje množstvo živín, pretože organizmus ich využíva na boj s daným patogénom. Pri oslabení organizmu sa tiež rýchlo znižuje množstvo l-lyzínu v organizme, čo môže viesť k prepuknutiu ochorenia či predĺženiu jeho trvania. Typickým príznakom oslabenej imunity býva často herpes. Pravidelné dopĺňanie l-lyzínu môže preto organizmu pomôcť brániť sa pred vznikom nepríjemných herpesov.

Choré deti sa taktiež odmietajú pravidelne stravovať, čo ich imunitu ešte viac oslabuje, sú viac podráždené a unavené. Vitamín B6 hrá kľúčovú úlohu v mnohých aspektoch zdravia vrátane imunitného systému. Zabezpečuje správne fungovanie nervového systému a psychiky, pomáha pri tvorbe energie, a tak prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy.

Kedy treba siahnuť po výživovom doplnku na podporu detskej imunity?

  • pri oslabenom imunitnom systéme
  • pre rýchlejšie zotavenie po chorobe
  • pred nástupom do škôlky/školy na posilnenie imunity
  • ak sa dieťa nachádzalo v kolektíve chorých detí
  • počas chrípkovej sezóny
  • ak býva dieťa často choré
  • na zníženie vyčerpania a únavy.

Ak má vaše dieťa dlhodobo zvýšenú opakujúcu sa chorobnosť, vnímate, že niečo nie je v poriadku a má pravdepodobne oslabenú imunitu, neváhajte kontaktovať detského lekára a poradiť sa o možnosti podpory imunity vášho dieťaťa formou efektívneho výživového doplnku bojujúceho za zdravie.