Čo sú to baktérie?

Čo sú to baktérie?

Baktérie sú veľmi malé, vždy jednobunkové organizmy. Neobsahujú pevné bunkové jadro, DNA je rozložení v celom priestore bunky. Baktérie sa zaraďujú k prokaryontom. Typicky sú dlhé niekoľko mikrometrov, jednotlivé baktérie majú mnoho rôznych tvarov od gulí a tyčiek až ku špirálam. Baktérie sú všadeprítomné v každej lokalite na Zemi, rastú v pôde, kyslých horúcich prameňoch, v morskej vode, hlboko v zemskej kôre aj v ľudskom tele. Od prvých minút nášho života osídľujú našu pokožku, sliznice, urogenitálny trakt a najmä tráviaci trakt. S výše 600 druhov baktérií črevnej mikroflóry sa snaží náš organizmus nažívať v symbióze. Ich hmotnosť môže dosiahnuť až 2 kg a ich metabolický účinok sa môže porovnať s pečeňou. Zabezpečenie zdravia ľudského organizmu a správnej funkcie tráviaceho systému je závislé na udržiavaní rovnováhy medzi miliardami baktérií žijúcich v tomto systéme. Porušenie tejto rovnováhy sa môže prejaviť rôznymi zdravotnými problémami, napríklad zlým trávením, zníženou imunitou a hnačkami. V horšom prípade môže byť napadnutý organizmus vírusom, ktorý je ťažko liečiteľný. Vznikajú vredy, gastritída, v ojedinelých prípadoch rakovina tráviaceho ústrojenstva.

Účinným „imunoboosterom“ s výrazným antivírusovým a antibakteriálnym účinkom je L-lyzín extra , ktorý silne chráni a aktivuje bunky imunitného systému a Premium Colostrum , ktoré podporuje imunitný systém, zvyšuje regeneriáciu a uzdravuje chorý organizmus.

Pár vedľajších informácií o baktériách v našom organizme:

Kvantitatívne rozloženie baktérií:

  • Žalúdok a dvanástnik: 101–103/ ml mikroorganizmov
  • Tenké črevo: 104–108/ ml mikroorganizmov
  • Hrubé črevo: 1010–1012/ ml mikroorganizmov

Kvalitatívne zastúpenie baktérií:

  • Žalúdok a dvanástnik: laktobacily, streptokoky, baktériody
  • Tenké črevo: laktobacily, streptokoky, baktériody, bifidobaktérie, fusobaktérie
  • Hrubé črevo: baktériody, bifidobaktérie, streptokoky, eubaktérie, fusobaktérie, klostrídie, laktobacily, stafylokoky, kvasinky

Rozdiel medzi bežnými baktériami črevnej flóry a probiotikami:

  • Intestinálna baktéria je dlhodobý obyvateľ tráviaceho traktu so schopnosťou žiť a množiť sa v ňom
  • Probiotikum je živá baktéria, ktorá v GIT-e (gastrointestinálny trakt) zotrvá dočasne, vykoná prospešnú činnosť, ale nie je schopná dlhodobej kolonizácie
  • Nepatogénne črevné baktérie (probiotiká), okupujúce črevnú plochu poskytujú organizmu prvú líniu ochrany sliznice
  • Ľudské črevo obsahuje viac ako 600 bakteriálnych druhov, čo sú približne 2 kg baktérií na hmotnosť tela
  • Pribúdaním veku sa mikroorganizmy stávajú menej stabilnejšie a ich zloženie sa mení v neprospech tých priaznivých (ubúdanie probiotík, nárast patogénnych baktérií)