ThermoFit +50% grátis limitovaný počet kusov

Čo sú to baktérie?
Čo sú to baktérie?

Čo sú to baktérie?

Čo sú to baktérie?

Baktérie sú veľmi malé, vždy jednobunkové organizmy. Neobsahujú pevné bunkové jadro, DNA je rozložení v celom priestore bunky. Baktérie sa zaraďujú k prokaryontom. Typicky sú dlhé niekoľko mikrometrov, jednotlivé baktérie majú mnoho rôznych tvarov od gulí a tyčiek až ku špirálam. Baktérie sú všadeprítomné v každej lokalite na Zemi, rastú v pôde, kyslých horúcich prameňoch, v morskej vode, hlboko v zemskej kôre aj v ľudskom tele. Od prvých minút nášho života osídľujú našu pokožku, sliznice, urogenitálny trakt a najmä tráviaci trakt. S výše 600 druhov baktérií črevnej mikroflóry sa snaží náš organizmus nažívať v symbióze. Ich hmotnosť môže dosiahnuť až 2 kg a ich metabolický účinok sa môže porovnať s pečeňou. Zabezpečenie zdravia ľudského organizmu a správnej funkcie tráviaceho systému je závislé na udržiavaní rovnováhy medzi miliardami baktérií žijúcich v tomto systéme. Porušenie tejto rovnováhy sa môže prejaviť rôznymi zdravotnými problémami, napríklad zlým trávením, zníženou imunitou a hnačkami. V horšom prípade môže byť napadnutý organizmus vírusom, ktorý je ťažko liečiteľný. Vznikajú vredy, gastritída, v ojedinelých prípadoch rakovina tráviaceho ústrojenstva.

Účinným „imunoboosterom“ s výrazným antivírusovým a antibakteriálnym účinkom je L-lyzín extra , ktorý silne chráni a aktivuje bunky imunitného systému a Premium Colostrum , ktoré podporuje imunitný systém, zvyšuje regeneriáciu a uzdravuje chorý organizmus.

Pár vedľajších informácií o baktériách v našom organizme:

Kvantitatívne rozloženie baktérií:

 • Žalúdok a dvanástnik: 101–103/ ml mikroorganizmov
 • Tenké črevo: 104–108/ ml mikroorganizmov
 • Hrubé črevo: 1010–1012/ ml mikroorganizmov

Kvalitatívne zastúpenie baktérií:

 • Žalúdok a dvanástnik: laktobacily, streptokoky, baktériody
 • Tenké črevo: laktobacily, streptokoky, baktériody, bifidobaktérie, fusobaktérie
 • Hrubé črevo: baktériody, bifidobaktérie, streptokoky, eubaktérie, fusobaktérie, klostrídie, laktobacily, stafylokoky, kvasinky

Rozdiel medzi bežnými baktériami črevnej flóry a probiotikami:

 • Intestinálna baktéria je dlhodobý obyvateľ tráviaceho traktu so schopnosťou žiť a množiť sa v ňom
 • Probiotikum je živá baktéria, ktorá v GIT-e (gastrointestinálny trakt) zotrvá dočasne, vykoná prospešnú činnosť, ale nie je schopná dlhodobej kolonizácie
 • Nepatogénne črevné baktérie (probiotiká), okupujúce črevnú plochu poskytujú organizmu prvú líniu ochrany sliznice
 • Ľudské črevo obsahuje viac ako 600 bakteriálnych druhov, čo sú približne 2 kg baktérií na hmotnosť tela
 • Pribúdaním veku sa mikroorganizmy stávajú menej stabilnejšie a ich zloženie sa mení v neprospech tých priaznivých (ubúdanie probiotík, nárast patogénnych baktérií)