Fenylalanín - proti bolesti, na lepšiu náladu
Fenylalanín - proti bolesti, na lepšiu náladu

Fenylalanín - proti bolesti, na lepšiu náladu

Fenylalanín - proti bolesti, na lepšiu náladu

DLPA je zmesou 50% D-formy a 50% L-formy fenylalanínu. Na rozdiel od iných analgetík je prostriedkom proti bolesti bez negatívnych vedľajších vlastností. Okrem toho zlepšuje náladu, potláča mentálnu únavu a znižuje nadmernú chuť do jedla.

Obsah

DL - fenylalanín (DLPA)

DLPA nie je toxický ani návykový. Je možné kombinovať ho s ľubovoľným predpísaným liekom okrem L-Dopy. DLPA extra od Kompavy je čisto prírodný výživový doplnok doplnený o vitamín C a B6. DL fenylalanín chráni endorfíny – látky podobné morfínu, ktoré potláčajú niektoré typy bolesti a depresie  (chronické bolesti chrbta, bolesti spôsobené artrózou i artritídou, migrény, predmenštruačný syndróm, menopauza...). DLPA blokuje nadmernú chuť do jedla, vďaka čomu si dokážete udržať svoju optimálnu hmotnosť.

L - fenylalanín (LPA)

L forma fenylalanínu je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že si ju organizmus nedokáže sám vytvoriť a preto je závislý na jej príjme zvonka.

  • L fenylalanín je dôležitý pre zvýšenie produkcie dopamínu a norepinefrínu – excitačných neurotransmitérov, ktoré majú stimulačné účinky na mozgovú aktivitu a majú celkovo povzbudzujúce účinky na organizmus.
  • LPA spomaľuje proces mentálneho starnutia, zlepšuje schopnosť učenia sa a zapamätania si, zlepšuje náladu.
  • L-fenylalanín je tiež dôležitý pre tvorbu látky L-DOPA (dihydroxyfenylalanín). Dopamín spolu s L-DOPA je dôležitou látkou z hľadiska prevencie a liečby Parkinsonovej choroby, ktorá je na základe viacerých teórií spôsobená práve nedostatkom dopamínu.
  • Je konvertovaný aj na fenyletylamín – hormón, ktorý zlepšuje náladu.

obrázok mozgu

D - fenylalanín (DPA)

DPA potláča činnosť enzýmov, ktoré pôsobia deštruktívne na endorfíny a enkefalíny. Tieto bielkoviny sa viažu na opiátový receptor v mozgu a tým ovplyvňujú nepokoj a skľúčenosť, ktoré vznikajú prirodzenými fyziologickými dejmi.

  • DPA predlžuje životnosť endorfínov a enkefalínov a ich pozitívny vplyv.
  • DPA zvyšuje hladinu hormónu noradrenalínu, ktorého produkcia sa vekom znižuje. Nízke hladiny zvyšujú precitlivenosť na únavu, bolesť, depresie.
  • D fenylalanín sa v organizme nenachádza. Nie je konvertovaný na L-Tyrozín, L-DOPA ani norepinefrín (noradrenalín) – iba na fenyletylamín. DPA ovplyvňuje chemické látky v mozgu, ktoré súvisia s pocitom bolesti.
  • Potláča stavy depresie.
  • Môže byť nápomocný ľuďom s Parkinsonovou chorobu.
  • Je vhodný pre pacientov s chronickým ochorením – osteoartritídou a reumatoidnou artritídou.