Fytoestrogény na menopauzu

Fytoestrogény na menopauzu

Skutočnosť, že v posledných rokoch sa stále zvyšuje počet žien, ktoré trpia v menopauze návalmi tepla v noci, rakovinou prsníka či maternice, osteoporózou, ale i kardiovaskulárnymi ochoreniami, viedlo vedcov k zisteniu príčin týchto ochorení.

Taktiež ich k tomu viedli štatistiky, ktoré tvrdia, že ázijská populácia trpí týmito ochoreniami omnoho menej ako jej susedia zo západu. Rozdiely sa hľadali v strave, v spôsobe života a rôznych iných faktoroch.

Zistilo sa, že naši východný susedia skonzumujú neporovnateľné väčšie množstvo sóje ako my.

Prečo práve sója má také unikátne účinky? 

Sója ako ju všetci poznáme je rastlina s guľatými semenami - sójovými bôbmi. Dnes sa už z nej vyrába veľa produktov, ktoré môžeme nájsť v rôznych obchodoch s potravinami (cez syry, mäso až po nápoje). Najúčinnejšou zložkou sóje sú fytoestrogény.

Fytoestrogény sú zodpovedné za väčšinu jej aktívnych účinkov. Fytoestrogén je vlastne druh samčieho pohlavného hormónu, ktorý má podobný účinok ako estrogén. Estrogén je ženský hormón, ktorý je vylučovaný vaječníkmi u žien do obdobia menopauzy.

Fytoestrogén pri menopauze

Po menopauze sa jeho tvorba zastaví, čo spôsobuje rôzne fyzické i psychické zmeny v tele ženy. K fyzickým patria návaly tepla, osteoporóza, srdcovo-cievne ochorenia, zvýšená suchosť slizníc a pod. K tým psychickým patria poruchy nálady, depresie, znížená koncentrácia, porucha spánku a iné.

Neveríte, že jeden hormón dokáže vyvolať taký chaos v organizme? Je to tak. 

Ľuďom s osteoporózou sa ľahko lámu kosti už pri malých traumách ako je menší pád, zakopnutie či kýchanie. Fytoestrogény nahrádzajú hormóny estrogény v ich účinku na ženský organizmus. Samozrejme na trhu je aj substitučná hormonálna liečba syntetickými hormónmi, no nie každá žena si takúto liečbu praje alebo môže podstúpiť.

Okrem toho, že tieto hormóny nie sú prírodné, nesú so sebou viacero rizík. Liečba nimi by nemala trvať viac ako 5 rokov.

Estrogény majú protektívny účinok na cievy, zabraňujú ukladaniu cholesterolu a TAG na cievach. Po ich vyhasnutí tento ich ochranný účinok vymizne a ženy začnú postihovať ochorenia ako je ateroskleróza, hypertenzia, ischemická choroba srdca a pod.

Osteoporózou zase trpí každá tretia žena a každý šiesty muž nad 50 rokov.

Osteoporóza je vlastne rednutie kostí spôsobené vyplavovaním vápnika z kostí a zamedzením spätnej absorpcie do kosti. Estrogén je zodpovedný za prenos vápnika z krvi do kosti.

Ak ste žena po menopauze, nečakajte pokým Vás jedna z možných ochorení dostihne. Informujte sa o prevencii. My Vám dávame do pozornosti produkt FYTOSOJA OSTEO. Obsahuje fytoestrogény ale i vápnik spolu s vitamínom D a K, ktoré sú zodpovedné za vychytávanie vápnika do kostí.