Kapsuly s rybacím tukom alebo lieky?

Kapsuly s rybacím tukom alebo lieky?

Zvýšeným cholesterolom trpí takmer polovica dospelej slovenskej populácie, no nemusí to vždy byť len odrazom nesprávnej stravy a málo aktívneho života. Je veľa jedincov,ktorých sklony k tejto chorobe majú zdedené. Preto neostáva nič iné iba udržiavať hladinu cholesterolu na čo najnižšej úrovni a pokiaľ možno bez použitia liekov, ktoré majú i nepriaznivé vedľajšie účinky. Lieky by sa mali predpisovať iba v prípade, ak lekár považuje zvýšený cholesterol za patologický stav. To našťastie nie sú najčastejšie prípady - zvyčajne pomôžu iné opatrenia : viac pohybu, strava bez cholesterolu, ale s vyšším obsahom tuku z rýb.

Rybací tuk sa podáva deťom v období rastu a dospievania ako zdroj vitamínu D, ktorý pôsobí proti krivici. V posledných rokoch sa preukázalo,že rybací tuk okrem zvýšenej hladiny cholesterolu tiež znižuje riziko srdcovo-cievnych chorôb ,znižuje hladinu bolesti kľbov /pri artróze a artritíde / a ženám upravuje menštruačný syndróm. Je považovaný i za prostriedok k prevencii " vysychaniu kĺbov " ,pretože znižuje trenie kĺbových hlavíc,ktoré podporujú zápaly kĺbov a ich bolestivosť pri artritíde. Na rozdiel od ostatných tukov, ktoré sa vstrebávajú v pečeni, kapsule s rybacím olejom sa vstrebávajú priamo do krvi a krvou sa dostávajú do väzivového tkaniva. Vo väzive sa olej premieňa na látky, ktoré zahusťujú kĺbovú tekutinu a znižujú tak trenie v kĺboch.

Vedci z University of South Australia zistili,že denné dávky rybieho oleja,obsahujúceho Omega-3 mastné kyseliny, pomohli pri spaľovaní tukov.

Máme v strave dostatok omega-3 mastných kyselín?

Uvádza sa, že týždenne by sme mali zjesť asi 300 g rybacieho mäsa ,aby sme prijali 3 g omega- 3 mastných kyselín. V prípade, že konzumácia rýb nie je našou doménou, mali by sme tieto blahodarné látky prijímať aspoň v podobe bioaktívnych prípravkov s výťažkom z rybacieho tuku.

Odporúčame doplnok výživy Omega-3 - kľúč k zdraviu a vitalite. Odporúčané dávkovanie 1 - 2 kapsuly denne.


Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info