Metabolizmus tukov - ako ho naštartovať?
Metabolizmus tukov - ako ho naštartovať?

Metabolizmus tukov - ako ho naštartovať?

Metabolizmus tukov - ako ho naštartovať?

Čo Vám hovorí pojem metabolizmus v tele / metabolizmus tukov?

Metabolizmus je termín, ktorým označujeme široké spektrum nepretržitých chemických a telesných procesov, ktoré prebiehajú v organizme a ich účelom je tvorba energie, syntéza nových a obnova starých štruktúr, rast a reprodukcia organizmu.

Predstavuje súbor všetkých chemických a energetických zmien, ktoré prebiehajú v ľudskom organizme.

Metabolizmus tukov sa delí na dva hlavné procesy:

Katabolizmus - je to štiepenie zložitých chemických zlúčenín na jednoduchšie formy - tak, aby sa mohla uvoľňovať energia, ktorá sa využíva na prácu, tvorbu tepla a energetické požiadavky anabolických reakcii.

Anabolizmus - sú to syntetické reakcie, z ktorých vznikajú zložitejšie formy - pri tejto reakcii sa energia spotrebováva. 

KATABOLICKE REAKCIE - degradačné reakcie

  • Proteíny - aminokyseliny (proteolýza)
  • Glykogén - glykogén (glykogenolýza)
  • Triacylglyceroly - mastné kyseliny (lipolýza)
  • Anabolizmus - sú reakcie (syntetické), ktoré umožňujú tvorbu nových štruktúr a zásoby energie.

ANABOLICKÉ REAKCIE - syntetické reakcie

  • Aminokyseliny - proteíny (proteosyntéza)
  • Sacharidy - glykogén (glykogenéza)
  • Mastné kyseliny - triacyglyceroly (lipogenéza)
  • Sacharidy - triacylglyceroly (lipogenéza)

Prechod medzi oboma uvedenými stavmi nie je vždy jasne oddelený. Najdôležitejšia anabolická fáza je spánok. Organizmus je v anabolizme aj po konzumácií stravy, čo vysvetľuje, prečo je potrebné výkon časovať po dlhšej dobe od posledného jedla. Do stavu katabolizmu sa športovec musí pred výkonom cielene uviesť – k tomu slúži uvedený odstup od posledného jedla, jeho vhodné zloženie, ale taktiež rozcvičenie. Využívajú sa však aj iné formy „preladenia“. Krátkodobé hladovanie neznižuje výkon, na druhej strane veľký príjem energie áno.

Energia získaná formou posledného jedla tesne pred výkonom nie je väčšinou využiteľná pre tvorbu pohybovej energie.

A čo je rýchlosť metabolizmu?

Tempo, akým metabolizmus premieňa stravu na využiteľnú energiu, sa označuje ako rýchlosť metabolizmu. Najmenšie množstvo energie, ktoré telu stačí na prežitie, nazývame bazálna rýchlosť metabolizmu alebo BMR (basal metabolic rate). Sem patria kalórie potrebné na dýchanie, krvný obeh, trávenie (trávenie vyžaduje približne 10% celkovej prijatej energie, aj keď každá živina si vyžaduje inú energetickú aktivitu), termoreguláciu a ďalšie telesné funkcie. V spánku sa spotrebuje množstvo energie na úrovni BMR, pri namáhavej fyzickej činnosti, napríklad jazde na bicykli, môže byť množstvo spotrebovanej energie až sedemkrát vyššie. Množstvo vynaloženej energie ovplyvňuje aj stupeň vitálnosti určitého jedinca, vyplývajúci z jeho anatomickej stavby a fyziologickej zdatnosti. Rýchlosť metabolizmu môže ovplyvniť napríklad ochorenie štítnej žľazy. Ľudský organizmus potrebuje ku krytiu svojich metabolických potrieb určité množstvo základných živín. Základne živiny sú tuky, sacharidy a bielkoviny. Nevyhnutnou zložkou potravy je voda. Dôležitými doplnkami našej stravy musia byť aj minerálne látky a vitamíny.

Ak organizmus vykonáva fyzickú činnosť (práca, šport), hovoríme o látkovej premene. Energetická spotreba u dospelého človeka je vtedy závislá na namáhavosti vykonávanej práce. Najvyššiu energetickú hodnotu majú tuky (1g tuku obsahuje 38,9 kJ). Najdostupnejšiu energiu pre organizmus predstavujú sacharidy, ktoré telo ukladá vo forme glykogénu vo svaloch a v pečeni (1g sacharidu 17,2 kJ), Najhodnotnejšou a nevyhnutnou stavebnou zložkou sú bielkoviny rastlinného i živočíšneho pôvodu (1g bielkovín 17,2 kJ).

Spomaľovanie metabolizmu tukov

Medzi faktory, ktoré spomaľujú metabolizmus patrí stárnutie, nedostatok fyzickej aktivity, ale aj extrémne diéty. Telo rýchlo zistí, že nastalo obmedzenie príjmu potravy, prepína sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Je to obranný reflex na prežitie. Diéta, pri ktorej sa chudne formou hladovania spravidla obsahuje málo živín. Telo preto siahne po jediných dostupných bielkovinách - po vlastných svaloch (môže však zobrať aj z kostnej hmoty!). Chudnutie sa zdá byť podľa váhy úspešné, ale človek stráca predovšetkým vodu a svalovinu. Po nejakom čase to s diétou už dlhšie nevydrží. Začne jesť a opäť rýchlo priberie. Vráti sa spravidla o nejaké to kilo vyššie, než bola hmotnosť pred rozhodnutím schudnúť. No to, čo priberie už nie je svalovina, ale tuk.

Ako zrýchliť metabolizmus?

Fyzickou aktivitou

Pri cvičení premieňajú svaly uloženú telesnú energiu na zlúčeniny, ktoré nám umožňujú pohybovať sa a produkovať telesné teplo. Hlavným energetickým palivom sú sacharidy a tuky. Okamih, v ktorom počas pohybu pocítime únavu, často súvisí s vyčerpaním zásob sacharidov. Po ich spotrebovaní telo siahne do zásob tukov a začne metabolizovať mastné kyseliny (hlavné chemické zložky tukov), aby mohlo uvoľňovať energiu.Odporúča sa okrem pravidelnej aeróbnej aktivity občas zaradiť aj silový tréning s činkami. Aj keď je to anaeróbne cvičenie, pomôže vám chrániť svalovú hmotu, prípadne ju priamo budovať. Svaly sú ďalším faktorom, ktorý zrýchli metabolizmus. Možno potvrdiť, že "viac svalov viac zje". Väčšie množstvo svaloviny spotrebuje väčšie množstvo energie.

Pravidelnou stravou

Ak človek začne pravidelne jesť - samozrejme primerane malé a pravidelné dávky - organizmus začne vypínať úsporný režim. Už neukladá každý voľný gram potravy na energiu vo forme tuku. Jedzte 5 až 6 krát denne, v pomerne pravidelných časových intervaloch, rovnomerne rozložených na celý deň, s tým že posledné jedlo konzumujte maximálne dve až tri hodiny pred spaním.

Pravidelným pitným režimom

Ďalší faktor, ktorý zásadným spôsobom zrýchli metabolizmus je pravidelné pitie. Ideálna je čistá, nebublinková voda, alebo čaj. Nevhodné sú akékoľvek sladené nápoje, džúsy, malinovky.

Termogénny spaľovač tukov KOMPAVA ThermoFit, ktorý Vám naštartuje metabolizmus: