Mýty o bielkovinách

Mýty o bielkovinách

V športovej výžive je množstvo poloprávd a mýtov, ktoré nás uvádzajú do omylov pri správnom dodržiavaní stravovacích návykov, zvýšení svalových prírastkov alebo odbúrania prebytočného tuku.             

1.  Čím viac bielkovín prijímate, tým lepšie

Mnohí cvičenci konzumujú stále viac a viac bielkovín. Áno, bielkoviny sú základnou stavebnou zložkou pri budovaní svalovej hmoty a sú veľmi potřebné aj pri rôznych enzymatických procesoch a tvorbe protilátok, no strava s príliš vysokým príjmom bielkovín je často neefektívna a ide na úkor takisto nevyhnutných sacharidov a zdravých tukov. Aby vám svaly rástli, je vhodné sústrediť sa aj na príjem cukrov, pretože tie spolu s bielkovinami pôsobia pri mnohých procesoch synergicky, a taktiež na primeraný príjem tukov, ktoré sú dôležité napríklad aj pre vytvorenie vhodnejšieho hormonálneho prostredia. 

2. Nie je dôležité, z akého zdroja bielkoviny pochádzajú

Nie je to pravda, keďže bielkoviny majú rôzne biologické hodnoty a rozdielnu rýchlosť vstrebávania. Biologická hodnota predstavuje zastúpenie a vzájomné pomery jednotlivých aminokyselín. Plnohodnotné bielkoviny sú tie, ktoré obsahujú všetky tzv. esenciálne aminokyseliny. Vo všeobecnosti majú vyššiu biologickú hodnoty bielkoviny pochádzajúce zo živočíšnych zdrojov. Čo sa týka rýchlosti vstrebávania, existujú rýchlejšie a pomalšie bielkoviny. Medzi rýchlejšie patria napríklad srvátkové bielkoviny, vaječné bielky, niektoré druhy rýb.Medzi pomalšie môžeme zaradiť kaseínové proteíny, mäso alebo celé vajíčka. V skratke sa dá povedať, že tie rýchlo vstrebateľné sú vhodnejšie ráno a v čase okolo tréningu, a pomalšie vstrebateľné sú zas viac odporúčané v priebehu dňa a pred spaním. 

3. Musíte prijímať 2 gramy bielkovín na 1 kg telesnej váhy

Je to len priemerná a orientačná hodnota. Netreba sa podľa nej riadiť vždy a nemusíte sa báť prispôsobiť si ju v situáciách, kedy to môže byť prospešné.

Keď príjem energie celkovo klesá (výraznejšie zníženie sacharidov a tukov v strave), potrebujete viac bielkovín a môžete prijímať aj 2,5 gramu na 1 kg hmotnosti, aby ste zabránili odbúravaniu svalového tkaniva. Intenzita, frekvencia, trvanie tréningu a tréningový objem tiež hrajú významnú rolu. Čím viac a čím tvrdšie trénujete, tým väčšie riziko odbúravania svalov podstupujete. Ak v niektorej fáze trénujete 5-6 krát týždenne, potrebujete viac bielkovín na regeneráciu poškodených svalových vláken. A naopak, ak máte ľahký tréningový program alebo dokonca úplnú pauzu od tréningu, potrebujete bielkovín menej. Napr. 1g na 1 kg hmotnosti. 

4. Aby vám narástli svaly, nutne potrebujete proteínové prípravky

Proteínové doplnky môžu veľa vecí uľahčiť. Sú ekonomické, chutné a pohodlné. Ich prednosťou je často krát rýchla a efektívna vstrebateľnosť. Môžete ich použiť v situáciách, kedy nemáte čas na klasickú stravu. No napriek tomuto všetkému to samozrejme môže ísť aj bez nich. Ich výhody sú nesporné, ale netreba ich ani zbytočne prehodnocovať, čo je často krát prípad začiatočníkov.

5. Z bielkovín sa nepriberá

Nadbytok hociktorej z troch hlavných živín (bielkoviny, sacharidy, tuky) môže spôsobiť hromadenie a uloženie telesného tuku. Bielkoviny sú z pohľadu hromadenia tukových zásob menej rizikové ako cukry a tuky. Netreba však žiť v omyle, že prebytok bielkovín v strave má za následok len výstavbu svalov. Nadbytok proteínov sa prostredníctvom istých procesov v tele premení na glukózu. Tá sa už potom môže uskladniť vo forme telesného tuku.