Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Neviete sa vysporiadať s ťažkosťami po prekonaní COVID-19? Poradíme vám
Neviete sa vysporiadať s ťažkosťami po prekonaní COVID-19? Poradíme vám

Neviete sa vysporiadať s ťažkosťami po prekonaní COVID-19? Poradíme vám

Neviete sa vysporiadať s ťažkosťami po prekonaní COVID-19? Poradíme vám

Hoci už nemusíme chodiť v rúškach či respirátoroch, o chorobe COVID-19, vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2, ešte budeme počuť.  Tá žiaľ nekončí pre viacerých pacientov iba po prekonaní akútnej fázy. Po ochorení stále viac ľudí trápi postcovidový syndróm, ktorý prináša rôzne ťažkosti a tie negatívne ovplyvňujú váš každodenný život. V tomto článku si vysvetlíme rozdiely medzi postcovidovým sydrómom a long covidom. Pozrieme sa na hlavné prejavy tohto syndrómu a poradíme vám, ako sa týmito ťažkosťami vysporiadať a ako ich zmierniť pomocou účinných prírodných výživových doplnkov.

Obsah

Long Covid a postcovidový syndróm

Veľa sa o COVID-19 popísalo, hovorilo. V súčasnosti sa v súvislosti s týmto ochorením čoraz častejšie skloňujú dva pojmy, ktoré sa týkajú následkov po prekonaní akútnej fázy ochorenia: "Long Covid" (dlhodobý Covid) a "postcovidový syndróm" (stav po ochorení). Oba pojmy opisujú dlhotrvajúce zdravotné problémy. Momentálne sú stále predmetom výskumu a neexistuje konečná liečba. Príznaky môžu byť veľmi rozmanité a závažné. Nepodceňujte ich. Je dôležité, aby ste kontaktovali svojho lekára a zvážili možnosti liečby, pokiaľ ste na sebe spozorovali nejaké symptómy. Poďme sa na obidva pojmy pozrieť detailne:

Long Covid (dlhodobý Covid)

Ide o obdobie, ktoré nasleduje štyri týždne po akútnej infekcii COVID-19.

Príznaky long covidu sú zvýšená únava, poruchy nálady, poruchy spánku, neurologické problémy, problémy s dýchaním.

Postcovidový syndróm (stav po ochorení COVID-19)

Týka sa obdobia, ktoré nasleduje po dvanástich týždňoch od prekonania akútnej fázy ochorenia COVID-19. Je to stav, ktorý môže pretrvávať dlhodobo a stáva sa chronickým. Tento syndróm je charakterizovaný rôznymi nešpecifickými a dlhotrvajúcimi zdravotnými problémami, ktoré môžu postihovať rôzne časti tela a orgány.

Príznaky postcovidového sydrómu

 • Celkové príznaky:

Zvýšená únava a malátnosť – cítite sa tak bežne? Aj keď to môže znieť ako bežná únava, postcovidový syndróm ju zvyčajne robí závažnejšou a ťažšie zvládnuteľnou. Môžete sa cítiť vyčerpaní a obmedzovaní pri bežných aktivitách, vrátane športu.

 • Psychické príznaky:

Poruchy nálady a depresie – mnohí ľudia sa stretávajú po prekonaní COVID-19 s emocionálnymi problémami, ktoré sa prejavujú poruchami nálady a depresiou. Ide o dopady pandémie a izolácie.

Poruchy spánku.

 • Neurologické príznaky:

Intenzívne bolesti hlavy

Nepoľavujúca únava – ktorá nemizne ani po dlhom odpočinku.

"Brain fog" (zahmlenie mozgu) - ťažkosti so sústredením, pamäťou a celkovým mentálnym výkonom. Známe sú aj závažnejšie neurologické ťažkosti, ako je zápalové poškodenie centrálneho nervového systému.

 • Pľúcne príznaky:

Pretrvávajúci kašeľ

Znížená kapacita pľúc – zhoršená funkcia pľúc spôsobuje ťažkosti pri dýchaní pri námahe.

Tlak alebo bolesť na hrudníku

Pľúcna fibróza - zmeny v štruktúre pľúc môžu byť viditeľné na RTG snímkach.                              

 • Reumatologické príznaky:

Bolesti kĺbov a svalov

Kožné vyrážky a svrbenie.

 • Gastrointestinálne príznaky:

Hnačka, bolesti brucha, nechutenstvo.

 • Kardiovaskulárne príznaky:

Búšenie srdca - či zápal srdcového svalu.

Točenie hlavy po postavení sa zo sedu alebo ľahu - závraty.

Posttrombotický syndróm

 • Ďalšie ťažkosti po prekonaní COVID-19 môžu byť: zápal srdcového svalu (myokarditída), poruchy ciev súvisiace s poruchou zrážanlivosti krvi, ale aj vypadávanie vlasov, hučanie v ušiach.

V súčasnosti sa liečba postcovidového syndrómu zameriava na tlmenie príznakov, keďže zatiaľ presná a konkrétna liečba neexistuje. Najčastejšie lekári nariadia oxygenoterapiu, ktorá zlepšuje zásobovanie tela kyslíkom, a infúznu liečbu, ktorá pomáha obnoviť mozgovú činnosť a zmierniť bolesť. Okrem farmakoterapie je dôležitá aj rehabilitácia a správna životospráva. V spolupráci s odborníkmi váš stav môže zlepšiť.

Vedeli ste, že?

Postcovidový syndróm postihuje 5 - 10% percent pacientov po prekonaní COVID-19?

Možný spôsob tlmenia postcovidového syndrómu

Už viete, že súčasná medicína zatiaľ neponúka jednoznačnú liečbu. V tejto súvislosti môže byť zaujímavý potenciálny prístup využívajúci prírodné výživové doplnky.

Čo je to Nattokináza?

Ide o enzým štiepiaci fibrín (nadmerné množstvo fibrínu spôsobuje zahusťovanie krvi a vznik krvných zrazenín). Je známy svojimi  potenciálnymi prospešnými účinkami na kardiovaskulárny systém.  Pôvodom je z Japonska – konkrétne z japonského jedla Nattō, ktoré sa vyrába z fermentovaných sójových bôbov. Nattō prispieva k dlhovekosti japonskej populácie. Čo ste možno nevedeli, tak zvýšená konzumácia tohto jedla znižuje riziko celkovej úmrtnosti na kardiovaskulárne choroby.

Tento prírodný enzým môže mať niekoľko účinkov na organizmus, ktoré sú dôležité pri tlmení príznakov postcovidového syndrómu.

Aké sú preukázané účinky Nattokinázy

 • antitrombotický (riedi krv)
 • antihypertenzívny (znižuje krvný tlak)
 • hypolipidemický (znižuje lipidy v krvi - cholesterol, triacylglyceroly)
 • neuroprotektívny (chráni nervové bunky pred poškodením).

Aké sú účinky Nattokinázy pri postcovidovom syndróme?

 • zníženie zápalu v tele
 • podpora cirkulácie krvi
 • zlepšenie prietoku krvi v cievach
 • kardiovaskulárna ochrana
 • podpora imunitného systému.

Taktiež vám skvelo poslúži aj ako prevencia pred tzv. „economy class syndrom“ – teda pred rizikom vzniku trombózy v dôsledku dlhých a častých letov lietadlom.

Kedy začať užívať Nattokinázu?

Vhodné je začať už pri prvých príznakoch alebo podozreniach na problémy s cievami alebo srdcom. Prevencia je vždy jednoduchšia cesta, a preto by sa doplnky, ako je Nattokináza, mohli stať súčasťou zdravého životného štýlu, najmä ak máte zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Ako užívať Nattokinázu?

Odporúčaná dávka závisí od konkrétneho výživového doplnku. V prípade produktu Nattokinase Plus odporúčame užívať 2 kapsuly (celkovo 4000 FU) nalačno ráno.

Všeobecná dĺžka užívania Nattokinázy

Je v rozmedzí 1 - 3 mesiace.

Akú má teda Nattokináza súvislosť s COVID-19?

Štúdia s názvom "Degradačný účinok Nattokinázy na spike protein SARS-CoV-2" z roku 2022 potvrdila, že Nattokináza hrá dôležitú úlohu pri degradácii spike proteínu vírusu SARS-CoV-2.

Záver

Výskum týkajúci sa využitia Nattokinázy pri liečbe postcovidového syndrómu stále pokračuje, a preto je dôležité mať na pamäti, že neexistuje žiadna zaručená liečba tohto syndrómu. Avšak v prípade pacientov, ktorí hľadajú alternatívne spôsoby podpory svojho zdravia po prekonaní COVID-19, výživový doplnok s obsahom Nattokinázy môže byť jedným z možných prírodných riešení. No tiež nezabúdajte, že sa jedná o výživový doplnok. Nie o liek. A tiež je nevyhnutné získať odborný lekársky názor pred začatím akejkoľvek liečby.