Prečo diéty nefungujú?

Prečo diéty nefungujú?
Človek neustále počuje o rôznych zaručených diétach, ktoré sľubujú zázračné výsledky. Každý určite počul o delenej, bodovej, ovocnej diéte alebo o  diéte podľa krvných skupín či inej redukčnej diéte. Diétou ako takou sa Vám síce môžu podariť nejaké kilá schudnúť, ale bohužiaľ takmer nikdy sa ich nepodarí stabilizovať a ťažko stratené kilá sa vrátia späť v podobe jo-jo efektu.

Spaľovanie kalórií závisí od metabolizmu človeka.

Každý ma iný metabolizmus. Niekto ho má pomalý, naopak iný zasa rýchlejší, rozdiely tiež závisia aj od daného somatotypu. Pri rozhodovaní sa pre diétu je preto veľmi dôležité prihliadať na individualitu. Zákon chudnutia je pritom veľmi jednoduchý a vedie k nemu jediná cesta: energetický príjem musí byť nižší ako energetický výdajNaopak, ak dôjde k opačnému javu, vzniká hlavný dôvod, prečo často nefungujú ani tie najzaručenejšie diéty. Nie vždy je však najlepšie vylúčiť všetky potraviny z jedálneho lístka a týrať sa rôznymi hladovkami.

Diéta formou hladovania obsahuje málo energie a jednotlivých živín. Ako následok sa objavuje podráždenosť, nesústredenosť, bolesti hlavy a celková únava. Jednoducho na človeku vidieť, že drží diétu. Následkom nedostatku živín telo siahne po jediných dostupných živinách ,,bielkovinách”, tie sú hlavným stavebným materiálom vlastných svalov (môže však zobrať aj z kostnej hmoty).

Preto pri nedostatku potrebných bielkovín v strave, dochádza k odbúraniu vlastnej svaloviny, ktorá sa pri opakovanom priberaní na hmotnosti nahradí tukom a človek v konečnom dôsledku vyzerá ešte horšie. Prísne diéty (navyše bez pohybu) teda spoľahlivo ničia svalovinu. Preto úplne nehladujte, nesnažte sa schudnúť príliš rýchlo a neobmedzte svoj denný kalorický príjem na menej ako 1200 kcal denne, pretože proces chudnutie sa naštartuje až vtedy, keď zloženie stravy bude optimálne a jej príjem bude pravidelný t.j. 5-6x denne.

Nikdy nevynechávajte raňajky

Pokiaľ Vám nechutí jesť hneď ráno, vypite najskôr pohár vlažnej vody a zjedzte niečo o pol hodinu. Naopak, ak sa ráno zobúdzate hladní, nenajedzte sa do prasknutia. Nadmerný príjem energie spomalí Váš metabolizmus (spaľovanie) a prílišné zaťaženie žalúdka Vás oberie o potrebnú energiu, ktorú organizmus potrebuje na trávenie. Vy sa potom do obeda môžete cítiť malátni a unavení.  Nezabúdajte na pravidelný a dostatočný príjem vhodných tekutín. Denne sa odporúča prijať 35-40 ml/kg tekutín.

Dostatok vody, vlákniny a bielkovín

Dostatok vody, vlákniny a bielkovín v strave majú vysokú sýtivosť a dobre kontrolujú hlad. Najlepšie výsledky chudnutia však dosiahnete ak v správnom pomere kombinujeme účinok diéty a pohybu. Pohybová aktivita má vo veľkej miere povzbudzujúce účinky na budovanie svalovej hmoty, vyplavovanie hormónov a rozklad uloženého podkožného tuku. Svaly sú jediná aktívna hmota tela, ktorá dokáže efektívne spaľovať tukové zásoby a udržuje naše telo i všetky vnútorné orgány zdravé a v dobrej kondícii. Rozhodnite sa preto správne a vyberte si redukciu hmotnosti pomocou vhodnej diéty a aktívneho pohybu. Pretože zdravé stravovanie a pravidelný pohyb je trvalou zárukou udržania stálej telesnej hmotnosti po celý život. Ideálnou cestou je využitie výživových doplnkov ako čiastočná náhrada stravy pre ženy.