Prečo na noc nočný proteín a nie srvátkový?
Prečo na noc nočný proteín a nie srvátkový?

Prečo na noc nočný proteín a nie srvátkový?

Prečo na noc nočný proteín a nie srvátkový?

Ak si chceš vybudovať svalovú hmotu alebo efektívne schudnúť, musíš prijímať dostatok bielkovín. Dôležité je však nielen množstvo, ale i typ proteínu a čas, v ktorom si ho dopraješ.

Obsah

Hneď v úvode článku by sme chceli vyvrátiť najčastejší mýtus, ktorý denne počúvame od žien: „z proteínov sa priberá” alebo „nechcem nabrať svaly.“

Nie je to pravda. Každý proteín je vlastne presne tá istá bielkovina, ktorú zjete, či už počas raňajok skonzumovaním vajíčka na rôzne spôsoby, alebo počas obeda konzumáciou rýb a mäsa, prípadne počas večere keď si dáte tvaroh.

Tieto proteínové koncentráty sú v podstate len bielkoviny z už spomínaných potravín bez zbytočných tukov a cukrov, navyše obohatené o ďalšie prospešné látky, ktoré napomáhajú lepšiemu tráveniu a metabolizmu ako sú enzýmy, minerálne látky, vitamíny a iné.

 Akým jedlom zakončiť deň? 

Veľa ľudí sa drží pravidla, že po piatej, či šiestej hodine už nejedia. To však spôsobuje zbytočné hodiny hladovania, ktoré môžu viesť ku katabolickému efektu, a tým aj zníženej regenerácii. Telo začne využívať vlastné svalové bunky na tvorbu energie (telo chradne).

Tento proces začína už po niekoľkých hodinách bez príjmu potravy. Či už sa snažíte vybudovať vyšportovanú postavu, alebo neprísť o aktívnu hmotu, napr. pri chudnutí, zvýšenom fyzickom výkone,  nemôžete sa báť konzumovať posledné jedlo hodinu až dve pred spaním. Samozrejme závisí aké jedlo.  

Hlavným dôvodom jedla pred spaním by malo byť zabezpečiť potrebné živiny na to, aby telo minimalizovalo riziko straty svalovej hmoty počas spánku, kedy telo stravu neprijíma, a tým zlepšilo svoju regeneráciu do ďalšieho dňa. Tomu by sa malo aj prispôsobiť zloženie takéhoto pokrmu.

Najdôležitejšie na jedle pred spaním je prijať dostatočné množstvo bielkovín, ideálne tie, ktoré na strávenie potrebujú viac času. Zabezpečíte tak dostatočnú regeneráciu, dokonca u tých, ktorí sa snažia schudnúť, takáto strava eliminuje pocit hladu v noci (nočné návštevy chladničky).

Vhodný je teda kazeín, ktorý sa vstrebáva počas noci až 7 hodín, prípadne viaczložkový proteín s obsahom vajíčkového, alebo sójového izolátu, ktoré sa podobne ako kazeín vstrebávajú 4-5 hodín. Tieto proteíny okrem dostatočného obsahu bielkovín spĺňajú aj požiadavku s minimálnym obsahom tukov a sacharidov, ktoré by sa v spánku nevyužili na energiu ale uložili by sa ako podkožný tuk.

Kazeínový protein

Je tvorený prevažne pomaly vstrebateľnými bielkovinami, a to buď vo forme kazeinátu vápenatého, alebo micelárneho kazeínu, ktoré udržiavajú svaly v anabolickom/antikakatabolickom stave čo najdlhšie.

Osobne z praxe, stráviteľnosti a z porovnania procesu výroby sa jednoznačne javí lepšie micelárny kazeín, ktorý je vyrábaný mechanickou cestou, bez chemických úprav na rozdiel od kazeinátu vápenatého, a tým je pre náš organizmus oveľa prirodzenejší.

Prečo uprednostniť na noc nočný proteín pred srvátkovým?

Predovšetkým je u nočných proteínov dlhšia vstrebatelnosť, a tým postupné uvoľňovanie aminokyselín počas spánku, ktorý tvorí tretinu celého dňa a počas ktorého neprijímame žiadnu stravu.

Vstrebatelnosť srvátkových proteínov je od 0,5 – 1 hodiny. Po uplynutí tejto doby sa organizmus dostáva do katabolizmu a zhorší sa regenerácia. Navyše micelárny kazeín obsahuje vysoký obsah vápnika a horčíka, ktoré sú potrebné pre zdravý vývoj kostí, čo ocenia najmä ženy.