Proteolytické enzýmy

Proteolytické enzýmy

Enzýmy, ktoré štiepia látky bielkovinového zloženia. V medicíne majú už dlhé roky významné zastúpenie. Pomáhajú posilňovať prirodzené mechanizmy imunitného systému, ktorými telo samo bojuje s infekciami a bráni sa opakovaným zápalom. Ak je imunita oslabená, nedokáže sama silný zápal zvládnuť a potrebuje pomoc enzýmov zvonku. Enzýmy pôsobia komplexne, podporujú prirodzený spôsob obrany organizmu miesto toho, aby len riešili dôsledky oslabenej imunity.


Majú mnoho využití pri rôznych zápalových ochoreniach, úrazoch a pooperačných stavoch, poruchách imunity, cievnych a lymfatických ochoreniach. Rozpúšťajú fibrín, bielkovinu ktorá tvorí krvné zrazeniny, čím spriechodnia lymfatické cievy, zároveň zabraňujú tvorbe krvných výronov a urýchľujú ich vstrebávanie. Vytvárajú podmienky na odsun produktov zápalu (tým tlmia zápalové prejavy) a zásobovanie kyslíkom a živinami. Zaisťujú urýchlené odobratie produktov rozpadu a toxických produktov metabolizmu. Významné využitie majú taktiež v športovom svete, kde pri úrazoch a poraneniach urýchľujú proces hojenia, nastáva rýchlejší ústup opuchlín a podliatin, zlepšuje sa prekrvenie svalstva.

 

Akým spôsobom enzýmy pôsobia?
Každý organizmus obsahuje množstvo rozmanitých látok, ktoré nazývame substráty. Tieto substráty sa v celom organizme podieľajú na všetkých životných procesov. Ak sa substrát dostane do blízkosti enzýmu, aktívne centrum tohto enzýmu ho k sebe pritiahne. K následnej reakcii môže dôjsť ak substrát do neho presne zapadá, pretože každý enzým je určený pre určitý druh, prípadne skupinu substrátov. Následne vytvorí substrát s enzýmom jednotku a začne prebiehať biochemická reakcia, pre ktorú je enzým určený.

Z tejto reakcie vznikajú produkty, ktoré sú ďalej spracovávané a menené až k vytvoreniu finálnej požadovanej formy.
Enzýmy v organizmoch plnia teda funkciu katalyzátorov. Zúčastňujú sa biochemických reakcií, ktoré by bez ich pôsobenia vôbec neprebehli, respektíve ich priebeh by sa odohrával vo veľmi dlhom časovom úseku. K tomu aby sa stal enzým funkčným, je potrebný koenzým. K tvorbe koenzýmu ale organizmus potrebuje stavebné látky, ktoré získava z vonkajšieho prostredia – potravou. Sú nimi niektoré vitamíny (C, B1, B2, B6, B12 a iné), minerálne látky a stopové prvky (zinok, meď, železo, mangán, horčík, sodík, draslík…).

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info