Štefan Karak (72): Aj vďaka produktom Kompava som dlhé roky dosahoval lepšie výkony!
Štefan Karak (72): Aj vďaka produktom Kompava som dlhé roky dosahoval lepšie výkony!

Štefan Karak (72): Aj vďaka produktom Kompava som dlhé roky dosahoval lepšie výkony!

Štefan Karak (72): Aj vďaka produktom Kompava som dlhé roky dosahoval lepšie výkony!

 „Mať svoj cieľ a ísť za ním je to najdôležitejšie v ľudskom živote,“ hovorí Štefan Karak (72), ktorý je dôkazom, že športovať sa dá aj v pokročilom veku. Vo svojich šesťdesiatich troch rokoch aktívne beháva a dokonca sa zúčastnil aj preteku UTMB, čo je najuznávanejší ultra trailový pretek na svete. V rozhovore nám porozprával nielen o svojej láske k behu, ale tiež o samotnej príprave, v ktorej mu dopomohli aj mnohé z našich produktov.

Obsah

Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB) je horský ultramaratón, ktorý sa koná raz do roka v Alpách. Daná trasa vedie cez Francúzsko, Taliansko a Švajčiarsko a jeho dĺžka dosahuje približne 166 km s celkovým prevýšením približne 9 400 m. Zaujímavosťou  je, že tento pretek sa beží bez prerušení. Niektorí ľudia sa dokonca domnievajú, že UTMB sa radí k najťažším ultramaratónom v Európe.

V roku 2013 sa  spomínaného preteku zúčastnil aj pán Štefan Karak, ktorý ho absolvoval, ako tretí Slovák a doteraz najstarší Slovák vo veku 63 rokov v celej histórii preteku. Aj s odstupom času svoju účasť hodnoti veľmi pozitívne. V rozhovore si zaspomínal na celkovú  prípravu, ale aj na okamžiky, ktoré  prežíval na trati v celkovom časovom rozsahu 44 hodín.

Spomínate si ešte na svoje začiatky s behom?

V mladosti, popri štúdiu na vysokej škole  som pretekal v skoku do diaľky a v trojskoku. Tieto atletické disciplíny vyžadujú rýchly rozbeh, preto som na tréningoch behával krátke a rýchle behy – šprinty.

Po ukončení štúdia sme založili horolezecký oddiel, ale behávali sme iba krátke trasy, aby sme sa dostali ku cvičným skalám a k lezeniu. Po rozpade oddielu som už nebehával vôbec. Skôr som sa venoval iba vysokohorskej turistike.

Vedeli by ste prezradiť návod, ako začať s behom v pokročilom veku?

Neviem či sa dá nájsť návod, ktorý by podnietil u niekoho chuť behať. Musí byť k tomu nejaký dôvod a tých je neskutočne veľa. Beh je spolu s chôdzou najprirodzenejší druh pohybu človeka. Aj stavba ľudského tela je k tomu prispôsobená. Ak sa niekto rád prechádza, možno by stačilo iba zameniť chôdzu za beh. Vždy je treba si odpovedať na otázku: „Prečo by som mal behať?“

Ak má niekto nadváhu a potrebuje schudnúť, je to dobrý dôvod. Ak v živote zažívate stres a duševné vypätie, tak je to na kompenzáciu a vyvetranie si hlavy tiež dobrý dôvod. Môže to byť aj ako kompenzácia sedavého zamestnania. A ak chcete zažiť radosť z voľného pohybu v prírode, ako to robím ja, tak aj to je dobrý dôvod.

Behanie je tiež druh pohybu, ku ktorému okrem lacných tenisiek a primeraného oblečenia nepotrebujete nič, za, čo by ste museli platiť. A vek o začiatku nerozhoduje. Ja som dôkazom, že sa to dá aj v „zrelom“ veku.

Čo bolo vašou motiváciou, aby ste začali aktívne behať?

Mojou motiváciou bola myšlienka „byť zdravý.“ V čase, kedy som na 10 rokov zanedbal šport a aktívny pohyb, som v päťdesiatke mal veľké problémy s bedrovou chrbticou. Nepomáhali lieky ani injekcie. Rozhodol som sa posilnenie chrbtových svalov, pre chôdzu s paličkami do prudkého kopca a po troch rokoch tréningu som vyzdravel. Odvtedy nemám s chrbticou žiadne problémy.

Vedľajším produktom tréningov bola vynikajúca kondícia a ja som nevedel, ako ju využiť. Stretol som ľudí, ktorí ma prehovorili na beh, a to hlavne na beh do vrchu a neskôr na vytrvalostný beh a ultra beh v horách – trail. 

Za posledné roky sa aktívne zúčastňujete rôznych pretokov. Ako prebieha vaša príprava?

Moja príprava na preteky sa postupne menila. V začiatkoch, keď som pretekal v behu do vrchu, boli tréningy kratšie a intenzívnejšie. Postupne som prešiel na dlhé až ultra dlhé pretekanie, preto moja príprava obsahovala väčšinou tréningy na zvyšovanie vytrvalosti. Zmeny nastali aj s pribúdajúcim vekom.

Staršie telo nedokáže tak rýchlo regenerovať, preto som musel predĺžiť čas na regeneráciu. V súčasnosti medzi tréningovými jednotkami zaraďujem vždy minimálne jeden deň voľno. Behávam s radosťou, preto v príprave je hlavne beh. Dopĺňam to ešte jazdou na horskom bicykli, najlepšie v prírode a v kopcoch.

Dodržujete aj nejaký špeciálny jedálniček prípadne suplementáciu?

V začiatkoch som nemal žiadny špeciálny jedálniček. Až neskôr, asi pred siedmimi rokmi, som po porade s atlétom Matejom Tóthom prešiel na tzv. tukovú alebo nízko sacharidovú stravu. Osvedčila sa, preto nemám dôvod ju meniť.

Váš rukopis nesie kniha „Ako som prekonal sám seba.“ Ak by ste mali dať ľuďom, čo i len jednu radu, ako prekonať sám seba, ako by znela?

Aj v úvode svojej knihy píšem, že: „Mať svoj cieľ a ísť za ním je to najdôležitejšie v ľudskom živote. Bez ohľadu na oblasť, v ktorej to chcete dokázať.“ Každý by v živote chcel byť šťastný. Preto radím ľuďom, aby robili hlavne také činnosti, ktoré im prinášajú radosť. Bez toho niet šťastia. A prekonať sám seba dokáže iba človek, ktorý si postupne kladie stále vyššie ciele a nikdy sa nevzdáva. Postupne prekonáva toho, ktorým bol pred časom s nižším cieľom a neskôr aj toho s cieľom vyšším. Ctižiadostivý a šťastný človek dokáže prekonať sám seba veľakrát vo svojom živote.

Absolvovali ste pretek UTMB – ako sa naň a na svoje výsledky pozeráte s odstupom času?

Pretek UTMB je asi najuznávanejší ultra trailový pretek na svete. Mne sa ho podarilo úspešne absolvovať v roku 2013, ako tretiemu Slovákovi a doteraz najstaršiemu Slovákovi vo veku 63 rokov v celej histórii preteku. S odstupom času to hodnotím veľmi pozitívne. Rád si spomínam na okamžiky, ktoré som prežíval na trati dve noci a dva dni takmer 44 hodín. A hlavne posledné stovky metrov trate a vbiehanie do vytúženého cieľa v Chamonix. V tomto roku som sa znovu po deviatich rokoch ocitol na štarte. Bola to trúfalosť, pretože v kategórii nad 70 rokov, za celú históriu pretekov od roku 2003, pretek UTMB dokončilo iba 5 ľudí na svete!

Moja príprava bola asi najkvalitnejšia a najintenzívnejšia v celej mojej 16 ročnej bežeckej kariére. Aj napriek tomu to nestačilo. Prísne časové limity spôsobili, že som na časovú kontrolu na 81. kilometri v Courmayeuri dobehol s omeškaním niekoľko minút a z toho dôvodu mi nedovolili pokračovať ďalej. Bol som sklamaný, ale moje telo aj napriek dôkladnej príprave v tomto veku na viac nemalo.

Počas preteku ste použili aj náš K4 – Power Gel či Gelo 3 Complex dva mesiace pred pretekom. Užívate pravidelne naše produkty?

Produkty Kompava používam už veľa rokov vďaka podpore firmy. V začiatkoch to bol hlavne EnergoFit Gelo-3 Complex. Neskôr pribudli ďalšie. K4 Power BCAA , Premium Energy, Premium Protein a vynikajúci K-4 Power gél. Som presvedčený, že aj vďaka nim som mohol dosahovať zlepšené výkony dlhé roky.

Máte pred sebou nejakú výzvu, ktorú by ste chceli ešte v živote prekonať/absolvovať?

Priznám sa, že momentálne žiadnu výzvu nemám. Počas náročnej bežeckej kariéry a hlavne po príprave na tohtoročný pretek UTMB si myslím, že potrebujem nejaký čas na odpočinok. Počas náročnej prípravy sa často dostávate na hranice vlastných limitov a neraz musíte trénovať aj veci, ktoré sú jednoducho potrebné a nevyhnutné a ktoré nerobíte s radosťou.

Teraz nastal čas, keď si chcem behanie vychutnávať. Behanie mi robí radosť, mám ho skutočne rád. Uberiem trošku z intenzity a náročnosti a budem behať v prírode a po horách iba pre zdravie a pre radosť. Vari som si to tak trošku aj zaslúžil. A, keď ma napadne niečo zaujímavého, je celkom možné, že to skúsim.