Tipy na zimné športové aktivity, ktoré zabavia celú rodinu
Tipy na zimné športové aktivity, ktoré zabavia celú rodinu

Tipy na zimné športové aktivity, ktoré zabavia celú rodinu

Tipy na zimné športové aktivity, ktoré zabavia celú rodinu

Málokomu sa chce opúšťať teplo domova a pohodlie na gauči, avšak práve v tomto období je vhodné ísť von. Deti nie sú z cukru, a sme to práve my, dospelí, ktorí máme problém vytiahnuť päty z domu.

Obsah

Vyhovárame sa na zlé počasie, nechceme, aby deti ochoreli. Ale je to presne naopak – pobyt vonku za každého počasia je skvelý spôsob otužovania a posilňovania imunity.

Aby ste celé sviatky nesedeli len na gauči, prinášame vám pár tipov na športové aktivity, ktoré nielen udržia kondíciu celej rodiny, ale ak vyberiete vhodnú aktivitu, tak sa aj všetci zabavíte.  

Ako sa nenechať ničím odradiť

V zime nás odrádza nielen chladné počasie, ale aj predstava obliekania sa ako cibuľa, prípadne hygienickej prestávky, kedy treba všetky tie vrstvy dať dolu. Vhodné zvolené oblečenie je základ. Ak ste oblečení ako cibuľa a je vám aj napriek tomu zima, na výlet si určite vezmite teplý čaj v termoske a malé občerstvenie. Ak necháte deti sa voľne hrať, budú rozvíjať fantáziu, motorické a sociálne zručnosti, budú lepšie spolupracovať. Voľná hra je dobrý reset pre hlavu. Stres a napätie potrebujú ventilovať aj naše deti, nielen my.

Sánkovanie a boby k zime jednoducho patria!

Najobľúbenejšou detskou zimnou aktivitou je sánkovanie. Sánkovanie si nevyžaduje žiadne špeciálne pohybové schopnosti. Sánkovanie obľubujú aj tie deti, ktoré ešte nevedia chodiť. Treba mať len funkčné sánky, najlepšie s operadlom, a vyraziť na mierny kopec. Sánky viete funkčne využiť v zime aj ako prepravný prostriedok namiesto kočíka. Deti sa výborne vybláznia ťahaním sánok do kopca, no taktiež dajú zabrať aj dospelým, keď musia vytiahnuť sánky spolu s deťmi na kopec. Ak si deti ťahajú sánky samé, ťahaním sánok trénujú najmä svoju vytrvalosť a koordináciu hrubej motoriky. Pri spúšťaní často vypustíte všetky starosti preč z hlavy.

Bobovanie zvládne naozaj každý

Druhá obľúbená aktivita pre deti aj dospelých. Boby sú cenovo dostupné, deti sa vedia na nich spustiť aj samé, majú brzdy, takže si vedia pribrzdiť, nepotrebujú asistenciu dospelých.

Lyžovanie a snowboarding pre náročnejších

Mnoho rodičov odkladá lyžovanie na neskôr, keď bude ich dieťa staršie. No najideálnejší vek na učenie deti je od troch - štyroch rokov. Čím skôr, tým lepšie. Malé deti nemajú strach, pády ich toľko nebolia ako dospelého. Čím starší človek je, strach z pádu je silnejší. No nie všetci rodičia majú s deťmi trpezlivosť. Na začiatok stačí, ak ich vezmete za mierny kopček za domom a necháte ich privyknúť si na výstroj.

So snowboardingom sa začína neskôr, ale tiež to netreba odkladať na staré kolená. Ten, komu idú iné športy, má tendenciu sa učiť rýchlejšie, pretože už má osvojené niektoré pohybové vzorce. Ak ste rodičia, čo nelyžujú, prenechajte výučbu na lyžiarskych inštruktorov. Ak sa chcete zabaviť celá rodina, zaplaťte si celodennú výuku v lyžiarskej škole. Nielenže strávite spoločný čas spolu, ale sa aj niečo nové naučíte, alebo opravíte staré zaužívané chyby.

Lyžovanie nemusí byť drahým športom. Stačí obehnúť známych a príbuzných, zachovalú výstroj zoženiete dokonca aj v bazári, nemusíte hneď kupovať nové lyže a lyžiarky.

Bežky ako alternatíva lyžovania

Ak staršie dieťa odmieta lyžovanie a na sánkovačku sa cíti už veľké, bežecké lyžovanie je ideálna alternatíva. Je to oddychový šport, pri ktorom zapojíte celé telo, no zároveň si oddýchnete v peknej prírode bez čakacej doby na vlek. Bežkovanie je menej náročné na techniku a zvládne ju skoro každý, dokonca aj menšie deti.

Korčuľovanie na ľade

Ak nemáte lyžiarske stredisko na dosah, ale zároveň nechcete aby vaše dieťa prišlo o zimnú zábavu, vyskúšajte korčuľovanie na ľade. Ak nemáte v okolí zamrznutý rybník, skúste navštíviť zimný štadión v meste. V zimnom období tam organizujú verejné korčuľovanie pre verejnosť. Ak nemáte korčule, nesmúťte, často ich tam požičiavajú za symbolický poplatok. Kým dievčatá budú preferovať elegantnejšie krasokorčuľovanie, chlapci budú inklinovať viac k hokeju. Pri korčuľovaní trénujú nielen koordináciu tela, ale aj trpezlivosť, sústredenie sa.

Zimná turistika

Výhodou je menšie množstvo turistov na danej trase ako v lete, pretože zima a mráz ich odrádzajú. Počas turistiky majú deti príležitosť si postaviť snehuliaka, guľovať sa so súrodencami, naučiť sa niečo nové o spiacej krajine pod snehom a o kolobehu v prírode.

Niekedy postačí aj prechádzka po okolí, do lesa, ale oplatí sa ísť aj na známe turistické chodníky, kde môžete obdivovať krásu zamrznutej prírody. Zimná turistika je lacnou a nenáročnou alternatívou k iným aktivitám. Len sa treba vhodne obliecť, pretože na horách sa rýchlo mení počasie.

Skitouring / „skialpinizmus“

Ceny lístkov v strediskách stále stúpajú, nie každý si teda môže viacdennú rodinnú lyžovačku dovoliť. V čase lockdownov, kedy lyžiarské strediská nefungovali, to bola jediná možnosť, ako si užiť jazdu na lyžiach. V tomto období sa tento typ športu veľmi rozmohol, na svahoch bolo viac skialpinistov ako zvyčajne, a ich počet neustále rastie. Skitouring je niečo ako turistika na lyžiach, ktorej cieľom je vyšliapať na zvolený kopec a následne ten kopec zlyžovať.

Guľovačka

Guľovanie nie je športová aktivita, ale môže byť zábavnou aktivitou na rozptýlenie pre celú rodinu v zimnom období. Pri guľovaní sa rozvíja motorika a koordinácia a presnosť - hod na cieľ.

Ak predsa len radšej sedíte doma v teple, prinášame vám aj zopár tipov ako zabaviť celú rodinu v pohodlí domova.

Na dlhé zimné večery sú spoločenské hry ako stvorené. Na trhu je ich od výmyslu sveta, stačí si vybrať. V dnešnej modernej dobe, kedy deti radšej sledujú rozprávky v televízií, čítanie kníh je ideálny spôsob ako rozvíjať u detí fantáziu a slovnú zásobu. V zimnom období majú vtáčiky potravu schovanú pod vrstvou snehu, preto im veľmi pomôžete, keď im postavíte spoločne domček / búdku a nasypete im vtačí zob. Spraví to radosť aj vám aj vtáčikom.

Pečenie patrí k Vianociam, prečo to nevyužiť a spoločne si upiecť vianočné medovníčky, podporíte nielen samostatnosť, ale aj kreativitu pri zdobení medovníčkov.

Často plánujú program rodičia, oni rozhodujú, čo sa bude robiť v daný deň, ale skúste spraviť výnimku a nechajte deti aby naplánovali jeden-dva dni. Uvidíte čím vás prekvapia.