Vyrazte do prírody! Turistika je balzam na telo i dušu. Čo si nezabudnúť pribaliť so sebou?
Vyrazte do prírody! Turistika je balzam na telo i dušu. Čo si nezabudnúť pribaliť so sebou?

Vyrazte do prírody! Turistika je balzam na telo i dušu. Čo si nezabudnúť pribaliť so sebou?

Vyrazte do prírody! Turistika je balzam na telo i dušu. Čo si nezabudnúť pribaliť so sebou?

Všetci sa z času na čas vyberieme do prírody na prechádzku alebo si len tak vyčistiť hlavu. Nájdu sa medzi nami i takí, ktorí preferujú náročnejšie túry alebo kemping v prírode. Avšak skôr ako sa do prírody vydáme, by sme prípravu nemali podceňovať. Nech sa páči, máme pre Vás zopár tipov, čo si istotne zobrať do batohu so sebou.

Najprirodzenejším pohybom ľudského tela je chôdza. Príroda zase nevyčerpateľným zdrojom energie, dobrej nálady a čerstvého vzduchu. Oba výrazy možno spojiť v jeden a tým je turistika. Aktivita, ktorá Vám sprostredkuje možnosť zašportovať si a zároveň vidieť svet z inej perspektívy. Aby ste si však pobyt v prírode dokonale vychutnali a oddych sa nezmenil na nepríjemný boj, je potrebné si niekoľko vecí naplánovať vopred. Medzi nimi najmä dôkladné zabezpečenie príjmu potravy a dodržanie dostatočného pitného režimu.

Vhodná príprava na turistiku znamená zabaliť všetko potrebné, v čo najľahšej a najmenšej forme. Zároveň je veľmi dôležité, aby išlo o kombináciu potravín, ktoré prinesú pocit zasýtenia, no zároveň sa po nich nebudete cítiť ťažko. Nikomu sa predsa nekráča dobre s plným žalúdkom. Taký klasický ,,lepeňák“ či chlebík s rezňom môže znieť fajn, ak sa však dostavia nevoľnosti, nezostanú nám na našu ,,výpravu“ práve najkrajšie spomienky.

Nadšenci turistiky istotne ocenia rýchlu a jednoduchú prípravu rovnako ako zloženie 100 % prírodných instantných polievok Fit Soups. Stačí otvoriť, zmes vysypať do hrnčeka, zaliať horúcou vodou a Vy si môžete vychutnať chutný hovädzí vývar plný bielkovín (až 28 g) uprostred hôr. Na svoje si prídu vegan nadšenci s príchuťou FitSoups - hrášok. Obsahujú MCT tuky, ktoré Vás zasýtia na dlhšiu dobu a zároveň slúžia ako okamžitý zdroj energie vzhľadom na ich rýchly transport do krvného obehu.

Každý z Vás sa určite aspoň raz stretol s pocitom túžby siahnuť si na vlastné dno, avšak Váš vytúžený cieľ vôbec nemusí byť v nedohľadne. Vaše odhodlanie dokážu naozaj účinne podporiť energetické tyčinky či energetické gély s okamžitým nástupom energie a NO efektom, ktorý zvýši a uľahčí výkon. Tyčinky a gély majú niekoľko benefitov – sú malé, chutné, sladké a dodajú Vám okamžitú energiu na ceste do cieľa.

Počas turistiky je tiež dôležitá voľba tempa. Tu vždy prihliadajte na to, aby ste si sily rovnomerne rozložili. Nezabúdajte, že energiu totiž nepotrebujete len na výstup za nezabudnuteľnými výhľadmi, ale aj na bezpečný a bezproblémový zostup. Množstvo turistov si zvykne pri zostupe sťažovať na bolesti kolien, poznáte tento pocit aj Vy? Nápomocná Vám môže byť kĺbová výživa alebo kĺbové tyčinky pre zdravie kĺbovspojivového tkaniva. Byť pripravený na turistiku sa jednoznačne oplatí, preto je vhodné mať kĺby ešte pred sezónou v poriadku.

Nesmiete zabúdať ani na zabezpečenie dostatočného pitného režimu. Netreba však čakať na smäd, ten totiž nie je správnym ukazovateľom nedostatku tekutín. Objavuje sa až pri 2 % a vyšších stratách vody v organizme. V neposlednom rade nezabúdajte ani na minerály a vitamíny, ktoré Vaše telo stráca najmä prostredníctom potenia sa. Hypotonický nápoj je tou správnou hydratáciou pre zaťažovaný organizmus. Vďaka obsahu vitamínov, minerálov a prírodných extraktov pôsobí antioxidačne a pomáha predchádzať svalovým kŕčom a zároveň poskytuje príval energie vďaka obsahu glukózy a maltodextrínu.

Pýcha predchádza pád, preto treba mať pri zdolávaní horských výšin rešpekt a prikladať dôležitosť nie len dôkladnému naplánovaniu trasy, ale i výžive a rozumnému hospodáreniu s energiou. K rýchlej regenerácii po náročnej turistike Vám môžu účinne pomôcť instantné aminokyselinyZabezpečia aby ste mohli na druhý deň ráno vstať z postele bez bolesti svalov a svalovice.

Prajeme Vám na cestách horami mnoho síl!