Začali ste počas karantény cvičiť a chcete začať s výživovými doplnkami?
Začali ste počas karantény cvičiť a chcete začať s výživovými doplnkami?

Začali ste počas karantény cvičiť a chcete začať s výživovými doplnkami?

Začali ste počas karantény cvičiť a chcete začať s výživovými doplnkami?

Obsah

Covid 19 narobil vo svete veľa zmien. Nastalo obdobie kompromisov a prispôsobení. Či už sú tieto zmeny pozitívne alebo negatívne, niekomu táto situácia vytvorila nové možnosti. Najmä ohľadom využívania času a posilnenia imunity.

Viacero z nás tento čas využilo na štúdium, čítanie kníh. Veľká skupina ľudí sa zamerala na zlepšovanie fyzickej kondície formou športových aktivít. Pravidelné športové aktivity pozitívne ovplyvňujú náš organizmus. Pravidelná turistika, cyklistika, cvičenie doma s vlastnou váhou či s pomôckami pozitívne vplýva na celý organizmus.

Určite s cvičením neprestávajte

Športové aktivity nám pomáhajú korigovať energetický výdaj, váhu, svalovú hmotu a kondíciu. Nemôžeme zabudnúť na kalorický príjem vo forme kvalitnej stravy a výživových doplnkov. Práve výživové doplnky nám pomôžu zlepšiť imunitu a regeneráciu celého organizmu. Že sa v nich nevyznáte a ste začiatočník? Práve preto vznikol tento článok. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkneme základnú výbavu pre športovca – začiatočníka.

V dnešnej dobe je obrovská ponuka výživových doplnkov, čo zhoršuje orientáciu a správny výber. Dôležité si je uvedomiť, že základné oblasti výživových doplnkov môžeme rozdeliť na pitný režim, regeneráciu a stimuláciu.

Pitný režim

Výživové doplnky v oblasti pitného režimu patria medzi najviac podceňované. Mnoho ľudí si myslí, že im počas fyzickej aktivity stačí obyčajná voda. Áno obyčajná voda je veľmi dôležitá a rozhodne hrá významnú úlohu v rámci pitného režimu, no dôležité si je uvedomiť, že počas fyzickej aktivity naše telo okrem vody stráca aj dôležité vitamíny, antioxidanty či minerály, ktoré by sme mali pravidelne dopĺňať.

A to je hlavný dôvod prečo existujú tzv. iontové nápoje. Tie obsahujú najmä minerály, ktoré sú dôležité pri regenerácii a taktiež uľahčujú vstrebávanie vody v tráviacom trakte. Telu je potrebné dodať tekutiny najmä pri výkonoch, ktoré trvajú dlhšie ako 30 minút, pokiaľ je výkon kratší, tak tekutiny stačí doplniť až po výkone.

Regenerácia

Ste momentálne veľmi motivovaný a každý deň si doprajete tréning, kde idete priam „vypľuť dušu“? To vám gratulujeme, no nezabúdajte na jednu veľmi dôležitú vec – regeneráciu. Najlepšia forma regenerácie je samozrejme kvalitný spánok, no aby vás na druhý deň netrápila „svalovica“, rozhodne skúste aminokyseliny BCAA. Vo svaloch napomáhajú k tvorbe ďalších aminokyselín, z ktorých sa následne vytvárajú bielkoviny ako stavebná hmota pre svaly. Odporúčame užiť jednu dávku 45 minút pred tréningom a druhú hneď po tréningu.

Netreba zabúdať ani na príjem kvalitných bielkovín, ktorý si zabezpečíme pomocou proteínu. Prosím Vás neľakajte sa slova proteín. Častokrát sa stretávame s tým, že mnoho neskúsených ľudí považuje proteíny za „sypačky“. Avšak proteín je vlastne iba anglický názov pre pojem bielkovina.

Bielkoviny si samozrejme môžete dopĺňať aj zo stravy (mäso, mliečne výrobky a pod.), no pri veľkom výkone to nestačí, preto odporúčame siahnuť aj po výživovom doplnku. Ak chceme pozitívne pôsobenie na svalovú hmotu musíme prijímať kvalitné proteíny. Na začiatok odporúčame kúpiť malé 500 gramové balenie a vyskúšať ako vám chutí a ako ho trávite. V ponuke nájdete aj bezlaktózové či veganské proteíny.

Stimulácia alebo „nakopnutie“ k výkonu

Ak chceme pomôcť nášmu metabolizmu trošku rýchlejšie spaľovať tuky, prípadne sa zlepšiť energeticky, v takomto prípade nám pomôže L-karnitín. Priaznivo pôsobí na tukový metabolizmus a energiu srdca. V osemdesiatych rokoch bol označovaný ako „srdcový vitamín“.

Kvalitná strava a správne výživové doplnky nám pomôžu zregenerovať, dosahovať lepšie výsledky, pozitívne stimulovať výkon a čo je dôležité, hlavne v tomto období, majú pozitívny vplyv na imunitný systém.