Živočíšne alebo rastlinné bielkoviny?
Živočíšne alebo rastlinné bielkoviny?

Živočíšne alebo rastlinné bielkoviny?

Živočíšne alebo rastlinné bielkoviny?

Bielkoviny patria k neodmysliteľnej zložke potravy a je nutné dodržiavať ich pravidelný príjem a množstvo. Skladajú sa z jednotlivých aminokyselín, ktoré sú zastúpené v rôznom množstve. Pokiaľ si náš organizmus dokáže vytvoriť aminokyseliny, jedná sa o neesenciálne. Ak si ich vyrobiť nedokáže potom hovoríme o esenciálnych. Tieto esenciálne aminokyseliny sú pre telo nevyhnutné a musíme ich prijímať v potrave kvôli udržaniu normálnych funkcií organizmu.

Medzi esenciálne aminokyseliny radíme leucín, izoleucín, valín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín a tryptofán. Prvé tri menované sú esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom a sú často využívané športovci pre ochranu svalovej hmoty. Poznáme ich tiež pod skratkou BCAA.

Skúsime vám viac priblížiť pozitíva a negatíva živočíšneho a rastlinného proteínu.

Pozitíva živočíšnych bielkovín

Všetci vieme, že hlavným zdrojom živočíšnych bielkovín je mäso, vajcia a mliečne výrobky, ktoré obsahujú komplexné spektrum esenciálnych aminokyselín. Obrovským pozitívom je lepšia biologická využiteľnosť.

Negatíva živočíšnych bielkovín

Samozrejme, že živočíšny proteín má aj svoje negatíva. Prijímame spoločne s touto stravou aj vysoký obsah nasýtených tukov a cholesterolu. Trávia sa dlhšiu dobu čo vedie k nadmernému zaťaženiu pankreasu. Chýba taktiež podiel vlákniny v strave, ktorý je dôležitý pre správne trávenie.

Pozitíva rastlinných bielkovín

Poznáme predovšetkým rastlinné zdroje ako strukoviny, obilniny, orechy a semená. Oproti živočíšnym bielkovinám neprijímame žiadny cholesterol. Sú kvalitným zdrojom esenciálnych mastných kyselín, minerálov, vitamínov, vlákniny a enzýmov. Amarant a quinoa sú obilniny, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Ich konzumáciou predchádzame rôznym civilizačným ochoreniam.

 Negatíva rastlinných bielkovín a ich eliminácia

Platí, že si musíme viac strážiť to, čo jeme. Strava by mala byť pestrá a vyvážená, aby sme zabránili nedostatku limitujúcich esenciálnych aminokyselín. Taktiež celkový príjem bielkovín musí byť vyšší, ako pri strave, ktorá obsahuje kvalitnejšie bielkoviny. Aj pri príjme rastlinných potravín dochádza k výskytu potravinových alergií napr. neznášanlivosť lepku, alergia na orechy a pod.