Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

5 overených rád ako si udržať štíhlu líniu počas sviatkov
5 overených rád ako si udržať štíhlu líniu počas sviatkov

5 overených rád ako si udržať štíhlu líniu počas sviatkov

5 overených rád ako si udržať štíhlu líniu počas sviatkov

Záver roka sa všetkým spája so sviatkami. Pre mnohých je to najkrajšie obdobie v roku. Čas strávený s rodinou, s priateľmi a s tými, ktorých sme dlho nevideli.

Obsah

Sviatky môžeme tráviť aktívne

Užiť si rôzne zimné aktivity a športy spojené so snehom, alebo aj pasívne - spraviť si pohodu pri filme, knižke alebo doskových hrách. Je to čas dovoleniek, výletov a cestovania. A rovnako je to čas stretnutí, osláv, spoločných prípitkov, dobrého jedla a koláčov.

Mnohí z nás si počas sviatkov zvyknú okrem oddychu dopriať aj to, čo si bežne počas roka nedoprajú, a mnohí to zvyknú s jedlom aj pitím prehnať. Veď „Vianoce sú len raz do roka“. Ak sa všade kam prídete šíri vôňa čerstvo napečených zákuskov, kapustnice, vyprážaného kapra, horúceho punču či vínka, je naozaj ťažké všetkému odolať. Nenavádzame vás, aby ste sviatočné dni strávili pôstom. Treba len myslieť na to, že všetkého veľa škodí, takže je úplne na mieste, aj počas sviatkov brať všetko s mierou. Aby ste v novom roku nestáli na váhe so sklesnutým výrazom, mali by ste sa pre udržanie štíhlej línie skúsiť počas sviatkov držať niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 • Príjem verzus výdaj – toto zlaté pravidlo platí aj počas sviatkov. Takže ak to jeden deň preženiete s koláčmi, ale doprajete si viac pohybových aktivít, je to úplne v poriadku. Každá aktivita sa počíta. Pobyt na čerstvom vzduchu vás osvieži po celodennom leňošení, dodá vám energiu a pomôže spáliť nadbytočné kalórie. Ranné sánkovanie, stavanie snehuliaka alebo spoločná prechádzka po dobrom obede prospeje všetkým a koláč ku kávičke vás potom vôbec nebude mrzieť. Ak to jeden deň naozaj s jedlom či pitím preženiete, skúste si na druhý deň dopriať o niečo menej.
 • Vyberajte suroviny s rozumom – každý z nás sa teší na vianočné dobroty. Aby sa ich konzumácia nepodpísala na vašom výzore, treba si už pri nákupe rozmyslieť, aké suroviny použijete. Skúste nahradiť niektoré tradičné suroviny zdravšími variantmi. Platí, čo nekúpiš, to potom nezješ.
 • Zvoľte zdravšiu úpravu jedál – nemusíte sa hneď vzdať vyprážaného kapra ani rezňa. Pomôže, ak pri vyprážaní zvolíte tuky s vyšším podielom nasýtených mastných kyselín a použijete nižšiu teplotu. Ešte lepšia alternatíva je pečenie v rúre s menším množstvom tuku. A najzdravším spôsobom úpravy jedál je varenie v pare, pri ktorom sa nepoužíva žiadny tuk a minimálne ovplyvňuje stratu živín a vitamínov. Takýmto spôsobom si môžete pripraviť rybu aj zdravú prílohu.
 • Pozor na tekuté kalórie – jedlo nie je počas sviatkov jedinou neresťou.
  V tesnom závese sú rôzne sladené nápoje, prípitky a alkohol. Tu opäť ako
  pri jedle platí, že všetkého veľa škodí. Malý aperitív pred jedlom alebo pohárik k večernej pohode je v poriadku. Dôležité je to s alkoholom a sladenými nápojmi neprehnať. Pokúste sa niektoré sladené nápoje nahradiť zdravšími variantmi, napr. v kombinácii s ovocnými šťavami, či šumivými tabletami.
 • Nemeňte svoje návyky – sviatočné obdobie je výnimočné, lebo je raz za rok, ale nemalo by nám zasahovať do zdravia. Ak sa celý rok stravujete počas dňa
  v pravidelných intervaloch, prečo by to malo byť v jeho závere inak? Dodržujte svoj zaužívaný rytmus a vyhnete sa zbytočnému prejedaniu, bolestiam brucha, či problémom na záchode. Ak bežne počas roka nepijete alkohol, nemusíte s ním cez sviatky začínať len preto, že sú Vianoce či Silvester. Ak bežne vstávate v rovnakom čase, nemusíte svoje voľné dni prespať. Radšej si doprajte zaslúženého šlofíka po zimnej lyžovačke, turistike alebo po vianočnom upratovaní. Ak počas roka radi športujete, ale v zime sa vám nechce obliekať, treba si šport nahradiť inou aktivitou, ktorá vás udrží v kondícii. Cvičiť sa dá aj doma pri televízii a kalórie sa pália aj počas venčenia domáceho miláčika.

Ako počas sviatkov nepribrať?

 • držte sa pravidla - všetko s mierou,
 • ak to jeden deň preženiete s jedlom alebo alkoholom, buďte na druhý deň striedmy a doprajte telu veľa čistej vody a ľahké jedlo,
 • na spálenie prebytočných kalórií využite prechádzky na čerstvom vzduchu, zimné športy či iné zimné radovánky (guľovačka, sánkovanie, stavanie snehuliaka...),
 • vianočné dobroty sa dajú pripraviť aj zdravšie, skúste menej vyprážania a viac pečenia v rúre,
 • nahraďte niektoré nezdravé potraviny zdravšími alternatívami,
 • nepreháňajte to s alkoholom,
 • nahraďte sladené nápoje zdravšími variantmi,
 • stravujte sa pravidelne, radšej častejšie a v menších porciách,
 • doprajte si dostatok oddychu,
 • nepreháňajte to s dlhým spánkom, radšej si doprajte poobedného šlofíka,
 • udržujte sa v kondícii pohybovými aktivitami vonku alebo zábavnými aktivitami vo vnútri.