Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Aké sú hlavné výhody stévie a ako môže ovplyvniť zdravie a chudnutie?
Aké sú hlavné výhody stévie a ako môže ovplyvniť zdravie a chudnutie?

Aké sú hlavné výhody stévie a ako môže ovplyvniť zdravie a chudnutie?

Aké sú hlavné výhody stévie a ako môže ovplyvniť zdravie a chudnutie?

Máte radi sladké? Potom určite za zamyslenie stojí nekalorická stévia. Stáva sa čoraz viac atraktívnejšou, vďaka svojim zdravotným prínosom a schopnosti podporovať chudnutie. Bez kalórií a bez vplyvu na hladinu cukru v krvi je ideálnou voľbou pre diabetikov. Tento článok vás oboznámi s hlavnými výhodami stévie, a ukáže vám ako môže zlepšiť vaše zdravie a prispieť k efektívnemu chudnutiu.

Obsah

Čo je to stévia?

Stévia sladká je prírodné sladidlo extrahované z listov rastliny Stevia rebaudiana, ktoré pôvodom pochádza až z Južnej Ameriky. Dorastá približne do výšky pol metra a kvitne na bielo. Jej typické zelené listy obsahujú steviolové glykozidy, predovšetkým steviozidy a rebaudiozidy, ktoré definujú jej intenzívnu sladkosť.

Glykozid v porovnaní s cukrom má takmer nulovú kalorickú hodnotu a telo ho teda nedokáže stráviť. Takže cez organizmus prejde podobným spôsobom ako napríklad vláknina alebo voda. Stéviu môžeme nájsť v mnohých formách, alebo aj ako súčasť rôznych výživových či proteínových doplnkov. Je populárnou zložkou v oblasti potravinárstva, ale i medicíny, vďaka jej zdraviu prospešným účinkom, nulovému kalorickému obsahu a je zároveň adekvátnou alternatívou za umelé sladidlá, ktoré sa často vyskytujú v jedle.

Vedeli ste, že stévia je 300-krát sladšia ako sacharóza (obyčajný repný cukor)?

Aké má stévia využitie?

Vzhľadom na to, že stévia je považovaná za prírodné sladidlo, jej využitie je širokospektrálne. To znamená, že okrem potravinárstva má benefity i vo farmácii, kde je prispôsobená v mnohých formách ako ju môžeme skonzumovať.

 • Farmaceutický priemysel

Stéviou obsiahnuté steviolové glykozidy sa využívajú ako sladiace prísady v perorálnych liekových formách. Sem patria napríklad kvapky, sirupy, prášky alebo tablety. Ich aplikácia umožňuje znížiť množstvo sacharózy a tým aj celkovú kalorickú hodnotu lieku.

 1. Kvapky (roztok, tinktúra):

Steviol glykozidy sa môžu nachádzať vo vodných alebo alkoholických roztokoch vo forme perorálnych kvapiek. Následne sa tieto kvapky používajú ako sladiace prísady napríklad v liekoch pre diabetikov alebo detských liekoch, kde je potrebné minimalizovať obsah sacharózy. Výhodou kvapiek je presné dávkovanie a dobrá biologická dostupnosť.

 1. Tablety a kapsuly:

Existujú aj pevné perorálne formy liekov, ako sú tablety alebo kapsuly. Ich účelom je zamaskovať nepríjemnú chuť iných obsiahnutých účinných látok.

 1. Sirupy:

V tomto prípade sa steviol glikozidy aplikujú do rozličných perorálnych tekutých liekových foriem ako nízkokalorické sladidlá. Sem patria vitamínové sirupy, sirupy na kašeľ, či expektoranty. Sirupy so stéviou ponúkajú znížený počet kalórií v porovnaní s tradičnými sladkými sirupmi a zároveň poskytujú príjemnú chuť.

 1. Žuvacie tablety:

Do žuvacích tabliet sa steviol glykozidy pridávajú s cieľom zlepšenia chuti. Uplatňujú sa napríklad v liekoch proti chrápaniu, ktoré pôsobia lokálne v ústnej dutine.

 1. Prášky a granulované zmesi:

V práškovej forme alebo vo forme granúl sa steviol glykozidy používajú taktiež ako sladiace prísady do suchých zmesí na prípravu roztokov, suspenzií alebo ako náplne do tvrdých kapsúl.

 • Kozmetický priemysel

Slúži ako prírodná sladiaca prísada do niektorých zubných pást a ústnych vôd. No vďaka svojim netoxickým a antiseptickým vlastnostiam môže byť použitá i v iných kozmetických produktoch. Napríklad proti akné, či lupinám.

 • Poľnohospodárstvo a výroba biopalív

Odpadové rezíduá z pestovania stévie, ako stonky a listy môžu byť efektívne využité ako kŕmna surovina pre hospodárske zvieratá, alebo dokonca ako surovina na výrobu biopalív a bioplynu.

 • Agrochemický priemysel

Stimulátor rastu rastlín.

Aké sú výhody stévie?

Okrem jej typickej vlastnosti prírodne ochucovať, môže mať pre nás aj ďalšie prospešné benefity, ktoré sú ešte v procese výskumu. S istotou vieme ale povedať, že súčasné dôkazy naznačujú, že je považovaná za tolerovanú náhradu cukru a že si ju vieme aj sami doma dopestovať. Tu si rozoberieme jej najznámejšie výhody:

 • Nízkokalorické rastlinné sladidlo
 • Má prírodný pôvod
 • Je netoxická a antiseptická, takže nemá takmer žiadne vedľajšie účinky
 • Je schválená niekoľkými inštitúciami za bezpečnú
 • Vďaka jej intenzívnej sladkej chuti netreba priveľa cukriť, keďže je 300x sladšia ako bežný repný cukor
 • Jej antimikrobiálne účinky zamedzujú rozširovaniu mikroorganizmov v ústnej dutine
 • Tepelne veľmi stabilná (až do 198 °C), čo z nej robí vhodného adepta na varenie a pečenie
 • Môžeme si ju dopestovať aj vo vlastnej záhrade, keďže je finančne nenáročná

Ako sa zo stévie vyrába sladidlo?

Ako sme už viackrát v článku spomenuli, najhlavnejším účelom stévie cukrovej je jej zastúpenie ako prírodne sladidlo. Ale ako sa vlastne toto sladidlo vyrába? Zaujímavosťou je, že spôsob výroby nespočíva zo samotných sušených lístkov, ale v skutočnosti obsahuje iba extrakt zo stévie v podobe steviolových glykozidov. Tieto zložky sú 300x sladšie ako bežný cukor. Z toho vyplýva, že nám cukriť stéviou príliš netreba, keďže je sama o sebe sladkosťou viac než dostačujúca.

Tu je prehľad procesu výroby stéviového sladidla:

 • Pestovanie a zber - Stévia sa pestuje na poliach, kde sa jej listy zberajú v časoch, keď sú najbohatšie na sladké zložky, predovšetkým steviozidy a rebaudiozidy.
 • Sušenie listov - Po zbere sa listy sušia, aby sa zachovala ich kvalita a uľahčila ďalšia manipulácia. Sušené listy sa následne melú na jemný prášok.
 • Extrahovanie sladkých zložiek - Prášok zo sušených listov sa následne zmiešava s vodou, aby sa rozpustili sladké zložky. Tento roztok sa potom filtruje a čistí, aby sa odstránili nerozpustné látky a prípadné nečistoty.
 • Čistenie extraktu - Vodný roztok obsahujúci steviozidy a rebaudiozidy sa ďalej čistí pomocou rôznych metód, ako je iontová výmena, kryštalizácia a ďalšie filtračné procesy, aby sa dosiahla vysoká čistota extraktu.
 • Koncentrácia a sušenie - Čistý extrakt sa koncentruje odparovaním vody a potom sa suší, aby vznikol biely prášok.
 • Formulácia - Výsledný prášok stéviového extraktu sa napokon môže miešať s inými zložkami, aby sa dosiahla požadovaná sladkosť a konzistencia. Taktiež sa môže spracovať do rôznych foriem, ako sú tekuté sladidlá, tablety, alebo zmesi s inými sladidlami.
 • Balenie - Hotové stéviové sladidlo sa balí do spotrebiteľských obalov, sem patria práškové balíčky, fľaštičky, tablety, ale aj iné rôzne variácie. A máme zdravé sladidlo na svete. 

Je stévia bezpečná?

Trvalo nejaký ten čas pokiaľ sme s istotou vedeli odpovedať na túto otázku. Európsky úrad pre kontrolu potravín (EFSA) po dlhoročnom vedeckom skúmaní a nespočetne veľa analýzach v roku 2011 prišiel s verdiktom o schválení stévie za bezpečnú rastlinu.

Takýto postoj zastávajú aj iné veľmi dôležité odborné inštitúcie ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA). Tejto bylinke neboli z poznatkov zistené žiadne závažné negatívne účinky, dokonca naopak vyzdvihnuté jej nepriestrelné benefity.

Dôležitá sladká zložka stévie, v podobe steviolových glykozidov je v krajinách Európskej únie pod označením E960. V neposlednom rade k jej bezpečnosti treba dodať, že by sa malo dodržiavať jej odporúčané denné dávkovanie:

 • Pre dospelého človeka sa odporúča denné dávkovanie zvykne pohybovať v rozmedzí 4-10 miligramov na kilogram telesnej hmotnosti. To znamená, že priemerná dávka pre dospelého človeka vážiaceho napríklad 70 kg, by bola medzi 280-700 miligramov stévie denne.
 • Pre deti a mládež sa odporúčané dávky môžu líšiť a je dôležité dodržiavať pokyny lekára alebo pediatra.
 • Tehotné ženy by veľmi experimentovať so stéviou nemali, avšak nie je nevhodná ak sa dodržiava jej denný limit.

Bábätká a deti mladšie ako 2 roky by nikdy nemali náhrady cukru, ako je i stévia konzumovať. Malé deti potrebujú mnoho živín pre ich správny rast tela a mozgu, čo náhrady cukru nedokážu dostatočne zastúpiť. Staršie deti môžu náhrady cukru konzumovať, pokiaľ celkovo z ich stravy získavajú dostatok živín na normálny rast.

Aký je vplyv stévie na zdravie?

Nie je tajomstvom, že stévia je skvelá na chudnutie kvôli svojej nízkokalorickosti, ale čím prispieva k nášmu zdraviu? V článku sme si opísali viacero dôvodov, vďaka ktorým je prospešné zahrnúť si stéviu do jedálnička. Jej vplyv na zdravie si bližšie popíšeme.

 • Nízkokalorickosť napomáha chudnutiu

Zahrnutie stévie do vašej stravy vám pomôže k úspešnej strate hmotnosti.

 • Vplyv na hladinu cukru v krvi

Niekoľko štúdií dokazuje prosperitu stévie u diabetikov 2. typu, kde jej účinky znižujú hladiny cukru v krvi a zvyšujú tvorbu a vylučovanie inzulínu v pankrease, kde stúpa jeho množstvo v krvi.

 • Vplyv na krvný tlak

Uvoľňuje a rozširuje cievy, čoho výsledkom je zníženie tlaku.

 • Zdravie zubov a ústnej dutiny

Zabraňuje tvorbe zubného kazu, je obohatená o antibakteriálne účinky a taktiež príjemne dochucuje dentálne prípravky.

 • Antioxidačné účinky

Nemožno nespomenúť jej antioxidačný, antimikrobiálny či protizápalový efekt.

 • Pôsobí na trávenie

Podporuje rast prospešných baktérií v črevách a znižuje riziko vzniku gastrointestinálnych problémov.

 • Tehotné ženy a tehotenská cukrovka

Ženy počas tehotenstva môžu náhradné sladidlá konzumovať, avšak pokiaľ sa neprekročí ich denný limit, pretože sa s istotou nevie ich dopad na bábätko. Stévia je ale vhodná na konzumáciu v tolerovaných limitoch. Častokrát sa môže u žien vyskytnúť tehotenská cukrovka, v tomto prípade je stévia skvelá alternatíva za biely cukor, taktiež ale s prihliadnutím na jej denné dávkovanie.  

 • Obsah rôznych priaznivých látok

V listoch sú obsiahnuté mnohé prospešné látky, ako vitamíny A a C, proteíny, karbohydráty, vláknina, železo, magnézium, draslík, vápnik, fosfor, zinok a sodík.

Aký má stévia vplyv na chudnutie?

Blíži sa leto a vy by ste chceli trochu schudnúť, ale neviete sa zbaviť umelých sladidiel, bieleho cukru a celkovo sladkého?  Zahrnutie stévie do vašej stravy môže byť tým správnym prvým krokom k úspechu.

Kľúčom nie je samotné nahradenie si cukru, ale najmä celková úprava stravy a dostatok pravidelného pohybu.

 • Nízkokalorická alternatíva - Keďže stévia je nízkokalorické rastlinné sladidlo, malými krokmi ako pridaním si ju do kávy či ňou osladenie čaju, v konečnom dôsledku môže pomôcť znížiť celkový kalorický príjem. Čo je pre chudnutie kľúčové, pretože redukcia kalorického príjmu podporuje úbytok hmotnosti rýchlejšie.
 • Znižovanie príjmu cukru - Používanie stévie namiesto repného cukru pomáha zminimalizovať množstvo pridaných cukrov v strave. Príliš vysoký príjem cukru je spojený s priberaním na váhe a ďalšími zdravotnými problémami, ako je cukrovka, srdcové ochorenia či obezita.
 • Glykemický index - Stévia má nulový glykemický index, čo znamená, že neovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Stabilná hladina cukru v krvi minimalizuje chuť na sladké a podporuje väčšiu kontrolu apetítu.
 • Podpora metabolizmu - Niektoré výskumy vyzdvihujú zlepšenie funkcie metabolizmu a zvýšenie využívania energie v tele, čo môže prispieť k úbytku hmotnosti.
 • Zníženie príjmu tekutých kalórií - V dnešnej dobe sa stretávame s často všade ponúkanými sladenými nápojmi. Mnoho z nás ich aj aktívne konzumuje, čo nám naberá na hmotnosti. Kalorický príjem nápojov efektívne znížime, keď začneme ochucovať inak a to práve napríklad so stéviou.
 • Zdravšie návyky - Používanie stévie môže byť súčasťou širšej stratégie na vytváranie zdravších stravovacích návykov. Keď sa v našich kuchyniach bude čoraz menej objavovať kalorické zlo ako je biely cukor, prestane to byť také lákavé dať si koláč, cukríky, či iné vysoko spracované potraviny a sladkosti. Nahradí ich konzumácia zeleniny, bielkovín a celkovo zdravšej škály potravín z potravinového rebríčka.
 • Športovci - U športovcov je známa zásaditosť zdravého životného štýlu, kde je veľmi dôležitá najmä samotná strava. Nie je jedno, čím sa stravujeme a preto zdravšia náhrada za cukor, môže byť kľúčová. Športovcami je stévia obľúbená a konzumovať sa dá vo viacerých formách. Športovci ju konzumujú napríklad v podobe kvapkiek, tabliet či práškových proteínov.

Kde všade sa dá stévia použiť?

Stéviový cukor je všestranné sladidlo, ktoré sa dá použiť v mnohých rôznych oblastiach. Môžeme si ním spestriť varenie a pečenie či využiť ho v sladení obľúbených nápojov až po výživové doplnky.

 • Sladenie nápojov - Džúsy, športové nápoje, sódy, limonády, domáce sirupy, kávy, čaje, ľadové čaje, smoothies, zeleninové a ovocné šťavy, aromatizácia likérov, miešaných a iných alkoholických nápojov
 • Mliečne výrobky - Pridávanie do mlieka, mliečnych smoothies, domácej zmrzliny, sorbetov a nanukov, jogurtov, jogurtových nápojov, mliečnych koktailov, smotanových dezertov, mliečnych krémov
 • Ovsené výrobky - Ochucovanie müsli zmesí, domácich müsli tyčiniek, cereálnych müsli, kaší a granolí
 • Konzervované potraviny - Sladenie džemov, želé, lekvárov, marmelád, kompótov
 • Omáčky - Ochucovanie dresingov, muštárd, marinád, domáceho kečupu, zeleninových šalátov, sladkých i slano ladených omáčok, domácich nátierok a zálievok
 • Sladkosti - Pridávanie do čokolád, žuvačiek, cukríkov, a iných sladkostí
 • Kaše - Cereálna, ryžová, obilninová a iné druhy kaší
 • Pečenie a varenie - Pečivo, koláče, sušienky, torty, zákusky, chleby, múčniky, muffiny, cesto na palacinky, dolky, lievance, vafle
 • Dezerty - Pudingy, krémy, torty, zákusky, koláče, ovocné šaláty
 • Športové a výživové doplnky - Proteínové prášky, nápoje a tyčinky, doplnky stravy a doplnky vhodné pre diabetikov