Ako prekonať hlad v chudnutí?
Ako prekonať hlad v chudnutí?

Ako prekonať hlad v chudnutí?

Ako prekonať hlad v chudnutí?

Bežný človek bez zdravotných alebo psychických problémov by vedel zabrániť nadváhe, keby dokázal ovládať svoje chute. Pri pohľade na jedlo, ktoré nám chutí, sa nám už v nervovom centre spúšťajú signály, ktoré provokujú chuťové poháriky a signalizujú nám hlad, aj keď sme pred chvíľou jedli.

Obsah

Ak k tomu pridáme ešte vysoké pracovné nasadenie, problémy a stres, začína sa kolotoč únavy, vyčerpania a smútku, ktorý väčšina z nás "zajedá". Všimli ste si, že keď prežívate náročnejšie obdobie, priberáte viac? Možno to bude preto, že po jedle siahate nielen vo chvíľach, keď ste skutočne hladní, nehovoriac o "obaľovaní nervov niečím sladkým“.

Zopár rád, ako prekonať a potlačiť neustálu chuť na jedlo

  • Položte si otázku: Je to skutočne hlad fyzický alebo emočný ?, "Zajedám" svoje problémy, nespokojnosť či nudu?
  • Ak vás prepadne vlčí hlad vo večerných hodinách, zobnite si niečo malé alebo je dobré napiť sa vody a ísť spať :) Symptómy hladu a dehydratácie (málo energie, únava) sa niekedy podobajú a môžete si ich pomýliť. Základom je jesť pravidelne počas dňa a ak aj napriek tomu medzi jedlami pocítite hlad, najprv telu poskytnite tekutiny a uvidíte, či potrebuje aj niečo iné alebo to bola práve voda, po ktorej túžilo.
  • Udržiavajte si duševnú pohodu, myslite viac pozitívne, doprajte si aspoň chvíľku počas dňa len pre seba.
  • Dajte svoje telo do pohybu, športujte, prechádzajte sa, doprajte si prísun čerstvého kyslíka aj inak ako otvorením okna kancelárie. Okrem toho, že cvičenie pomáha zbaviť sa stresu a zlepšuje fyzické zdravie, núti vás byť viac produktívnymi. A práve to zvyšuje hladinu neuroprenášačov – dopamínu, serotonínu a endorfínov, ktoré vás povzbudzujú. Cvičenie nemusí byť fyzicky náročné – aj prechádzka alebo výstup po schodoch v dobrom slova zmysle zamáva hladinou domanínu.

Muž, ktorý nevie odolať jedlu

Ak patríte aj vy medzi tých menej šťastných so slabou pevnou vôľou, existuje ešte ďalšia zaručená pomôcka, a to ovládnuť priamo centrum sýtosti a hladu, kde sa rozhoduje o tom, či budeme hladní alebo sýti. K tomuto nám môže dopomôcť aminokyselina DL- fenylalanín, v skratke DLPA.

Funkcia aminokyseliny DLPA

Fenylalanín je esenciálna aminokyselina, to znamená, že je pre organizmus nevyhnutná, nedokáže si ju však syntetizovať a musí byť dodávaná zvonka – s potravou alebo vo forme výživového doplnku. Po užití sa v tele z nej vytvorí noradrenalín, čo je vlastne prenášač nervových vzruchov zlepšujúcich náladu a znižujúcich chuť k jedlu.

Zároveň sa podnieti produkcia cholecysokininu (CCK), ktorý navodzuje pocit sýtosti a ukončenie prijímania potravy. (Pozn.: CCK sa tvorí v mozgu a v črevách, je dôležitý pri tvorbe pocitov sýtosti a hladu. Pokiaľ ho je málo, ľudia sa prejedajú - ak ho je dosť, ľudia jedia málo).

V jedle môžeme nájsť fenylalanín v mlieku, syre cottage, strukovinách, hydinovom a rybom mäse, vajíčkach, vo vybraných orieškoch, sóji, semienkach, listovej zelenine a celozrnných obilninách.

Okrem úžasnej vlastnosti ako odstránenie prebytočnej chuti na jedlo, dodáva DLPA pocit bdelosti, zlepšuje pamäť, uvoľňuje bolesť a na organizmus pôsobí veľmi upokojujúco tým, že zvyšuje hladinu endorfínov, ktoré spôsobujú dobrú náladu

Štúdie preukázali, že DLPA chráni endorfíny, ktoré sa vytvárajú v tele a potláčajú bolesti a depresie, čím DLPA potláča niektoré formy chronických bolestí - napr. chrbta, artróz, artritíd, migrén, PMS, pomáha pri niektorých typoch depresií a posilňuje imunitný systém.

žena pri chladničke, ktorá je hladná

Ako a kedy užívať DLPA pre zníženie apetítu

Vždy ráno nalačno v dávke 500 - 1500 mg, cca 1 hod. pred jedlom s nesladeným nápojom, najlepšie s vitamínom C a vitamínom B6 - tieto látky spoločne vo významnej miere podporujú a znásobujú účinky fenylalanínu (DLPA). (Výrobok DLPA už v kapsuli obsahuje tieto látky v správnom pomere). Neodporúča sa túto aminokyselinu kombinovať spolu s bielkovinami, nakoľko tie bránia vstrebávaniu DLPA.