Bez športu to nejde, no ako vybrať ten najvhodnejší?
Bez športu to nejde, no ako vybrať ten najvhodnejší?

Bez športu to nejde, no ako vybrať ten najvhodnejší?

Bez športu to nejde, no ako vybrať ten najvhodnejší?

Bez pohybu to nejde! Cvičte min. 30 min a viac, pretože tuk sa spaľuje až po 20 minútach aeróbnej aktivity, najlepšie ráno. Cvičte s radosťou a pohodou, nie nasilu a ako povinnosť.

Obsah

Súčasný svet nám ponúka nekonečné množstvo nových druhov športov, ale každý by si mal najskôr zvážiť, čo chce od svojho tela a vybrať si ten správny spôsob, ako to dosiahnuť. Nikto potrebuje svoju hmotnosť zvýšiť, niekto si zase udržať svoju optimálnu váhu. Pohyb, by ste si mali zvoliť tak, aby vám vyhovoval, bavil vás a motivoval.

Šport má mnoho výhod

  • pomáha telesnému a duševnému zdraviu
  • zvyšuje kondíciu
  • zlepšuje náladu
  • posilňuje svalstvo
  • formuje postavu a eliminuje celulitídu
  • zvyšuje sebavedomie každého z nás

A ktorý pohyb je ten najúčinnejší?

Silový tréning, beh, skupinové tréningy (kruhový tréning), joga či plávanie?

Ak ste doteraz neboli aktívnym športovcom, mali by ste privykať telo na pohyb postupne. Záleží na kondícií, ale tiež na zdravotnom stave. Pre každého z vás sa s prihliadnutím na váš vek, hmotnosť a kondíciu nájde niečo vhodné.

Silový tréning je vhodný pre všetkých, ktorí si chcú posilniť a vybudovať svalstvo. Mierny silový tréning je vhodný pre všetky vekové kategórie. Pôsobí proti vekom podmienenému ubúdaniu svalových vlákien a zlepšuje reguláciu metabolizmu. Spotrebujete tak viac kalórií, aj keď práve nič nerobíte. Špeciálne cvičenia pomáhajú pri problémoch s kĺbmi a chrbticou. Posilňovanie je optimálnym doplnkom k vytrvalostným športom.

Ak zvolíte beh mali by byť vaše nohy, chodidlá a kĺby v poriadku. Pri nadváhe, kĺbových problémoch, alebo pri ťažkostiach s chodidlami je chôdza, alebo Nordic Walking (chôdza s palicami) viac vhodná. Behom si vytrénujete svaly na nohách trupu a sedacie svaly. Zvýšite si kondíciu a je to príjemný relax pre vašu myseľ.

Ak ste typ človeka že potrebuje doslova „nakopnúť“ mali by ste skôr zvoliť skupinové športy ako sú napr. kruhový tréning. Princíp spočíva v cvičení viacej cvikov hneď za sebou s nízkymi (minimálnymi) váhami. V ideálnom prípade je dobré si pripraviť cviky a váhy s ktorými máte v úmysle cvičiť.

Zaraďujú sa cviky ktoré majú komplexnejší účinok, a teda zapájajú viac svalových partií. Hneď ako docvičíte prvý cvik, presúvate sa na ďalšie stanovisko, po cvičení druhého hneď na ďalšie atď.

Po dokončení „kruháču“ si dajte odpočinok, záleží od vašej kondície koľko času potrebujete zregenerovať. Takéto „kolá“ cvičení si môžete dať rôzny počet. Ten kto s kruhovým tréningom len začína mal by začať napríklad s 3-5 cvikmi v 2-3 sériách. Aby bol efekt kruhového tréningu „viditeľný“, zaraďte ho do svojho cvičenia aspoň 2 – 3 krát do týždňa.

Ak ste pokojný typ, ktorý rád relaxuje, vyskúšajte napr. jogu, pilates, plávanie, bežkovanie či turistiku.  Ide o to, aby bol ten pohyb pravidelný. Aj 30 minút cielenej chôdze každý druhý deň urobí svoje.