Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Chutná a zároveň účinná energia v tyčinkách 3Energy bar
Chutná a zároveň účinná energia v tyčinkách 3Energy bar

Chutná a zároveň účinná energia v tyčinkách 3Energy bar

Chutná a zároveň účinná energia v tyčinkách 3Energy bar

Obsah

Chuť na niečo sladké má z času na čas určite každý z nás, neverím, že ste sa s týmto „problémom“ ešte nestretli :). Čo v prípade, ak by ste radi spojili príjemné s užitočným, ale neviete ako? Vhodnou alternatívnou sú podľa mňa energetické tyčinky od KOMPAVY, ktoré sú nielen chutné, ale zároveň aj výživné - sladká a lahodná chuť uspokojujúca naše potreby im rozhodne nechýba.

Kedy po nich siahnuť?

Kedykoľvek :-).

Vhodné vyvážené zloženie tyčiniek umožňuje ich konzumáciu pred, počas aj po športovom výkone. Ja som ich testovala hlavne pred a po výkone, počas bežeckého výkonu dávam prednosť energetickým gélomnápojom. V prípade bežcov si myslím, že je jednoduchšou alternatívou vziať si energetický gél, resp. vhodný športový nápoj. Avšak v prípade dlhšieho „cyklo“ výletu by som si neváhala do vrecka pribaliť práve tieto tyčinky. Sú zdrojom energie, výdrže a sily. Tiež ich môžem odporučiť pri vysokohorskej turistike.

Z osobnej skúsenosti uvádzam prípad, kedy som počas vysokohorskej túry (cieľový bod vyše 3 tisíc metrov nad morom) vo švajčiarskych Alpách bola za takúto alternatívu energie nesmierne vďačná. V podstate 200 metrov pod vrcholom som musela zastaviť a zjesť takúto chutnú dobrotu. Pôvodne som plánovala dať si ju ako odmenu za zvládnutý výstup, ale nepodarilo sa :). Bol to však správny krok, bez nej by som mala dosť veľké problémy, či už so stúpajúcou nadmorskou výškou resp. aj energetickým vyčerpaním a deficitom. Jej výhodou, a z môjho pohľadu pozitívom, je vysoký obsah L-karnitínu, tarurínu a inozínu. 

  • L-karnitín ako taký zvyknem používať pred tréningami bežne počas prípravy a sústredení, tyčinka je možnosťou ako ho prijať v inej forme. Tu by som rada uviedla prípad, kedy je vhodné si tyčinku dať.

V prípade veľkého časového odstupu medzi jedlom a tréningom, kedy pociťujete energetický deficit, je to vhodné naštartovanie a vrátenie chuti vybehnúť nie vyčerpaný, ale nabudený a pripravený na výkon.

  • Taurín slúži na stimuláciu psychiky.
  • Inozín zvyšuje výkon lepším využívaním kyslíka v krvi. 

Pri konzumácii tyčiniek som nemala žiadny problém so stráviteľnosti a chuťou. Resp. ak sa to tak vezme, možno trošku mala. Sú až príliš chutné a niekedy sa človek musí trošku pribrzdiť, aby nezjedol viac ako je vhodné :). Ovocné príchute sú ľahkou a sviežou alternatívou, želatínová vrstva im dodáva ľahkosť. Tým, že spodnú vrstvu tvorí korpus, tak mi táto tyčinka mnohokrát pripomína zdravý a chutný zákusok vrátane polevy v troch rôznych príchutiach. V 1 tyčinke je 500mg, v nej nájdeme aj vitamíny a minerály, ktoré tvoria až 1/3 potrebného denného príjmu.

Katka Berešová, slovenská atlétka a olympionička