Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Čo robiť, keď zlyhávajú novoročné predsavzatia
Čo robiť, keď zlyhávajú novoročné predsavzatia

Čo robiť, keď zlyhávajú novoročné predsavzatia

Čo robiť, keď zlyhávajú novoročné predsavzatia

Záver roka je čas plánovania novoročných predsavzatí. Existujú štúdie, podľa ktorých väčšina ľudí prestáva plniť svoje ciele už počas prvých týždňov. Viete ako vytrvať po celý rok?

Obsah

S novým rokom sa spájajú aj novoročné predsavzatia. Aby to ale nebola záležitosť niekoľkých týždňov či mesiacov, je dobré vedieť si definovať svoje predsavzatia tak, aby boli reálne dosiahnuteľné. Ak si určíte, že sa kvôli chudnutiu vzdáte úplne všetkých sladkostí, je viac ako pravdepodobné, že už vo februári zjete v strese aj 500 gramov čokolády na posedenie. Nevhodne stanovený cieľ je ľahké porušiť. Ak je vašim predsavzatím lepšie sa o seba starať a byť budúci rok zdravý, budete sa cítiť oveľa lepšie, ak vám toto vaše predsavzatie vydrží po celý rok.

Máme pre vás niekoľko dobrých rád, ktoré vám pomôžu vytrvať až do konca roka:

  • Predsavzatia si stanovte ROZUMNE

Najistejším spôsobom ako nedosiahnuť svoj cieľ, je stanoviť si nedosiahnuteľný cieľ. Namiesto toho sa snažte stanoviť si cieľ, ktorý je dosiahnuteľný a merateľný. Nezačnite tým, že si poviete, aby ste schudli, začali športovať, jedli zdravo... Presne to sú totiž predsavzatia, pri ktorých je riziko, že zlyháte. Sú veľmi neurčité a hlavne nemerateľné. Stačí vám schudnúť 1 kilogram? Alebo radšej 5, 10 či viac? Nech je vaše predsavzatie potom takéto: Do konca marca schudnem 3 kg. Alebo namiesto začnem športovať, každý tretí deň sa budem aspoň 30 minút prechádzať, alebo aspoň raz za týždeň pôjdem na hodinu cvičiť do fitness centra.

Dobrá rada: Stanovte si rozumný cieľ, ktorý bude jasne definovaný a jeho dosiahnutie bude merateľné (napr. kvantitatívne, kvalitatívne, v trvaní, periodicite, frekvencii či intenzite...).

  • Vytvorte si plán

Voľné dni na konci roka využite na to, aby ste sa v kľude a dôkladne zamysleli nad tým, čo by ste chceli dosiahnuť. Premyslite si nielen jednotlivé ciele a ich merateľnosť, ale aj postup a čas, ktorý na ich splnenie budete potrebovať. Napríklad predsavzatie naučiť sa zdravo jesť. Jeden zeleninový šalát za mesiac asi stačiť nebude. Ale jeden zeleninový šalát znie už lepšie. Vytvorte si systém a pripravte si plán. Niekto má rád zapisovanie do diára, denníka, zošita alebo kalendára. Pre niekoho je motivačná aj permanentka do fitka. Nie je podstatné, či to bude papierová alebo online verzia. Dôležité je, aby vám plán vyhovoval. Bude sa vám potom ľahšie napĺňať.

Dobrá rada: Je lepšie stanoviť si časovú rezervu a splniť cieľ skôr, ako si dať šibeničný termín a potom sa zbytočne stresovať.

"Stanovte si rozumné predsavzatia, spravte si plán, ako ich budete plniť, neprestávajte sa motivovať, sledujte svoj pokrok a odmeňte sa.“

  • Neprestávajte sa motivovať

Na každého z nás časom príde pokušenie vynechať jednu či dve hodiny cvičenia alebo si dať kúsok koláča. Je len na vás, ako sa s tým vysporiadate. Môžete sa k tomu postaviť racionálne a povedať si, že vynechanú hodinu cvičenia nahradíte inou pohybovou aktivitou a ten kúsok koláča spálite počas veľkého upratovania. Hlavne po jednom malom zlyhaní nestrácajte motiváciu. Môžete využiť aj skupinovú motiváciu a v kritických chvíľach požiadať o pomoc rodinu, priateľov, kamošky aj kamošov. Alebo bude len stačiť pripomenúť si, kam vás splnenie vášho cieľa posunie a čo všetkom tým získate.

Dobrá rada: Svoje predsavzatie si napíšte a majte ho na očiach. Nemusí tam stáť len „schudnem 5 kíl“, ale pokojne pridajte aj niečo navyše. Napríklad: „Schudnem 5 kíl a budem si môcť obliecť tie pekné šaty“.

  • Sledujte svoj pokrok

Sledujte každý malý úspech. Krátkodobé ciele sa ľahšie dodržiavajú a každý malý úspech vám pomôže udržať si motiváciu. Namiesto toho, aby ste sa hneď zamerali na schudnutie 15 kíl, zamerajte sa najprv na prvých 5 kíl v horizonte 4 mesiacov. To bude rozumné a udržateľné chudnutie. Naplánujte si jedálny lístok a veďte si denník jedla, ktorý vám pomôže zostať na správnej ceste. Zapisovanie dosiahnutých cieľov a postupné napĺňanie predsavzatí bude vašim motivačným motorom. Nezabudnite sa s každým úspechom pochváliť. Povedzte rodinným príslušníkom a priateľom, čo všetko ste dosiahli. Ich uznanie a podpora bude vašou odmenou. A možno niekoho inšpirujete, aby sa k vám pridal na vašej ceste za lepším zdravím.

Dobrá rada: Za každé dosiahnuté predsavzatie, aj to čiastkové, sa nezabudnite pochváliť a patrične odmeniť.

  • Odmeňte sa

Neradíme vám, aby ste hneď po mesiaci zjedli celú bonboniéru, ak je vaším predsavzatím jesť zdravo a dostať sa do formy. Namiesto toho oslávte svoj úspech napríklad tak, že si doprajete niečo, čo vás baví a čo nie je v rozpore s vaším predsavzatím. Ak ste dodržali svoj stanovený plán a poradilo sa vám naplniť cieľ, že sa budete lepšie stravovať, odmeňte sa napríklad novým fitness oblečením alebo zájdite s kamarátkou do kina.

Dobrá rada: Ak by vás naozaj veľmi potešila sladká odmena, vyskúšajte niektorý z fit receptov úplne bez výčitiek.

  • Pomôžu aj kvalitné výživové doplnky

Jedno z najčastejších fitness predsavzatí býva spojené s nižšou hmotnosťou. Stále platí rovnováha medzi príjmom a výdajom. Ale predsa len si viete trošku v plnení tohto predsavzatia pomôcť – spaľovačom tukov. Vyberte si vysoko využiteľnú formu, ktorá vám pomôže zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Pri zdravom stravovaní a športovaní býva často problém s vysokým množstvom sacharidov a nízkym množstvom bielkovín. Tu poradíme chutný puding, ktorý má vyvážený pomer bielkovín a sacharidov, je ľahko stráviteľný a jeho príprava vám nezaberie viac ako 3 minúty. Druhou alternatívou je proteínový nápoj, ktorý doplní do tela potrebné bielkoviny, zasýti a pomôže k regenerácii svalstva po tréningu. Je ideálny, aj keď máte večer ešte chuť na sladké a už viete, že by ste nemali. Aj kvalitné výživové doplnky teda môžu pomôcť k splneniu vašich novoročných fitness predsavzatí.