Čo ste sa vždy chceli spýtať na tému imunita: Ako zabrániť prepuknutiu nádchy či chrípky?
Čo ste sa vždy chceli spýtať na tému imunita: Ako zabrániť prepuknutiu nádchy či chrípky?

Čo ste sa vždy chceli spýtať na tému imunita: Ako zabrániť prepuknutiu nádchy či chrípky?

Čo ste sa vždy chceli spýtať na tému imunita: Ako zabrániť prepuknutiu nádchy či chrípky?

Kašeľ, nádcha a kýchanie. Traja nerozluční kamaráti, ktorí už navštívili organizmus úplne každého. Sú totiž súčasťou virózy nazývanej prechladnutie. Príznaky ako upchatý nos, kýchanie či bolesť v hrdle, nie sú síce závažné, bývajú však nepríjemné.

Obsah

Vzhľadom na predchádzajúce udalosti spojené s pandémiou zmenili mnohí z nás priority v oblasti starostlivosti o svoje zdravie. I, keď sme sa kedysi zameriavali prevažne na vonkajší vzhľad a krásu, v súčastnosti sa čoraz viac sústredíme na budovanie odolnosti voči vonkajším negatívnym vplyvom. A namiesto toho, aby sme hľadali tie najlepšie potraviny pre žiarivú pleť, premýšľame, čo môžeme konzumovať na podporu nášho imunitného systému.

Dobrou správou je, že mnohé elementy sú prepojené.  Silné telo pomáha vytvárať odolnosť a rovnaké doplnky majú v moci podporiť celkovo vaše telo, pleť, vlasy či imunitný systém. Najlepšie spôsoby, ako zlepšíte svoje zdravie, sú jednoduché, intuitívne a ľahko dostupné. V nasledujúcich riadkoch vám odpovieme na niekoľko najčastejších otázok spojených s posilnením imunitného systému, aby ste sa včasne vyhli napríklad nádcham prípadne iným ochoreniam.

Akým spôsobom získavame najčastejšie prechladnutie? 

Najčastejšie sa prenáša kýchaním či kašľaním. Stačí, ak pri niekom s týmito príznakmi sedíme či stojíme v autobuse, v električke, v práci alebo sme jednoducho boli v kontakte s niekým chorým. Problémom však je, že to, že sme prechladli, nespoznáme ihneď. Prvé symptómy sa objavia až po niekoľkých hodinách. Prechladnutie na rozdiel od chrípky nie je tak intenzívne.

Čo býva najčastejší problém prechladnutia, respektíve jeho opakovania? 

Oslabená imunita. Imunita je vlastne schopnosť nášho organizmu úspešne reagovať proti pôvodcovi choroby. To, že to náš organizmus nezvládne je dôvodom zníženého príjmu vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny. V zimných mesiacoch je to aj nedostatok slnka či nízke teploty, a preto musíme telu pomôcť inak. Ideálne konzumáciou vhodných výživových doplnkov či zdravým životným štýlom a športom.

Kto a prečo je najviac ohrozený?

Oslabenú imunitu mávajú predovšetkým deti, ktorých imunitný systém ešte nie je plne rozvinutý. Rovnako „problémoví“ sú aj starší ľudia, u ktorých je tento systém do istej miery opotrebovaný.

Je možné prechladnutiu predchádzať?

Áno, posilňovaním imunitného systému.

Čo môže posilniť imunitu a pomôcť pri prechladnutí? 

Nezastupiteľné miesto pri posilňovaní imunity a prevencii pri prechladnutí majú látky, ako sú vitamíny alebo napríklad esenciálne aminokyseliny. Vitamíny sú látky, ktoré musí náš organizmus prijímať pravidelne, avšak vo veľmi malých množstvách. Esenciálne aminokyseliny sú látky, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám, a preto ich musí získať potravou alebo jednoducho z vitamínových doplnkov.

Všeobecné odporúčania

Siahnite po vitamínových doplnkoch s postupným vylučovaním. Ocení to váš organizmus aj peňaženka.To, že treba dopĺňať vitamíny ako „céčko“ či ostatné látky a minerály, je známy fakt. Ak však siahnete po vitamínových doplnkoch, je výhodnejšie, aby ste si zaobstarali tie s efektom postupného uvolňovania vitamínu C (napríklad počas 12 hodín). Keď totiž skonzumujeme príliš veľké množstvo vitamínov naraz, telo si vezme len toľko, koľko v daný čas dokáže spracovať. Ostatné bez úžitku z tela vylúči. 

Doplňte do svojho organizmu vitamíny, minerály, aminokyseliny či enzýmy, ktoré si náš organizmus nevie vytvoriť sám. Zaujímavé sú aj vitamínovo minerálne nápoje na prekyslený organizmus a podporu detoxikácie. Alebo jednoducho siahnite po prípravkoch s obsahom kolostra (medziva), čo je látka, ktorá slúži ako prvá potrava pre novorodencov, ktorá začína budovať imunitu od prvopočiatku. Väčšina z nás však na svoju imunitu myslí, až, keď je už príliš neskoro a prechladnutie prepukne v plnej sile. Vitamíny a ostatné doplnky vám pomôžu rýchlejšie sa zotaviť, avšak nevyliečia. Je vhodné telu dodávať to, čo potrebuje, a to na pravidelnej báze, no ideálne v predstihu.