Čo ste sa vždy chceli spýtať na tému imunita
Čo ste sa vždy chceli spýtať na tému imunita

Čo ste sa vždy chceli spýtať na tému imunita

Čo ste sa vždy chceli spýtať na tému imunita

Kašeľ, nádcha a kýchanie. Traja nerozluční kamaráti, ktorí už navštívili organizmus úplne každého. Sú totiž súčasťou virózy nazývanej prechladnutie.

Kašeľ, nádcha a kýchanie. Traja nerozluční kamaráti, ktorí už navštívili organizmus úplne každého. Sú totiž súčasťou virózy nazývanej prechladnutie. Príznaky ako upchatý nos, kýchanie či bolesť v hrdle, nie sú síce závažné, bývajú však nepríjemné.

Akým spôsobom získavame prechladnutie najčastejšie?

Najčastejšie sa prenáša kýchaním či kašľaním . Stačí ak pri niekom s týmito príznakmi sedíme či stojíme v autobuse, električke, v práci alebo sme jednoducho boli v kontakte s niekým chorým. Problémom však je, že to že sme prechladli, nepoznáme ihneď. Prvé symptómy sa objavia až po niekoľkých hodinách . Prechladnutie na rozdiel od chrípky nie je tak intenzívne.

Čo býva najčastejší problém prechladnutia, resp. jeho opakovania?

Oslabená imunita. Imunita je vlastne schopnosť nášho organizmu úspešne reagovať proti pôvodcovi choroby. To že to náš organizmus nezvládne je dôvodom zníženého príjmu vitamínov z čerstvého ovocia a zeleniny. No a v týchto mesiacoch je to aj nedostatok slnka či nízke teploty. Preto musíme telu pomôcť inak.

Kto a prečo je najviac ohrozený?

Oslabenú imunitu mávajú predovšetkým deti, ktorých imunitný systém ešte nie je plne rozvinutý. Rovnako „problémoví“sú aj starší ľudia , u ktorých je tento systém do istej miery opotrebovaný.

  „Imunitu u nás bežne ohrozuje prehnaná fyzická námaha a vyčerpanie,

rovnako ako aj psychické napätie a stres.“

Je možné prechladnutiu predchádzať?

Áno, posilňovaním imunitného systému.

Čo môže posilniť imunitu a pomôcť pri prechladnutí?

Nezastupiteľné miesto pri posilňovaní imunity a prevencii pri prechladnutí majú látky ako sú vitamíny alebo napríklad esenciálne aminokyseliny. Vitamíny sú látky, ktoré musí náš organizmus prijímať pravidelne avšak vo veľmi malých množstvách. Esenciálne aminokyseliny sú látky, ktoré si náš organizmus nedokáže vytvoriť sám a preto ich musí získať v potravou alebo jednoducho z vitamínových doplnkov.

Siahnite po vitamínových doplnkoch s postupným vylučovaním. Ocení to váš organizmus aj peňaženka.

To, že treba dopĺňať vitamíny ako „céčko“ či ostatné látky a minerály, je známy fakt. Ak však siahnete po vitamínových doplnkoch, je výhodnejšie aby ste si zaobstarali tie s efektom postupného uvolňovania vitamínu C (napríklad počas 12 hodín). Keď totiž dáme do nášho tela príliš veľké množstvo vitamínov naraz, to si z nich vezme len toľko, koľko v daný čas dokáže spracovať. Ostatné bez úžitku z tela vylúči.

(foto)

Doplňte si vitamíny, minerály, aminokyseliny či enzýmy, ktoré si náš organizmus nevie vytvoriť sám.

Zaujímavé sú aj vitamínovo minerálne nápoje na prekyslený organizmus a podporu detoxikácie. Alebo jednoducho treba siahnuť po prípravkoch s obsahom kolostra (mledziva), čo je látka ktorá slúži ako prvá potrava pre novorodencov, ktorá začína budovať imunitu od prvopočiatku.

Väčšina z nás však na svoju imunitu myslí, až keď je neskoro. Keď prechladnutie prepukne, vitamíny a ostatné doplnky pomôžu rýchlejšie sa zotaviť, avšak nevyliečia. Je vhodné telu dodávať to čo potrebuje pravidelne a ideálne v predstihu.


Mgr. Zuzana Lukačovičová, PhD.

Marketingový špecialista