Čo sú to tuky a mastné kyseliny?
Čo sú to tuky a mastné kyseliny?

Čo sú to tuky a mastné kyseliny?

Čo sú to tuky a mastné kyseliny?

Tuky alebo inak povedané lipidy, sú zlúčeniny zložené z glycerolu, mastných kyselín a prípadne ďalších zložiek, ak sa jedná o špeciálne tipy lipidov, ako napríklad fosfolipidy alebo lipoproteíny.

Obsah

Pri vzniku lipidov sa uplatňujú hlavne tzv. vyššie mastné kyseliny. Niektoré vo svojich molekulách obsahujú len jednoduché väzby, preto ich voláme nasýtené, niektoré obsahujú dvojité väzby a takéto kyseliny označujeme ako nenasýtené mastné kyseliny

„Nasýtenosť“ mastnej kyseliny predstavuje odborný pojem, ktorý informuje o prítomnosti resp. neprítomnosti dvojitých väzieb v štruktúre molekuly. Takže nasýtené mastné kyseliny (napr. kyselina palmitová, kyselina stearová) sú tie bez dvojitých väzieb v štruktúre a ich nadmerný príjem býva spájaný so zvyšovaním tzv. zlého LDL cholesterolu, s rozvojom obezity a so zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Nenasýtené mastné kyseliny obsahujú vo svojej štruktúre jednu alebo viac dvojitých väzieb (kyselina linolová, kyselina α-linolénová, kyselina arachidónová, a pod.). Tieto polynenasýtené mastné kyseliny sa zvyknú ešte ďalej klasifikovať podľa toho, či majú prvú dvojitú väzbu naviazanú na atóm uhlíka č. 3 (omega-3 mastné kyseliny) alebo č. 6 (omega-6) alebo č. 9 (omega-9) a pod.

Čím viac nenasýtených mastných kyselín obsahuje príslušný lipid, tým je jeho konzistencia tekutejšia a naopak, čím viac nasýtených kyselín má vo svojej molekule, tým je tuk tuhší. To je pre prax dôležitý ukazovateľ. Ak vieme, že naša strava by mala obsahovať prednostne nenasýtené mastné kyseliny, potom tekuté zdroje tukov sú pre nás jednoznačne vhodnejšie ako klasické tuhé tuky /maslo, masť/.

Trávenie tukov prebieha hlavne na úrovni tenkého čreva. Ústna dutina ani žalúdok nemajú väčší význam v ich trávení. Prevažná časť mastných kyselín putuje krvou do pečene a odtiaľ je tok týchto látok usmerňovaný ďalej.

Funkcie mastných kyselín a tukov v organizme:

  • zúčastňujú sa na stavbe buniek, najmä v nervovom tkanive,
  • majú významnú účasť na vstrebávaní vitamínov rozpustných v tukoch /A,D,E,K/,
  • predstavujú zásoby energie,
  • utvárajú izolačnú vrstvu, ktorá chráni organizmus pred pôsobením chladu.

OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY 

Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú v rastlinnej a morskej potrave a bez ich dostatočného príjmu nedokáže organizmus bezchybne vytvárať bunkové membrány, ktorých základnou funkciou je  polopriepustnosť, ktorou sa zabezpečuje transport látok. Ak je funkcia bunkových membrán nedostatočná, prejaví sa to rôznymi zdravotnými problémami ako mozgová mŕtvica, srdcový infarkt, nepravidelná činnosť srdca, niektoré druhy rakoviny, hypertenzia, obštrukčná choroba pľúc, poruchy pozornosti alebo depresie. 

Omega-3 mastné kyseliny z rybieho oleja obsahuje produkt Omega-3. Má výborný pomer mastných kyselín DHA a EPA, ktoré sú pre ľudský organizmus nevyhnutné. 

Dôvody, prečo užívať Omega-3

  • podporujú imunitný systém /zníženie rizika infekcií/,
  • znižujú hladinu LDL /"zlého"/ cholesterolu a hladinu triglyceridov,
  • znižujú riziko kôrnatenia tepien,
  • znižujú riziká aterosklerotických ochorení,
  • pomáhajú znižovať krvný tlak, napomáhajú účinnosti niektorých liekov na krvný tlak,
  • majú schopnosť spomaľovať koaguláciu /zrážanie krvi/, ktorá môže viesť až k vzniku krvných zrazenín a mŕtvici,
  • majú pozitívne účinky na miesta receptorov inzulínu v bunkových membránach,
  • pravidelný a dostatočný prísun omega-3 pomáha udržovať správne funkcie nervovej sústavy, dochádza k zlepšeniu niektorých neurologických ochorení, pomáhajú pri psychických problémoch,
  • majú významné protizápalové účinky - často slúžia pri podpornej liečbe niektorých ochorení, po niekoľkých mesiacoch ich užívania sa zistilo zníženie ranných stuhlostí kĺbov a na artritídu,
  • tehotné ženy by si mali zaistiť pravidelnú konzumáciu omega-3 na zabezpečenie vývoja mozgu a očí plodu,
  • nenasýtené mastné kyseliny sú citlivé na poškodenie voľnými radikálmi,preto pri ich užívaní by mali byť súčasne užívané i antioxidanty.