Faraónova pomsta na dovolenke - čo to je a ako jej predísť
Faraónova pomsta na dovolenke - čo to je a ako jej predísť

Faraónova pomsta na dovolenke - čo to je a ako jej predísť

Faraónova pomsta na dovolenke - čo to je a ako jej predísť

Faraónova pomsta vám môže znepríjemniť, ale určite nie prekaziť celkový dovolenkový zážitok. Jednoducho sa vyzbrojte správnymi doplnkami, probiotikami a nenechajte sa zaskočiť nepríjemnosťami. V tomto článku preskúmame, čo presne faraónova pomsta znamená, aké sú jej príznaky, ako aj čo ju spôsobuje. Priblížime vám krajiny, ktoré sú rizikové a ako sa dá predísť tomuto neželanému dovolenkovému "darčeku".  Pozrieme sa bližšie aj na jej prenos a liečbu.

Obsah

„Faraónova pomsta“ – na dovolenkové baktérie jedine probiotiká

Každý z vás už o nej počul. Viacerí z vás už majú skúsenosti s faraónovou pomstou. A tí z vás, čo ju nezažili, tak aj tak určite viete, čo termín „Faraónova pomsta“ v našom laickom slovníku znamená. Len si to predstavte. Dovolenkujete pri mori, užívate si slnko, more, oddych, rodinu a zaslúžený relax a zrazu bum. A časť dovolenky presedíte s kŕčmi v bruchu na WC. Ani ranné „ vypálenie červíka“ domácou pálenkou nepomáha. Prečo je to tak? A čo vlastne spôsobuje tieto hnačky a brušné chrípky v dovolenkových destináciách? Pribaľte si jednoducho probiotiká a nenechajte sa prekvapiť. 

Čo je to faraónova pomsta?

Faraónova pomsta je veľmi známy termín medzi dovolenkármi a označuje rôzne tráviace problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť aj vám na dovolenke. Toto ochorenie spôsobuje hnačku, bolesti brucha a všeobecné nevoľnosti. Ide o infekčnú hnačku vyvolanú baktériami z vody. V exotike nikdy nepite vodu z kohútika a vyvarujte sa konzumácii potravín, najmä ovocia umytého práve v tejto „ich vode“. Inkubačná doba je zvyčajne 2-3 dni. Riziko faraónovej pomsty sa zvyčajne zvyšuje v krajinách s nižšími hygienickými štandardmi.

Čo spôsobuje faraónovu pomstu?

Existujú rôzne patogény, ktoré spúšťajú faraónovu pomstu: baktérie, parazity alebo vírusy. Tie sa nachádzajú v kontaminovanej vode alebo jedle. Kontakt s týmito mikroorganizmami môže viesť k infekcii gastrointestinálneho traktu.

Najčastejšími baktériami spôsobujúcimi faraónovu pomstu sú:

 • Escherichia coli (E. coli)
 • Salmonella
 • Shigella

Najnebezpečnejšia je E. coli. Práve týmto baktériám sa v horúcich klimatických pásmach veľmi darí. Schovávajú sa v jedle, v dôsledku zlej tepelnej úpravy alebo po nedostatočnom umytí a dôkladnom očistení zeleniny a ovocia. Dokážu sa prenášať aj z človeka na človeka dotykom a slabou hygienou.

Dokonalý relax na dovolenke

Ktoré krajiny sú rizikové?

Riziko vzniku faraónovej pomsty závisí od destinácie. Krajiny s nižším hygienickým štandardom a zlou kvalitou vody sú často považované za vyššie rizikové. Medzi tradične problematické oblasti patria: niektoré časti Afriky (Egypt), Juhovýchod Ázie, Latinská Amerika a stredný východ.

Aké sú príznaky faraónovej pomsty?

Príznaky faraónovej pomsty sú skoro vo všetkých prípadoch identické. Tie najčastejšie sú:

 • riedke hnačky (niekedy aj s obsahom krvi, nie vo všetkých prípadoch)
 • zvracanie
 • bolesti brucha, spojené s „krútením“ čriev, kŕče v bruchu
 • horúčku
 • nechutenstvo
 • celkovú malátnosť.

Ťažšie prípady môžu viesť k dehydratácii. Pokiaľ skutočne neprimerane veľa hnačkujete a pritom vám „nechutí“ sa ani napiť, týka sa to práve vás. Vtedy kontaktujte lekára, aby ste neskončili na infúziách.

Ako sa prenáša faraónova pomsta?

Ochorenie sa obvykle prenáša konzumáciou kontaminovanej vody alebo potravy (nedostatočne umyté ovocie, zelenina, zle tepelne spracované jedlo). Okrem toho môže dôjsť k prenosu faraónovej pomsty aj slabou hygienou, napríklad nedostatočným umývaním rúk po návšteve toalety. Dajte si pozor na nákazlivosť faraónovej pomsty, pretože sa prenáša z človeka na človeka, najmä ak zdieľate spoločné WC celá rodina na dovolenke.

Ako liečiť faraónovu pomstu?

Liečba faraónovej pomsty závisí od závažnosti príznakov, príčiny a rozsahu infekcie. Tu sú niektoré bežné postupy na liečbu faraónovej pomsty:

 • hydratácia (aby ste sa vyhli dehydratácii organizmu)
 • odpočinok (bez fyzickej aktivity)
 • probiotiká (na obnovu zdravej črevnejmikroflóry)
 • antidiaroiká (lieky na liečenie hnačky)
 • antibiotiká - v prípade vážnych príznakov. Neužívajte ich ale svojvoľne, ak nie sú predpísané odborníkom.

Ako dlho trvá faraónova pomsta?

Trvanie faraónovej pomsty závisí od závažnosti príznakov, príčiny infekie, spôsobu liečby a od individuálnych faktorov. Väčšina ľudí sa zlepší do niekoľkých dní. Inkubačná doba je vo väčšine 2-3 dni. V ťažších prípadoch môže trvať aj niekoľko týždňov. To je však ojedinelý prípad.

Niektorých z vás cestovateľov môže čakať faraónova pomsta po návrate domov z dovolenky. V ľahších prípadoch je dobré postupovať rovnako, ako sme spomenuli vyššie. V ťažších prípadoch odporúčame vyhľadať lekársku pomoc a informovať lekára o miestach, kde ste cestovali.

Prevencia pred faraónovou pomstou

Faraónova pomsta síce vie potrápiť nejedného cestovateľa, ale pri správnej prevencii si môžete užiť plnohodnotnú dovolenku v Egypte či iných krajinách, ktoré ponúkajú mnoho príležitostí na oddych a zábavu. Nezahoďte možnosť zažiť krásne dobrodružstvo podmorského sveta, aké ponúka napríklad horúci Egypt len kvôli strachu, že vám tam bude zle. Nemusí byť. S probiotikami, ktoré sa tiež ukázali ako užitočné v posilňovaní imunitného systému a ochrane tráviaceho traktu tomu môžete predísť.

A keď už ste na mieste, dodržiavanie bezpečnostných opatrení týkajúcich sa pitnej vody a stravovania, ako aj dôsledné dodržiavanie hygienických zvyklostí, môže znížiť riziko nákazy.

Ako funguje sliznica tráviaceho traktu:

 • Vstupnou bránou baktérií a vírusov je sliznica tráviaceho traktu.
 • V normálnom stave je sliznica tráviaceho traktu obývaná dobrými baktériami, tzv. mikroflórou, ktorá tvorí prvotnú obrannú líniu a chráni sliznicu pred usadením cudzorodej a škodlivej baktérie.
 • Ak je mikroflóra narušená odkrýva sa miesto pre uchytenie škodlivých baktérií na sliznici a ich následné rozmnožovanie.
 • Baktérie vylučujú do okolia toxíny, ktoré sliznicu dráždia, telo ich identifikuje ako cudzie a snaží sa ich akýmkoľvek spôsobom dostať z tela von a to tou najrýchlejšou cestou. Preto tie hnačky.

Probiotické kultúry, probiotiká, prebiotiká

Vyhnite sa hnačkovaniu. Postarajte sa o to, aby vo vašom tráviacom trakte takáto cesta pre škodlivé baktérie nevznikla. Užívaním probiotických kutúr je možné to dosiahnuť, avšak nie, keď už je neskoro. Pri výbere vhodnej liečby/prevencie zvoľte tie doplnky, ktoré obsahujú rôzne druhy dobrých baktérií a prebiotiká, na ktorých sa baktérie v kapsule živia, aby neuhynuli ešte pred užitím.

Na E. coli je vhodné Enterococcus faecium, ktoré nájdete spolu s ďalšími prospešnými probiotickými kultúrami v niektorých probiotikách.

Začnite teda s užívaním probiotík už 2 týždne pred a taktiež počas celej dovolenky a užite si oddych a rodinu tak, ako ste si to vysnívali. Na pláži, s rodinou či priateľmi, s úsmevom na perách a šťastní, bez odbiehania z ležadla kvôli tráviacim problémom. Cestovanie do krajiny s rizikom faraónovej pomsty neznamená, že treba zanevrieť na dobrodružstvo. S vhodnou prevenciou môžete minimalizovať riziko nákazy a užiť si svoju dovolenku naplno hocikde vo svete.