Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Herpes na ústach ako nepríjemný letný spoločník: Účinné rady, ktoré vám pomôžu v boji proti oparom
Herpes na ústach ako nepríjemný letný spoločník: Účinné rady, ktoré vám pomôžu v boji proti oparom

Herpes na ústach ako nepríjemný letný spoločník: Účinné rady, ktoré vám pomôžu v boji proti oparom

Herpes na ústach ako nepríjemný letný spoločník: Účinné rady, ktoré vám pomôžu v boji proti oparom

Opar alebo „herpes simplex“ je jedno z najčastejších vírusových ochorení kože. Jeho vznik podporujú okrem iných faktorov aj intenzívne slnečné lúče, a preto leto je práve obdobím, kedy opary sužujú, aj jedincov, ktorí nimi trpia len výnimočne. 

Obsah

Tí, ktorí sa s týmto nákazlivým ochorením pravidelne stretávajú, majú, teda často leto spojené práve s oparom, ktorý im dokáže znepríjemniť aj tie najkrajšie slnečné dni v roku. Ako si užiť dovolenku bez obáv z vírusu, ktorý by vám mohol znepríjemniť dni voľna? Stačí staviť na účinné preventívne opatrenia. 

Určite ste sa v živote stretli s ľudmi, ktorí oparmi nikdy netrepeli alebo s ľudmi, ktorým herpes pravidelne znepríjemňuje život. Opar na pere nie je len estetickou vadou. Ide v prvom rade o ochorenie, vyvolané spiacim vírusom vo vašom tele. Stáva sa to až 90 % percentám dospelej populácie. Obzvlášť, ak sa nachádzate na dovolenke a vystavujete sa intenzívnemu slnečnému žiareniu. Aj, preto sa oplatí, aby ste boli vopred pripravení a pribalili si do cestovnej lekárničky prostriedky, ktoré miernia prejavy oparu, prípadne posilnia imunitu a uľahčia hojenie. Avšak v tomto prípade sa vyvarujte „liečebným“ prostriedkom ako je zubná pasta, propolis či vaječný bielok. Tie, si radšej odložte na iné účely.

Prenos a inkubačná doba

Opar na perách – „Herpes simples facialis“ je spôsobený vírusom „Herpes simplex“ - typu 1, HSV-1. Herpes simplex je jedným zo skupiny herpetických vírusov. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou alebo priamou cestou, kvapôčkami napríklad pri bozkávaní, alebo pri používaní rovnakých uterákov. Inkubačná doba vírusu je približne 2 až 5 dní. Ak ste raz nakazení herpetickým vírusom, je vysoko pravdepodobné, že sa infekcia v budúcnosti vráti. Stačí znížená imunita, horúčka, nadmerné UV žiarenie alebo stres. Vírus sa následne aktivuje a začne sa množiť. Po nakazení sa nemusí prejaviť infekcia hneď, ale môže čakať aj niekoľko rokov.

 

Prvé príznaky

Prvým príznakom býva svrbenie alebo pálenie v postihnutej oblasti. Najbežnejšou postihnutou časťou je okraj pier. Počas niekoľkých hodín sa objaví začervenanie. Ďalšou fázou sú pľuzgieriky, pričom je opar zdurený, páli, svrbí a mnohokrát tiež bolí. V priebehu niekoľkých dní pľuzgieriky s čírou tekutinou prasknú a začnú vysychať. V záverečnom procese hojenia sa  následne vytvorí chrasta. Tento proces spravidla trvá týždeň až desať dní. Zápalové zmeny na koži môžu byť sprevádzané aj zväčšením príslušných lymfatických uzlín, teplotou či celkovou nevoľnosťou.

Prevencia proti vzniku herpesu

Herpes sa môže skôr či neskôr objaviť u každého. Pokiaľ s ním bojujete častejšie, než by ste chceli, je vhodné nechať sa vyšetriť u imunológa. Svoju imunitu však môžete preventívne podporiť aj prirodzene, a to zlepšením životosprávy, pravidelným športom, kvalitným spánkom alebo otužovaním. Ako veľmi účinné sa ukázalo zvýšenie príjmu vitamínov, a to obzvlášť počas letných dovoleniek, kedy sa nevyhnete slnečným lúčom, ktoré môžu vyvolať práve spomínaný opar. Skutočne efektívnou prevenciou voči tomuto vírusu sa ukázalo užívanie doplnku L-lyzín, ktorý ma okrem antibakteriálneho a antivírusového účinku aj priaznivý vplyv na podporu imunitného systému. Práve jeho oslabením sa spúšťa rozmnožovanie tohto vírusového ochorenia. Doplnok odporúčame nielen na zvýšenie imunity, no je vhodné ho aplikovať hneď pri prvých príznakoch oparu. (Prodromálne štádium). Svojím účinkom okamžite zabráni ďalšiemu rozmnožovaniu vírusov a taktiež veľmi rýchlo eliminuje ochorenie z postihnutého miesta.

Ak je pre vás L-lyzín neznámou, môžete ho napríklad nájsť aj v potravinách, a to predovšetkým v tvrdých syroch, ako je parmezán, v rôznych druhoch rýb, v hovädzom či v bravčovom mäse, v šošovici, v arašidoch a fazuli. Avšak, faktom zostáva, že nie všetky látky vieme pre svoje telo vyťažiť z potravín. V tomto prípade nám robia kvalitnú službu práve výživové doplnky.

S pomocou prípravku L-lyzín extra, ktorý okrem aminokyseliny L-lyzínu obsahuje tiež extrakt z Echinacei a vitamín B6 na lepšie vstrebávania a vyššiu funkčnosť prípravku, sa zbavíte herpesu rýchlo a jednoducho. Pri dávkovaní 5 kapsúl 3-krát denne vás opar nebude trápiť už po 2 – 3 dňoch.

Ďalšou zásadnou prevenciou proti oparom je aj zvýšenie prísunu vitamínov B6, B12, Czinku, ktoré posilňujú imunitný systém a pôsobia antivírusovo. „Céčko“ výrazne zlepšuje samotný priebeh liečby herpesu, ba dokáže mu aj predchádzať. Je však dôležité navýšiť dennú dávku minimálne na 1g.

Pravidelným užívaním kombinácie spomenutých doplnkov sa na dovolenke ochránite pred dôsledkami zvýšeného stresu, ktorý je spojený s cestovaním, nachladnutím v dôsledku klimatizácie v dopravných prostriedkoch či na hotelových izbách alebo pri opaľovaní.