​Iontové nápoje – výhody oproti vode
​Iontové nápoje – výhody oproti vode

​Iontové nápoje – výhody oproti vode

​Iontové nápoje – výhody oproti vode

Každý z nás pozná dôležitosť vody v pitnom režime. Je nenahraditeľná. Doba pokročila a naše znalosti o dopĺňaní tekutín a významných minerálov či iných telu prospešných látok tiež. Hoci sú v organizme prítomné v malom množstve, no o to viac dôležité sú pre nás a pre naše správne fungovanie v bežnom chode i počas fyzicky náročnejších aktivít, pred i po športovom výkone.

Každý z nás pozná dôležitosť vody v pitnom režime. Je nenahraditeľná. Doba pokročila a naše znalosti o dopĺňaní tekutín a významných minerálov či iných telu prospešných látok tiež. Hoci sú v organizme prítomné v malom množstve, no o to viac dôležité sú pre nás a pre naše správne fungovanie v bežnom chode i počas fyzicky náročnejších aktivít, pred i po športovom výkone.

Ale poznáte aj rýchly a jednoduchý spôsob, ako do seba prijať všetky podstatné látky a rýchlu energiu? Poznáte dôležitosť iontových nápojov ? My Vám tieto fakty jednoducho a stručne zhrnieme.

Čo je iontový nápoj?

Medzi iontové (iónové) nápoje patria prakticky všetky tekutiny, ktoré sú schopné hydratovať organizmus s dodaním rôznych živín a iontov (iónov). Tento nápoj obsahuje zmes jednoduchých sacharidov (napr. glukóza, fruktóza, či iné), vďaka ktorým je rýchlo a ľahko stráviteľným zdrojom energie, pričom je obohatený o celý rad účinných látok, vitamínov a minerálov.

Rozdelenie iontových nápojov

Iontové nápoje sa rozdeľujú na základe ich osmolarity, čiže koncentrácie vitamínov, minerálnych iónov a energie na 1 jednotku tekutiny. Delíme ich preto na 3 kategórie:

  • Hypotonické nápoje s nižším pomerom iónov ako krvná plazma, ktorých osmolarita je 250 miliosmolov v 1 litri nápoja, sú určené najmä pre hydratáciu organizmu. Pri športe sa využívajú hlavne pred pohybovou aktivitou alebo ako súčasť celodenného pitného režimu na rýchlu hydratáciu organizmu a doplnenie minerálov. Majú nízky obsah sacharidov a sú ideálne pri behu alebo cyklistike, pri ktorom sa z tela najviac stráca potením voda.
  • Izotonické nápoje s rovnakým pomerom iónov ako krvná plazma (ich osmolarita je od 250 do 290 miliosmolov v 1 litri nápoja), sa využívajú hlavne pri náročnejšom a dlhšom pohybe alebo atletike, pri ktorej sa veľmi intenzívne potíme – ich zloženie v rámci zastúpenia minerálnych látok sa snažia nahradzovať straty týchto látok potením. Obsah energie zastúpenej jednoduchými cukrami by mal zodpovedať intenzite a dĺžke pohybu.
  • Hypertonické nápoje s vyšším pomerom iónov ako krvná plazma a s najvyššou osmolaritou cez 340 miliosmolov v 1 litri sa využívajú až po ukončení pohybovej aktivity ako doplnenie energie, základných živín v rýchlo využiteľnej podobe a vysokej dávky sacharidov a teda sú najviac užitočné vo fáze regenerácie.

Iontové nápojov ako komplex účinných látok

Iontový nápoj je v skratke komplexná zmes dôležitých vitamínov, antioxidantov, minerálov a cukrov (maltodextrín v ideálnej kombinácií s glukózou). Obsahujú rôzne pridané a prospešné látky, napríklad v prípade hypotonického nápoja sú to najrôznejšie minerály a vitamíny (K, Na, Ca, Mg, P, CL, vitamín C, B6,..), vitamín E, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov, betakarotén, selén, prispievajúci k správnemu fungovaniu imunitného systému a k ochrane buniek pred oxidačným stresom a extrakt zo zeleného čaju, ktorý pôsobí antioxidačne a pozitívne vplýva na duševný výkon a koncentráciu.

Pozor si ale treba dávať na lacné iontové nápoje so zbytočnými umelými farbivami, éčkami a dochucovadlami chuti - nielen že sú zbytočné pre organizmus, sú aj neprospešné a môžu uškodiť či byť spúšťačmi negatívnych vedľajších účinkov.

Iontové nápoje nielen pre športovcov

Pre všetkých, ktorí chcú jednoducho doplniť energiu a minerály v rámci pitného režimu, počas bežného dňa i popri športovej aktivite a zvýšenej fyzickej činnosti.

Najviac používané sú hypotonické a izotonické nápoje, ktoré sú určené na konzumáciu popri fyzickej aktivite, pri ktorej sa intenzívne potíme a súčasne ju vykonávame dlhší časový úsek (hodinu a viac).

Hypotonický nápoj HypoFit je nevyhnutnou /odporúčanou súčasťou vytrvalostného výkonu každého profesionálneho alebo hobby športovca, či už sa jedná o beh, cyklistiku, futbal, basketbal, plávanie alebo aeróbne cvičenia. Počas týchto aktivít môžeme z nášho organizmu vypotiť až liter tekutín, takže je ideálny počas športovej činnosti aj cez leto na osvieženie, doplnenie pitného režimu, stratených minerálov a vitamínov.

Energetický nápoj EnergoFit a jeho zloženie z minerálov, vitamínov, regeneračných aminokyselín a extraktu zo zeleného čaju pôsobí ideálne na kompenzáciu dehydratácie popri vytrvalostných športoch a na rýchly nástup energie.

  • Výhoda: iontový nápoj vhodný pre každého, rekreačného i profi športovca
  • Výhoda: rýchlejšia hydratácia a doplnenie dôležitých minerálov a vitamínov, vyvážený pomer prospešných látok
  • Výhoda: antioxidačný nápoj bojujúci proti voľným radikálom v bunkách
  • Výhoda: absencia umelých sladidiel a zbytočných „éčok“, preto je iontový nápoj vhodný pre malých, veľkých a kohokoľvek, kto chce efektívne a zmysluplne doplniť príjem tekutín počas dňa
  • Výhoda: rôzne ovocné príchute (ktoré si obľúbia aj Vaše deti J )

Kvôli všetkým spomenutým nutričným a energetickým benefitom je tu pre vás overený hypotonický nápoj Hypofit s množstvom skvelých neodolateľných príchutí a energetický nápoj EnergoFit, stvorený na vytrvalostné športy, dobitie bateriek a maximalizáciu výkonu.

Už viete, čo vám najbližšie nesmie chýbať v povinnej športovej výbave?

Hanka Jordánová