Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Kolostrum - podpora imunitného systému
Kolostrum - podpora imunitného systému

Kolostrum - podpora imunitného systému

Kolostrum - podpora imunitného systému

Medicína v súčasnosti v značnej miere používa antibiotiká na záchranu ľudských životov a zdravia. Dôsledkom ich nadmerného užívania, a často užívania pri menej závažných ochoreniach, je znížená odolnosť voči baktériám, ktoré sú rezistentné na pôsobenie antibiotík. Celková imunita človeka sa v dôsledku tejto skutočnosti znižuje. Prevenciou v takomto prípade je obnova prirodzenej obranyschopnosti organizmu proti pôsobeniu baktérií, vírusov a choroboplodných húb.

Obsah

Výskumy ukazujú, že po období puberty naše telá produkujú menej a menej imunitných a rastových faktorov. So stratou týchto dôležitých zložiek postupne starneme a naša prirodzená imunita sa znižuje. Jedným z prostriedkov, ako obnoviť prirodzenú obranyschopnosť organizmu, je užívanie prostriedkov na báze kolostra, ktoré obsahuje veľké množstvo imunoglobulínov. Sú to proteíny na báze protilátok. Udržujú rovnováhu imunitného systému človeka a chránia ho proti vírusom, baktériám, kvasinkám a choroboplodným hubám. 

Kolostrum, čo to vlastne je?

Poďme sa bližšie pozrieť na to, čo vlastne samotné kolostrum je. Ide o tekutinu, ktorú produkujú mliečne žľazy všetkých cicavcov krátko pred pôrodom. Pre novorodencov všetkých cicavcov je kolostrum životne dôležité. Vysoká koncentrácia imunitných faktorov v kolostre pomáha prežiť novorodencovi prvých pár dní na svete. U ľudí sa niektoré imunitné faktory nachádzajú aj v placente, preto v prípade, že ľudský novorodenec neprijíma kolostrum, nie je jeho úmrtie nevyhnutné. Z dôvodu vysokého obsahu imunitných a rastových faktorov sa už v minulosti kolostrum používalo ako podporný prostriedok pri liečbe mnohých ochorení.

Kapsulky naplnené práškovým kolostrom

Zázračné účinky kolostra

Kolostrum je vynikajúcim prostriedkom pre posilnenie imunitného systému, zníženie chorobnosti a zmiernenie prejavov alergií, predovšetkým v jarnom a jesennom období. Pravidelné užívanie výrobkov na báze bovinného kolostra obnovuje prirodzenú črevnú mikroflóru, ktorá býva  u osôb vyššieho veku veľmi často narušená. Veľmi efektívne podporuje rast bifidobaktérií a laktobacilov v tráviacom trakte. Pôsobením kolostra sa preto znižuje i prípadná rezistencia (odolnosť) baktérií voči účinkom antibiotík a odstraňuje ich nežiaduci vplyv.

Ten spočíva vo vyhubení fyziologickej črevnej mikroflóry. Medzi ďalšie prednosti kolostra patrí priaznivý účinok na onkologické ochorenia, zápaly i pooperačné a poúrazové stavy. Nemožno opomenúť ani fakt, že kolostrum prostredníctvom prirodzených rastových faktorov zabraňuje starnutiu kože ale i ostatných tkanív a má teda omladzujúci efekt. Rastové faktory majú vplyv i na spaľovanie podkožného tuku a zvyšovaniu svalovej hmoty. Okrem priaznivých vnútorných účinkov je kolostrum vhodné i na vonkajšie použitie. V prípade zápalov horných dýchacích ciest Vám pomôže kloktanie. Kvapkanie kolostra do nosa pomôže pri zápaloch dutín. Naviac, kolostrum pomáha pri ekzémoch a má účinok na regeneráciu i omladenie pokožky (môže slúžiť ako náhrada krému pri rôznych alergiách na kozmetické prípravky). 

Je potrebné uviesť, že kolostrum nie je vhodné pre ľudí s intoleranciou na laktózu a pri stavoch po transplantáciách orgánov.

Zložky kolostra, ktoré podporujú imunitu

  • Imunoglobulíny - ide o protilátky, ktoré živý organizmus produkuje proti cudzorodej látke, ktorá vnikla do organizmu. Protilátky sa dostavia na miesto pôsobenia cudzorodých látok, naviažu sa na ne a buď ich zničia sami alebo ich označia pre útok iných látok.
  • LaktoferínJe to bioaktívny glykoproteín, ktorý je jeden z najsilnejších imunostimulačných prirodzených prostriedkov na podporu imunity. Nachádza sa v materskom mlieku a v menšom množstve sa nachádza vo väčšine telesných tekutín – v slinách, sekrétu z nosu, v žlči, v slinách a taktiež v bielych krvinkách.
  • Lyzozýmje prírodný antimikrobiálny enzým, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudských slzách, slinách, slizniciach. Rozpúšťa bunkové steny baktérií, čo vedie k usmrteniu mikroorganizmov.
  • Minerálne látky - v kolostre sa nachádza draslík, sodík, horčík či vápnik.
  • Vitamíny - kolostrum je bohaté na vitamíny rozpustné v tukoch (A) aj vo vode (vitamíny skupiny B a vitamín C).
  • Rastové faktory - sú dôležité pri oprave poškodených tkanív, urýchľujú regeneráciu svalov, kože a kostí.

Ako si správne vybrať kolostrum z ponuky na trhu?

V súčasnosti je na trhu viacero výrobcov tohto zázraku z prírody. Kolostrum môžete nájsť vo forme kapsúl, prášku, žuvacích tabliet ale i v tekutej forme. Spoločnosť Kompava ponúka kolostrum vo forme kapsúl. Táto forma zabezpečuje, že sa neznižuje biologická hodnota tepelným spracovaním. Na druhú stranu, tekutá forma je vhodná pre deti do troch rokov. Negatívom tekutého kolostra je fakt, že sa po otvorení rýchlo kazí. Pri výbere kolostra je však potrebné dbať do úvahy okrem vhodnej formy i na krajinu pôvodu. Výrobky na báze kolostra, ktoré sú získavané z mimoeurópskych krajín (Kanada, USA, Nový Zéland a iné) nemajú takú vysokú účinnosť na Európanov. Dôvodom je fakt, že zvieratá z týchto krajín sa stretávajú vo svojom prirodzenom prostredí s inými alergénmi a patogénmi, čo sa potom odráža i v účinnosti samotného kolostra na človeka. Spoločnosť Kompava ponúka kolostrum, ktorého krajina pôvodu je Francúzsko.

kolostrum na imunitu

Okrem toho, že Colostrum podporuje imunitný systémmá naozaj široké spektrum pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. V súčasnosti čoraz viac narastá množstvo informácií o jeho priaznivých účinkoch a výborných výsledkoch. Veľkou devízou je skutočnosť, že ide o čisto prírodný produkt s tak veľkou silou. Účinky kolostra môžete pocítiť i vy prostredníctvom výrobku Premium Colostrum, ktoré nájdete v našom portfóliu výrobkov v sekcii Imunita.