Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

Nedodržiavanie pitného režimu v lete môže mať fatálne následky: Akými spôsobmi môžete okrem vody dostatočne hydratovať svoj organizmus?
Nedodržiavanie pitného režimu v lete môže mať fatálne následky: Akými spôsobmi môžete okrem vody dostatočne hydratovať svoj organizmus?

Nedodržiavanie pitného režimu v lete môže mať fatálne následky: Akými spôsobmi môžete okrem vody dostatočne hydratovať svoj organizmus?

Nedodržiavanie pitného režimu v lete môže mať fatálne následky: Akými spôsobmi môžete okrem vody dostatočne hydratovať svoj organizmus?

Letné obdobie je síce ideálny čas na to, aby ste sa obliekli do svojich letných šiat a strávili čas na pláži, no zároveň je aj obdobím intenzívneho potenia a celkového vyčerpania v dôsledku prenikavých slnečných lúčov. Ak sa o svoje telo počas tohto obdobia dostatočne nestaráme a nehydratujeme ho, spomalí sa hneď niekoľko procesov v našom tele, ako je trávenie či ochladzovanie. 

Obsah

A práve to má za následok vznik rôznych chorôb, z ktorých niekoľkým sa dá úplne vyhnúť, ak sa včas postaráme o naše potreby hydratácie.

Prečo vaše telo potrebuje dostatočnú hydratáciu?

Naše telá strácajú počas leta veľa vody a základných elektrolytov potením. Je to prirodzený proces nášho tela, ktorý reguluje telesnú teplotu a ochladzuje sa. Prehriatie môže mať za následok extrémne vyčerpanie alebo dokonca úpal, ktorý môže byť smrteľný, ak sa nelieči včas. Konzumácia veľkého množstva vody a iných tekutín je potrebná na doplnenie stratenej vody a taktiež ako prevencia pred celkovou dehydratáciou.

Koľko vody potrebuje vaše telo?

Rôzni ľudia majú rôzne potreby doplnenia vody v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a už existujúcich ochorení.  Aké množstvo vody, teda potrebujeme denne doplniť  nášmu organizmu?

 • Deti (14 až 18 rokov) – 8 až 11 pohárov, alebo 1600 – 2200 ml/deň
 • Ženy (19 rokov a staršie) – 8 – 10 pohárov, alebo 1 600 – 2 000 ml/deň
 • Muži (19 rokov a starší) – 8-13 pohárov, alebo 1600 – 2600 ml/deň
 • Dojčiace ženy - 10-15 pohárov, alebo 2000 až 3000 ml/deň
 • Tehotné ženy - 10-11 pohárov, alebo 2000-2200 ml / deň

Ľudia s už existujúcimi ochoreniami obličiek, poruchami močových ciest, alebo inými ochoreniami – dopĺňajú tekutiny podľa pokynov lekára.

Výhody vody

Okrem hydratácie poskytuje voda množstvo ďalších výhod.

 • Zmierňuje problémy so zápchou,
 • Vyplavuje toxíny z vašich obličiek,
 • Môže znížiť výskyt akné a iných kožných problémov,
 • Podporuje proces trávenia,
 • Zabezpečuje jasnú a hydratovanú pleť,
 • Reguluje telesnú teplotu a krvný tlak,
 • Udržuje rovnováhu elektrolytov (sodík, draslík) v tele,
 • Znižuje pravdepodobnosť bakteriálnych infekcií v močovom mechúre,
 • Podporuje zdravý obeh,
 • Chráni tkanivá a orgány.

Nebaví vás piť iba čistú vodu?

Niektorí ľudia majú problémy s pitím vody a udržiavaním primeranej úrovne hydratácie v tele. Zatiaľ nie je známe či ide o psychický stav alebo im niečo v tele skutočne bráni v konzumácii vody. Letné slnko však nešetrí ani týchto ľudí. Čo, teda môžete urobiť pre svoje telo, aby ste ho dostatočne hydratovali? Zamerajte sa na tekutiny vo všeobecnosti namiesto pitia čistej vody. Vyhnite sa nápojom, ktoré obsahujú pridaný cukor alebo kofeín, pretože pri pravidelnej konzumácii môžu z dlhodobého hľadiska narušiť vaše zdravie.

Nižšie sú uvedené niektoré nápoje vhodné na hydratáciu organizmu, ktoré je možné konzumovať spoločne s vodou.

 • Limonáda - studený pohár limonády osviežuje, hydratuje. Pridaním vitamínu C v prášku dodáte telu potrebné živiny. 
 • V ponuke máme dva vynikajúce produkty pitného režimu: Hypofit a Energofit. Ich zloženie poskytuje optimálne vyrovnávanie stratených vitamínov a minerálov počas športovania a nadmerných letných horúčav. Jedna odmerka rozpustená vo vode adekvátne hydratuje váš organizmus.
 • V našom portfóliu nájdete aj ďalší hodnotný produkt, ktorý hydratuje a detoxikuje váš organizmus - Acidofit - ide o šumivé tablety v tubičke, ktoré v sebe skrývajú množstvo benefitov. Len jedna šumivá tableta rozpustená v 250 – 300 ml čistej vody doplní vášmu telu potrebné vitamíny a minerálne látky, no zároveň detoxikuje váš organizmus, keďže produkt je obohatený o špeciálnu zmes prírodných extraktov z aloe vera a alfalfa. Okrem iného je k dispozícii v štyroch skvelých príchutiach. Obsahuje minerály vápnik, horčík, draslík, sodík a vitamíny skup. B, C, E a H. Taktiež je v ňom zahrnutý extrakt zo zeleného čaju, ktorý účinne chráni organizmus pred negatívnym vplyvom voľných radikálov.
 • Jemná kokosová voda - je vynikajúci nápoj na vyrovnávanie elektrolytov v tele. Je lahodná, prirodzene sladká a skvelá na hydratáciu.
 • Zelený čaj - obsahuje niekoľko antioxidantov nevyhnutných na boj proti škodlivým voľným radikálom v našom tele. Je skvelý na hydratáciu, ak sa konzumuje v miernom množstve každý deň.
 • Sezónne ovocné šťavy – sú chutné a obsahujú všetky živiny nevyhnutné pre udržanie zdravia počas konkrétnej sezóny. Môže to byť dobrá alternatíva (pre nediabetikov) v prípade, že nie ste schopní piť dostatočné množstvo vody.

Pitie adekvátneho množstva vody je mimoriadne dôležité, aby všetky orgánové systémy v tele fungovali efektívne. Kľúčom k udržaniu zdravia v lete je konzumácia veľkého množstva vody, prípadne vhodných produktov v kombinácii s vodou, ktoré slúžia na hydratáciu organizmu.