​Nie sme len výrobca výživových doplnkov, ale aj diagnostikujeme

​Nie sme len výrobca výživových doplnkov, ale aj diagnostikujeme

V zrkadle sa dokáže zhodnotiť každý. Ale viete, čo sa skrýva pod povrchom? Viete, že napriek víťazoslávnemu pocitu, keď váha konečne ukáže TO perfektné číslo (ku ktorému ste sa veľakrát dopracovali rôznymi diétami), nemusí to byť až taká výhra? Pozorujete, že napriek tomu, že denne behávate, snažíte sa schudnúť, zlepšiť kondičku, alebo zvýšiť výkon, nemáte výrazný progres? A viete prečo to tak je? Viete, že môžete trénovať efektívnejšie a k výsledkom sa dopracovať rýchlejšie?

Spoznanie svojho tela nie je len otázkou pre aktívnych športovcov. V súčasnosti by to mala byť základná vedomosť o sebe samom u každého jedinca. Poďme sa teda pozrieť na to, akým spôsobom sa dopracovať k informáciám a zistiť tak o sebe takmer všetko.

Spoznajte zloženie tela

Na úplnom začiatku je dôležité poznať zloženie svojho tela. Pomocou prístroja InBody sa dokážete pozrieť priamo pod kožu. Prístroj využíva na meranie technológiu bioelektrickej impedančnej analýzy (tzn. že telom prejde slabý elektrický prúd), a následne na základe rozličnej vodivosti biologických štruktúr dokáže rozmeniť základný parameter – hmotnosť – na drobné. Dozviete sa teda to najhlavnejšie – informácie o zložení tela. Zistíte hmotnosť kostrového svalstva, hmotnosť a percento tuku – ako telesného, tak aj viscerálneho, množstvo vody – intracelulárnej aj extracelulárnej, obsah bielkovín, minerálov, bazálny metabolizmus, rozloženie svalovej a tukovej hmoty v tele, WHR a ďalšie iné zaujímavosti. Na základe týchto informácii budete vedieť, či je vaše telo naozaj v stave, aby ste s ním boli spokojní. Mnohokrát môže dôjsť k odhaleniu tzv. „chudej obezity“. Pri ďalšom meraní si budete vedieť porovnať svoj progres a zistiť, či sa zloženie tela pohybuje tým správnym smerom, a teda, či smerujete k dosiahnutiu svojich cieľov. Tohto merania sa však nemôže zúčastniť každý. Kontraindikáciou je tehotenstvo a kardiostimulátor.

Spoznajte stav ciev a stresového zaťaženia

Po zvládnutí toho základného merania na InBody, môžeme pristúpiť k zisťovaniu stavu ciev a stresového zaťaženia. K tomu nám dopomôže prístroj zvaný Max Pulse, ktorý pracuje pomocou pletysmografickej metódy. Veľmi zjednodušene sa jedná o metódu umožňujúcu zhodnotenie stavu ciev pomocou analýzy pulzovej vlny. Z výsledkov tohto merania vieme zhodnotiť stupeň zanesenia ciev aterogénnymi látkami (hlavne tukovými), ktoré postupným hromadením zužujú cievy, znižujú prietok krvi týmito cievami, čo má za následok nedokrvenie príslušného orgánu a vedie k infarktu myokardu, alebo náhlej cievnej príhode. Môžeme teda hovoriť o odhalení počiatočného štádia aterosklerózy, kedy ešte nenastúpili jej zreteľnejšie prejavy. Taktiež zistíte celkovú kondíciu kardiovaskulárneho systému – sťah srdečného svalu, pružnosť tepien, zostávajúci objem krvi po systolickom sťahu srdca, a tým aj predispozíciu na vznik kardiovaskulárneho ochorenia.

Ďalšou časťou tohto merania je zistenie stresového zaťaženia. V tejto časti prístroj vyšetrí rovnováhu vegetatívneho nervového systému, určí stresové skóre, hladinu telesného a mentálneho stresu, a taktiež stresovú odolnosť. Možno si hovoríte na čo Vám to všetko je. Stres do značnej miery ovplyvňuje vnútorne procesy, a tým ovplyvňuje vznik ochorení. Taktiež z výsledkov vieme zistiť, či nemáte nastavený príliš náročný tréning, zaradenej málo regenerácie a potrebu zvoľniť tempo.

Spoznajte ako funguje telo počas záťaže a ako efektívnejšie nastaviť tréning a rozloženie síl

Ak ste sa rozhodli venovať sa športu z rôznych príčin, či už je to chudnutie, formovanie postavy, zlepšovanie výkonnosti, alebo Vás to jednoducho baví, prečo to nerobiť efektívne hneď od začiatku? „Bezhlavý“ pohyb je často neefektívny, výsledky sa prejavujú po dlhom čase, alebo vôbec, a nádejný športovec sa dostáva do fázy demotivácie, stagnácie a postupne ho opúšťa radosť z pohybu a začne ho vnímať ako niečo, čo sa musí. S tým prichádza istá dávka stresu a človek sa dostane presne tam, kam sa dostať nechcel – do začarovaného kruhu. Výkon sa neposúva, hmotnosť sa zastavila, a to Vás vedie k tomu, aby ste trénovali ešte tvrdšie, behali rýchlejšie, bicyklovali na vyššej záťaži, aby ste sa tréningom ešte viac zničili a siahli ešte hlbšie na dno svojich síl. Prináša však toto úsilie lepšie výsledky? Nemyslíme si. Pre efektívny pohyb je potrebné spoznať ako funguje telo počas záťaže.

V tomto bode nastáva čas na tzv. spiroergometriu.

Spiroergometria je určená pre vytrvalostné športy (to ale neznamená, že by ju nemali absolvovať „fitkári“, ktorí do svojho tréningu zaraďujú kardio). Ide o funkčné vyšetrenie s ergometrickou záťažou. Tieto záťažové testy poskytujú množstvo informácií o telesnej výkonnosti jedinca, ale i o jeho reakcii na záťaž s dôrazom na respiračné, cirkulačné, ventilačné a metabolické ukazovatele. Súčasťou tohto merania je nasadenie masky, ktorá pokrýva Vaše ústa a nos, a slúži na zaznamenávanie predýchavaného vzduchu a hrudný pás na sledovanie tepu. Po tomto meraní si budete vedieť pomocou Vašej tepovej frekvencie určiť tréningové zóny, zistíte zónu pri ktorej najviac spaľujete tuky, zónu aktívnej regenerácie, zónu v ktorej nie je efektívne dlhodobo vykonávať fyzickú aktivitu, nakoľko Vás výrazne neposunie smerom vpred, zónu v ktorej rozvíjate svoju silu a posúvate svoju výkonnosť, taktiež zistíte VO 2 max., tzv. ukazovateľ kondície, RER, ako využívate svoje pľúca (ventilácia, dychový objem, frekvencia dýchania) a to, či pri výkone využívate ako zdroj energie cukrové, alebo tukové zásoby. V tejto fáze si ujasníte, či pohybové aktivity, ktoré máte nastavené sú efektívne a či máte správne našliapnuté dosiahnuť svoj cieľ, alebo Vaša snaha je márna a odsúdená na neúspech.

Zrelaxujte

Po namáhavom športovom výkone je dôležitá regenerácia a príprava svalov na ďalšie fyzické zaťaženie. V tomto prípade sú ideálnym pomocníkom masážne nohavice REBOOTS. Nohavice obsahujú vzduchové komory, ktoré sa podľa zvoleného programu napĺňajú stlačeným vzduchom, a tak vytvárajú kompresnú vlnu. Urýchľujú proces regenerácie tým, že napomáhajú z tela odvádzať metabolické odpadové látky ako je napr. kyselina mliečna, kyselina močová, kreatínkináza a i., tvoriace sa vo svaloch a medzibunkovom priestore pri fyzickom výkone. Nielenže si oddýchnete, ale zbavíte sa svalového napätia, bolesti a opuchu svalov. Benefitom môže byť pocit ľahších nôh, zvýšený rozsah pohybu, eliminácia rizika zranenia a dosiahnutie kvalitnejšie výkonu.

Medzi ďalšie kladné stránky tohto prístroja patrí aj pomoc pri zmierňovaní prejavov celulitídy , kŕčových žíl, opuchov nôh , cievnej insuficiencie, metabolických problémov a porúch lymfatického systému. Masáž prístrojom REBOOTS sa neodporúča ľuďom s neliečenou hypertenziou, kardiostimulátorom, tehotným ženám, onkologickým pacientom a ľuďom s vysokým štádiom kŕčových žíl.

Doplnkové meranie – Kvantový rezonančný magnetický analyzátor

Ak ste sa rozhodli zistiť o svojom tele naozaj všetko, odporúčame Vám absolvovať aj meranie pomocou kvantového rezonančného magnetického analyzátora. Jedná sa o komplexné vyšetrenie ľudského tela, ktorého výsledkom je 38 správ o zdraví, 261 podrobných analýz a v neposlednom rade aj postup odporúčanej liečby. Vyšetrenie prebieha neinvazívnym spôsobom a nespôsobuje poškodenie organizmu. Prístroj pracuje na základe vyhodnocovania vyžarovaných elektromagnetických vlnových signálov, ktoré sa odlišujú v stave zdravia, podlomeného zdravia alebo choroby.

Teraz keď už viete akým spôsobom a prečo o sebe zistiť viac, zostáva len otázka KDE? Nemusíte obiehať rôzne inštitúcie, v každej si rezervovať termín a stráviť tak meraním mnoho času – stačí sa objednať do  Kompava Centrum Metflex v Žiline a absolvovať všetko pod jednou strechou bez stresu z čakania. V našom centre vás privítajú priateľskí a milí odborníci, ktorí Vám zodpovedajú všetky Vaše otázky. Viac informácií aj ohľadom rezervácie sa dozviete na www.kompava-metflex.sk

Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info