S vitamínom C od KOMPAVY doma aj na cestách
S vitamínom C od KOMPAVY doma aj na cestách

S vitamínom C od KOMPAVY doma aj na cestách

S vitamínom C od KOMPAVY doma aj na cestách

Vitamín C

Medzi vitamíny, ktorých každodenné dopĺňanie je u mňa bežné a nevyhnutné patrí bez pochýb Vitamín C, ktorý slúži predovšetkým na posilnenie imunitného systému. Má však aj mnoho iných pozitív, ktoré sú pre aktívneho športovca dôležité:

  • Tvorba kolagénu, ktorá umožňuje správnu funkciu kostí, väzív a kĺbov;

  • Správna látková premena: zabezpečí sa tvorba energie a zníženie únavy;

  • Detoxikácia organizmu;

  • Správne fungovanie psychiky a nervového systému.

Okrem týchto funkcií je pre mňa dôležitá ešte jedna a to fakt, že vitamín C je vhodné prijímať spolu so železom, keďže podporuje jeho vstrebávanie. Tento prípravok používam pravidelne, jedno rázové či náhodné užívanie je bezpredmetné, keďže tento vitamín je rozpustný vo vode a teda jeho vylučovanie v organizme prebieha už niekoľko hodín po prijatí. Náš imunitný systém je pri zvýšenej psychickej alebo fyzickej záťaži viac oslabený preto je vitamín často používaný športovcami a osobami pohybujúcimi sa v tejto oblasti. Ja osobne ho prijímam v čase náročných tréningov vo vyšších dávkach, resp. ak niekam cestujem a viem, že tento presun bude zdĺhavý a náročný. Pri tomto produkte je pre mňa pozitívom postupné vstrebávanie v priebehu 8 – 12 hodín. Jednorázové vysoké dávky vitamínu telo spracovať nedokáže.

Fit C od KOMPAVY som mala so sebou aj na sústredení v Juhoafrickej Republike – Johannesburgu, kde celkový presun trval približne 24 hodín. Na takýchto cestách je to môj neoddeliteľný spoločník. V??priebehu prvých dní sústredenia som Fit C brala 2x denne a následne som dávku ponechala na bežnom dávkovaní – 1 tableta denne. Pred koncom prípravy - 3 dni pred odletom domov som dávku znova preventívne zvýšila. Aj takéto detaily sú nevyhnutné v príprave športovca, keďže jednoduché prechladnutie a choroba môžu ovplyvniť dôležité preteky, vrcholnú fázu prípravy či samotné sústredenie. Vitamíny ako Fit C sú dôležité počas zimných mesiacov a sústredení aj preto, že teplotné rozdiely v domácich podmienkach a podmienkach na sústredení sú niekedy aj 20 stupňov a viac, na čo náš organizmus jednoducho nemôže byť pripravený zo dňa na deň. Týmto jednoduchým spôsobom mu môžeme dopomôcť k posilneniu imunity.

Katka Berešová- Slovesnká atlétka