Úspechy Štafana Karaka pokračujú!
Úspechy Štafana Karaka pokračujú!

Úspechy Štafana Karaka pokračujú!

Úspechy Štafana Karaka pokračujú!

27.mája som bežal novovytvorený beh "Krížna krížom krážom ultra" vo Veľkej Fatre s dĺžkou 52km a s prevýšením až 3400m. Mala to byť generálka na beh tohto roka a môžem konštatovať, že sa vydarila.

Tým hlavným bol pretek GGUT - Grossglockner Ultra Trail so štartom aj cieľom v Rakúskom Kaprune. Je to beh dlhý 110km s prevýšením až 6500m, nesmierne náročný. Sľúbil som svojmu 29-ročnému synovcovi, ktorý sa dal tiež cestou ultra behov, že mu budem partnerom a že ho pripravím na všetky okolnosti a ťažkosti. Tiež som mu sľúbil, že budem celý pretek s ním. Žiaľ okolnosti boli proti nám. Tomáš pretek aj napriek všetkému nezvládol a po absolvovaní tej ťažšej časti na 62km/4500m vzdal. Ja som musel vzdať tiež, lebo nebolo iného východiska.

Dokladom náročnosti preteku je aj to, že nikto v kategórii nad 60 rokov nedokončil! Je to pre mňa slabá útecha ale verím, že ešte budem mať príležitosť sa tam vrátiť a dobehnúť až do cieľa.

V sobotu 29.júla som absolvoval asi najťažší pretek v strednej Európe vo svojej kategórii pretekov - Tatranská šelma vertikal. Beží sa zo Starého Smokovca od stanice pozemnej lanovky až na vrchol Slavkovského štítu! Je to 7km s prevýšením viac ako 1400m! s časovým limitom 1:58 hodiny.

Dosť pretekárov nestihlo časový limit. Ja som bol absolútne najstarším účastníkom vo veku 66 rokov. Ešte dokončili dvaja mladší vo veku 53 a 54 rokov. potom už iba mladší, ako 50 rokov. Spokojný som bol aj s časom 1:45:50h.

Od marca, kedy som prešiel na tukovú stravu, som značne pokročil a dosť podstatne zmenil aj stravovanie pred a počas preteku, rovnako aj pri trénovaní.

Fantastický je výrobok od Kompavy SPORT PREMIUM ENERGY! Pri trénovaní a pri účasti na pretekoch do 50km sa mi osvedčila taktika :

Večer pred tým jem sýtu mastnú večeru, zvyčajne praženicu na osmaženej slaninke. Ráno už neraňajkujem, tesne pred tréningom alebo pretekom užijem jednu dávku Sport premium energy. Do dvoch hodín záťaže to plne stačí, pri viac hodinovej záťaží mám ešte pripravenú ďalšiu dávku.

Aj Slavkovský štít som bežal bez raňajok, iba s jednou dávkou pol hodinu pred pretekom. Pil som iba vodu, plný sily zbehol dolu do Smokovca a ešte 3,5km do Novej Lesnej, kde bolo vyhodnotenie. Vôbec som nepociťoval hlad a až po umytí a prezlečení som sa odhodlal ísť obedovať.

Podobné to je aj pri trénovaní. Teraz v čase veľkých horúčav plnohodnotne večeriam. Ráno vstávam po piatej hodine a absolvujem intenzívny dvojhodinový tréning. Až po osprchovaní, niekedy až okolo deviatej hodiny raňajkujem a vôbec nemám pocit hladu, aký som mával pri zvyčajnej sacharidovej strave. Verím, že prechod metabolizmu na tuky sa osvedčí a budem môcť v budúcom roku dosahovať ešte lepšie výsledky. A to aj vďaka Vám a firme Kompava.

 

Stefan Karak, 8. 8. 2017