Viac energie, väčší a ľahší výkon, dlhšia vytrvalosť - K4 Power Gel
Viac energie, väčší a ľahší výkon, dlhšia vytrvalosť - K4 Power Gel

Viac energie, väčší a ľahší výkon, dlhšia vytrvalosť - K4 Power Gel

Viac energie, väčší a ľahší výkon, dlhšia vytrvalosť - K4 Power Gel

Viac energie, väčší a ľahší výkon, dlhšia vytrvalosť – toto sú určite priania každého bežca, ktorý sa pripravuje na preteky, pravidelne trénuje alebo na sebe jednoducho pracuje pre svoje vlastné potešenie. Koniec koncov najdôležitejšie je cítiť sa dobre a byť sám so sebou spokojný.

Pre mnohých vrcholových športovcov je samozrejme po zdraví najviac dôležité napredovanie, zlepšovanie a posúvanie svojich vlastných hraníc. V nasledujúcich riadkoch by som sa rada zamerala na moje vlastné skúsenosti s produktom K4 POWER gel od spoločnosti KOMPAVA, ktorý som už mala možnosť používať počas prípravy a tréningov. Pri vytrvalostných aktivitách, výkone trvajúcom viac ako 2 hodiny, je potrebné dopĺňať energiu, či už vo forme nápojov, prípadne práve energetických gélov, ktoré sú ľahko použiteľné, stráviteľné a neoberajú nás pri výkone o veľa času pri ich konzumácii.Ja som tieto gély využívala a budem využívať hlavne pri dlhších tréningoch (20km a viac), kedy v podstate simulujeme priebežné dopĺňanie energie podľa toho, ako to prebieha na samotných pretekoch. Približne každých 5-6km je pre mňa vhodné prijať malú dávku buď nápoja alebo nápoj v kombinácii s gélom. Mne osobne vyhovuje alternatíva, kedy gél konzumujem po častiach (polovica gélu= jedna dávka) každých 5-6km počas tréningu. Ďalšou možnosťou je použiť jednu dávku aj pred výkonom, približne 30minút pred štartom. Mne osobne gél nespôsobuje žiadne problémy ani počas výkonu, jeho konzumácia je jednoduchá vďaka tube, ktorá sa dá ľahko vziať do ruky alebo pripnúť k dresu či bežeckému tričku.

Gél má v sebe 4 základné zložky, a to sacharidy a MCT tuky, aminokyseliny (L – karnitín, taurín), minerály (sodík, draslík, vápnik, horčík) a stimulačné látky (taurín, kofeín). Vďaka tomuto zloženiu je jeho hlavnou funkciou obnova a zvýšenie energie, výkonnosti a koncentrácie, stimulácia výkonu, zabezpečenie a zlepšenie hydratácie, eliminácia kŕčov a únavy.

Určite pri ich konzumácii nemôžeme očakávať, že pobežíme sami a bez námahy, ale je to práve tá časť doplnkov výživy, ktorá môže náš výkon zlepšiť a priebežne dopĺňať zásoby glykogénu počas výkonu. S týmto problémom som sa ja osobne stretla počas maratónu a prežila som pocit, kedy som už od polovice trate v podstate začala tempovo aj výkonnostne klesať práve kvôli úplnému vyčerpaniu glykogénových zásob. Do cieľa som došla, dokráčala úplne vyčerpaná, mala som pred očami iba akési hmlisté postavy a okolie som veľmi nevnímala. Možno sa nám to mnohokrát nezdá byť až také dôležité, ale po svojich vlastných chybách a skúsenostiach už sama viem, že dopĺňanie energie práve takouto formou je pri výkone nevyhnutné a má to svoj zmysel.

Katka Berešová, slovenská atlétka a olympionička

19. apríl 2016