Yucca Shidigera a jej detoxikačné účinky
Yucca Shidigera a jej detoxikačné účinky

Yucca Shidigera a jej detoxikačné účinky

Yucca Shidigera a jej detoxikačné účinky

Yucca schidigera je kvitnúca, vždy zelená rastlina z čeľade Agavaceae. Rod Yucca ( Agavaceae ) obsahuje asi 35-40 druhov. Rastie najmä na púšti  v juhovýchodnej Kalifornii, južnej Nevade a v Mexiku. Svojím vzhľadom pripomína palmu s hrubým a krátkym kmeňom a s listami v tvare dýky, či meča, podľa čoho nesú aj niektoré jej druhy názov, napríklad Španielska dýka Yucca gloriosa, či Španielsky bajonet Yucca aloifolia.

Dorastá do výšky cca 5 metrov. Kvety má v tvare zvona po rozkvitnutí v noci vydávajú sladkú vôňu. Darí sa jej na slnku a v pôde s dobrou priepustnosťou a zaujímavosťou je, že ani v lete nepotrebuje vodu. Po celé stáročia jej domorodci prejavovali úctu a pokladali ju za "strom života".

Yucca rastlina

Využívali celú rastlinu, či už na konzumáciu, alebo pre jej terapeutické účinky. Vlákna yuky využívali domorodí Američania ako šnúry, na výrobu  látok, košelí a sandálov. Surové listy varili a konzumovali ako zeleninu alebo zo surových listov pripravovali šaláty, čaj, či vývar. Zo sušených strukov semien mleli múku a korene z dôvodu vysokého obsahu saponínov používali ako mydlo.

Yucca Schidigera je najviac komerčne využívaným druhom na trhu. Z juky sa vyrába buď prášok, ktorý sa získava sušením a mletím rastliny, alebo extrakt, ktorý sa získava lisovaním rastliny, a odparovaním získanej šťavy.

Yuka obsahuje množstvo dôležitých látok, ako napríklad chlorofyl, minerálne látky, stopové prvky, enzýmy, vitamíny a saponíny a polyfenoly (resveratrol). Dokonca Americký dohľadový orgán (FDA - Food and Drug Administration) schválil Yuccu Schidigeru ako doplnok výživy a potravinové aditívum a označil ju ako neškodnú pre zdravie.

V USA sa pridáva do potravín a nápojov z dôvodu predĺženia trvanlivosti a ochrany pred pôsobením mikroorganizmov2. Medzi hlavné obsahové látky juky s významným terapeutickým účinkom patria práve steroidné saponíny a polyfenolové látky, ktoré sú zodpovedné za jej biologickú aktivitu v organizme a vysoký antioxidačný efekt3.

Saponíny patria medzi detergenty alebo povrchovo aktívne látky s obsahom zložiek, ktoré sú rozpustné vo vode aj v tukoch. Z chemického hľadiska sa delia podľa štruktúry sapogenínu na steroidné a triterpenoidné.

Saponíny terpénového typu, patria medzi saponíny vo vode nerozpustné, ale s dobrou vstrebateľnosťou do cievneho systému. Saponíny steránového typu, ktoré sú vo vode rozpustné, ale ostávajú len v tráviacom trakte a nevstrebávajú sa. V organizme pôsobia ako prírodná detoxikačná látka, ktorá odstraňuje z tela škodlivé usadeniny.

Juka sa v organizme správa inertne,  nemetabolizuje sa. Jej pôsobenie v organizme je fyzikálne a jej základným účinkom je odstraňovanie pevných častíc adherovaných na vnútorných a vonkajších plochách orgánov.

Yucca Shidigera

Toto juka dokáže v dôsledku schopnosti saponínov znižovať povrchové napätie, čím zároveň uľahčujú  zmáčanie povrchu patologických škodlivých a nezmáčateľných usadenín.

Proces detoxikácie sa začína v tráviacom trakte, kde saponíny rozpúšťajú usadeniny viazané na žalúdočnú stenu, ktoré bránili vtekaniu žalúdočných štiav do dutiny žalúdka, čo má za následok rýchlejšiu regeneráciu žalúdočnej sliznice. Taktiež podobne saponíny pôsobia na funkciu žlčníka, či na usadeniny v červách, obličkách....4

Z veľkého množstva biologických účinkov ktoré boli dokázané je okrem najdôležitejšieho účinoku saponínov z hľadiska detoxikácie organizmu aj ich účinok v metabolizme cholesterolu.

Množstvo štúdií preukázalo, že saponíny znižujú hladinu cholesterolu. Je viacero teórií mechanizmu účinku, ako pôsobia saponíny v organizme, napríklad tým, že tvoria s cholesterolom nerozpustné komplexy5, alebo znižujú intestinálne vstrebávanie, bez akéhokoľvek ovplyvnenia jeho metabolizmu6.

Polyfenoly izolované z juky sú účinnými antioxidantami, ktoré môžu prispieť k potlačeniu reaktívnych foriem kyslíka, ktoré stimulujú zápalové rekacie. Resveratrol je známy pre svoje protizápalové účinky. Yuccaoly inhibujú syntézu oxidu dusnatého.

Oxid dusnatý je zápalový mediátor a jeho obsah sa v tkanivách zvyšuje počas zápalu. Okrem toho juka saponíny znižujú vstrebávanie železa, čím zabraňujú stimulácii oxidačných činidiel. Juka saponíny majú taktiež antibakteriálne vlastnosti6.

Yucca vďaka svojmu detoxikačnému účinku prispieva k celkovému zdraviu. Vzhľadom k tomu, že telo potrebuje vyplavovať uvoľnené toxíny z tela von, je veľmi dôležité dodržiavať správny pitný režim. Okrem čistej vody je vhodné doplniť pitný režim zeleným čajom, ktorý obsahuje antioxidanty.