Zázvor a jeho pozitívne účinky na náš organizmus
Zázvor a jeho pozitívne účinky na náš organizmus

Zázvor a jeho pozitívne účinky na náš organizmus

Zázvor a jeho pozitívne účinky na náš organizmus

Zázvor alebo aj ďumbier lekársky je rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Považuje sa za jednu z najzdravších a najchutnejších korenín na svete, pričom má mnoho druhov využitia. Pozitívne účinky zázvoru začali spoznávať už stáročia pred nami. Či už si z neho pripravíte čerstvý čaj, použijete ho ako dochucovadlo alebo si zaobstaráte nápoj s jeho výťažkom, vždy to bude dobrá voľba pre váš organizmus.

Zázvor a jeho história

História zázvoru siaha až do starovekej Číny, odkiaľ pochádzajú zmienky od starých čínskych filozofov. Snáď za najväčšieho milovníka zázvoru považujeme Konfuciusa, ktorý podľa historických zápiskov konzumoval zázvor vo všetkom, čo zjedol. Dokonca napísal niekoľko diel, v ktorých vyzdvihoval pozitívne účinky zázvoru. Zaujímavosťou je, že v tom období o ňom mohli Európania iba snívať. Dnes, našťastie, môžeme využívať všestranné účinky tejto superpotraviny všetci.

V minulosti mal ďumbier prezývku „panacea“, teda univerzálny liek na všetky choroby. Využíva sa z neho najmä koreň, ktorý sa suší, varí, konzervuje alebo konzumuje v surovom stave. V dobe, keď na nás číhajú rôzne choroby ako chrípka či koronavírus, je veľmi prospešné zaradiť ho vo zvýšenej miere do nášho jedálnička.

Využíva sa z neho najmä koreň, ktorý sa suší, varí, konzervuje alebo konzumuje v surovom stave.

10 pozitívnych účinkov zázvoru na organizmus

 1. Znižuje zápal v tele
 2. Zlepšuje trávenie
 3. Uľavuje od ranných nevoľností
 4. Prečisťuje krv
 5. Zbaví vás bolesti hrdla a kašľu
 6. Pomáha predchádzať rakovine
 7. Odstraňuje pálenie záhy
 8. Tlmí bolesť hlavy
 9. Zmierňuje menštruačné bolesti
 10. Pomáha pri zápche a plynatosti

čaj z čerstvého zázvoru

Za tlmenie bolesti hlavy či zmierňovanie menštruačných bolestí môže práve schopnosť ďumbiera lekárskeho spomaľovať zrážanie krvi. Rovnako dobre pomáha pri rozličných tráviacich problémoch – podporuje chuť do jedla, urýchľuje trávenie a metabolizmus. Keďže zázvor zmierňuje nevoľnosť, siahajú po ňom aj tehotné ženy. Avšak tu treba byť veľmi ostražitý a pred užívaním sa poradiť s lekárom. Zázvor vplýva na riedenie krvi a mohol by budúcim mamičkám spôsobiť komplikácie.

Ako zázvor používať?

Ako sme už spomínali, táto superpotravina sa najčastejšie konzumuje vo forme čerstvého zázvorového čaju (nastrúhaný zázvor zalejte horúcou vodou), pridáva sa ako ochucovadlo do jedla a dokonca sa i konzervuje. Mnohým však prekáža jeho silná aromatická a mierne štipľavá chuť. V takom prípade je vhodné zvoliť si doplnky výživy so zázvorom. Vhodné sú rôzne čaje či hypotonické nápoje.

Pripravte si domáci GINGER SHOT (zázvorový shot)

Malý drink zo zázvoru a citrónu dnes zoženiete už takmer vo všetkých supermarketoch, čo tak si ho ale vyrobiť doma z čerstvých surovín? Pravidelným pitím ginger shotov si posilnite imunitu a podporíte trávenie.

Ingrediencie na 5 dávok:

 • 50 g nastrúhaného zázvoru
 • Šťava z 2 citrónov
 • 250 ml vody

Všetky ingrediencie varte, kým zmes nezačne vrieť. Následne ju preceďte cez sitko a shot máte hotový. Nápoj vám vydrží v chladničke aj týždeň.

Nutričné hodnoty ďumbiera lekárskeho

Sto gramov surového zázvoru má približne 80 kcal. Obsahuje 2 gramy bielkovín, 17 gramov sacharidov (z toho 2 gramy cukru), 0,75 gramov tuku a 2 gramy vlákniny.

Typickú štipľavú chuť zázvoru spôsobujú esenciálne oleje. Nájdeme v ňom aj bohatú dávku vitamínov A, B1, B2, C, E a tiež minerálne látky ako horčík, sodík, vápnik, železo, fosfor a draslík.

čerstvý zázvor

Niekoľko faktov o zázvore na záver

 • Odporúčaná denná dávka by nemala presiahnuť 4 gramy čerstvého zázvoru. V opačnom prípade môže mať nadmerná konzumácia laxatívne účinky a taktiež môže spôsobiť podráždenie žalúdka.
 • Zázvor pomáha športovcom pri svalovej horúčke. Aby ste pocítili jeho pozitívne účinky, mali by ste ho konzumovať minimálne 2 gramy denne.
 • Zázvor je bylina.
 • Do rovnakej čeľade ako zázvor patrí napríklad kurkuma a kardamón.
 • Koreň ďumbiera lekárskeho je vhodný na zber po 10 – 12 mesiacoch.
 • Vrchná stonková časť zázvoru sa podobá na rákosie a môže dorásť až do výšky 1,2 metra.
 • Esenciálny olej gingerol je hlavná bioaktívna zlúčenina v zázvore. Práve gingerol je zodpovedný za väčšinu liečivých vlastností zázvoru.
 • Jamajčania začali zo zázvoru vyrábať pivo ako prví.
 • V Japonsku sa plátky nakladaného zázvoru jedia medzi jednotlivými chodmi, aby sa očistili chuťové bunky.