Získajte teraz balenie Serrapeptase Plus +30% obsahu za cenu klasického balenia. Viac na...

5 dôvodov prečo je skvelé začať s behom práve v zime
5 dôvodov prečo je skvelé začať s behom práve v zime

5 dôvodov prečo je skvelé začať s behom práve v zime

5 dôvodov prečo je skvelé začať s behom práve v zime

Beh je jedným z najpopulárnejších športov. Je ideálny pre zlepšenie zdravia, udržanie kondície a pre chudnutie. Dôležité je dodržať pár krokov a užijete si ho aj v zimných mesiacoch.

Obsah

Behanie v zime. Mnoho ľudí, ktorí uvažujú o tom, že začnú s behom, sa určite rozhodne počkať, kým bude vonku teplejšie a stabilnejšie počasie. Začať behať sa dá kedykoľvek počas roka a v zime tomu nie je inak. Dôležitejšie ako teplota je dôvod prečo začať s behom. Chcete schudnúť a zlepšiť si zdravotný stav? Udržať sa aj v zimných mesiacoch v kondícii? Zmestiť sa do šiat na vianočný ples? Skúsiť niečo nové? Nech sú vaše bežecké úmysly akékoľvek, prinášame vám päť dôvodov a zopár tipov, prečo je zima skvelým obdobím pre bežecké začiatky.

1. Dôvod - môžete behať pomalšie

Jednou z najväčších chýb, ktoré robia začínajúci bežci je ich príliš rýchle tempo hneď zo začiatku. V zime, keď sú ulice o niečo klzkejšie a vzduch o niečo chladnejší, ste často nútení spomaliť. Pre začiatočníkov to môže byť dobrý dôvod, ktorý im pomôže zľahčiť beh bez toho, aby to s tempom prehnali a potom pár dní trpeli. Pre pokročilejších je to výborné z hľadiska zlepšenia dlhodobej vytrvalosti a sneh tiež prispieva k posunu v technike behu. Kým sa sneh roztopí, budete mať dobrý bežecký základ, takže vaše telo bude pripravené na jar zrýchliť a vychutnať si aj rýchlejšie tempo alebo dlhšie trate.

2. Dôvod - vonku je menej ľudí

Ako sme spomínali v úvode, väčšina ľudí v zimných mesiacoch vonku nešportuje. Preto je zima skvelý čas na beh aj pre tých viac hanblivých. Nechcete, aby ostatní videli, čo sa na vás počas roka nalepilo? Že namiesto behu kráčate? Alebo že príliš ,,fučíte“ ? V zime je vonku menej ľudí, a teda aj menej očí. A so všetkým zimným bežeckým vybavením môžete pokojne behať aj inkognito. Navyše, telo bude mať dvojitú námahu s vyrovnávaním teplotných rozdielov, vy sa budete počas behu viac potiť, a tým pádom aj spálite viac kalórií.

3. Dôvod - nie je to také horúce

Možno sa to zdá ako samozrejmosť, ale aj teplota môže byť dobrý dôvod, prečo môže byť zima ideálnym obdobím na začatie s behom. Každý sa radšej rozhodne začať behať na jar alebo v lete, keď je vonku 20-25 °C, čo je oveľa ťažšie, ako by ste si mysleli. Pre niekoho, kto s behaním začína, môže byť horúčava ešte ťažšia. Tu zohráva úlohu aj vyššia hmotnosť či vyšší vek. Nielen pre začínajúcich je tu veľké riziko dehydratácie, prehriatia organizmu či kolapsu. Chlad predstavuje svoje vlastné výzvy, ale ak sa naň dobre oblečiete, môžete mať väčšiu kontrolu nad svojou telesnou teplotou a väčší tepelný komfort.

4. Dôvod - udržíte si mentálnu pohodu

V zime máme tendenciu hibernovať a pred pohybom uprednostniť gauč a televízor. Mnohým z nás časom chýba pravidelný čerstvý vzduch, ktorý nám zdvihne náladu a zlepší aj duševné zdravie. Krátky pobyt vonku po dobrom obede je pre telo aj myseľ blahodarnejší ako káva so zákuskom. Vďaka behu vonku vydržíme dlhšie a je to skvelý spôsob, ako zostať vonku v teple a užívať si svieži zimný vzduch. Vyvetráte si hlavu a prídete na nové myšlienky. Potom sa budete viac tešiť domov do tepla a pri dobrom filme nemusíte mať výčitky.

5. Dôvod – spravíte niečo pre seba

Ten najhlavnejší dôvod sme nechali na záver. Myslite na seba! Vďaka behu v zimných mesiacoch budete mať pohyb na čerstvom vzduchu, spálite prebytočné kalórie, udržíte si kondíciu aj čistú hlavu, prídete na lepšie myšlienky, zlepšíte vytrvalosť aj techniku. Navyše pomôžete svojmu zdraviu, beh má veľmi veľa zdravotných benefitov.  Potrebujete lepší dôvod?

"V zime bude mať telo počas behu dvojitú námahu s vyrovnávaním teplotných rozdielov, budete sa viac potiť, a tým pádom aj spálite viac kalórií.“

Ako sa na beh v zime pripraviť?

  • Začneme s tým najdôležitejším – oblečenie. Na rozdiel od leta, v zime potrebujete kvalitné bežecké oblečenie, aby vás neprefúklo a nepodchladilo. Ak zvolíte menej kvalitné oblečenie, bude potrebné veci viac vrstviť. Nezabudnite na ochranu najcitlivejších partií a zoberte si čiapku, nákrčník a rukavice. Kombináciu oblečenia najlepšie overíte v praxi. Je vhodné si vopred pozrieť aj predpoveď počasia. A nehanbite sa na prvé behy zobrať si so sebou malý ruksak, do ktorého si vložíte náhradné oblečenie, keby vám bola veľká zima a keby ste sa počas behu veľmi spotili. Nikto predsa nechce prechladnúť.
  • Pokiaľ ste začínajúci bežec, nie je potrebné kupovať si pred zimou špeciálne bežecké tenisky. Krátke behy v snehu zvládnete aj v letných modeloch. Ak budete stále v pohybe, nemala by vám byť na nohy zima. Ale ak sa vám beh postupne zapáči a budete plánovať byť vonku dlhšie, určite sa investícia do nepremokavých bežeckých tenisiek vyplatí.
  • Dbajte na bezpečnosť. V zimných mesiacoch sa dni skracujú a väčšina z nás zažíva odchod do práce aj príchod z práce v tme. Ak nemôžete behať za denného svetla, oblečte si reflexné oblečenie, aby ste sa čo najviac zviditeľnili. Vyhýbajte sa frekventovaným cestám a využite trasy s umelým osvetlením. Počas behu buďte opatrní a dávajte si pozor najmä v zákrutách. Sneh, ľad, blato a ich kombinácia môže byť trošku zradná. Je obzvlášť dôležité, aby ste to brali s ľahkosťou a hlavne sa nezranili.

Aké výživové doplnky využiť?

Ani v zimných mesiacoch nezabúdajte na pitný režim. Vyberte si iontový nápoj, ktorý doplní do tela potrebné minerály aj vitamíny . Zabránite tak vzniku kŕčom, únave a dehydratácii. Pre tých, ktorým býva v zime naozaj veľká zima, existujú aj termogénne spaľovače tuku, ktoré v chladnom počasí zahrejú a prekrvenia tak všetky časti tela . A samozrejme pomôžu nakopnúť metabolizmus a lepšie spaľovať tuk. Behanie v zime potom bude mať dvojitý efekt – na zdravie aj na krásu.