Limitovaná edíciak novým proteínom Thermofit grátis

Črevná baktéria Helicobacter pylori opäť útočí
Črevná baktéria Helicobacter pylori opäť útočí

Črevná baktéria Helicobacter pylori opäť útočí

Črevná baktéria Helicobacter pylori opäť útočí

S jarou prichádza nielen slnečné počasie, ale aj baktérie, ktoré vo výraznej miere vedia potrápiť ľudský organizmus. Helicobacter pylori je jednou z najčasteších infekcií ľudského tela v aktuálnom období, a preto ak ste zatiaľ nepočuli o  vitamíne U, venujte mu teraz dostatočnú pozornosť. Rozhodne patrí k menej skloňovaným vitamínom, no má schopnosť zlepšiť niekoľko problémov súvisiacich so žalúdkom, ako je zápal, prekyslenie, nadúvanie či zlé trávenie.

Helicobacter pylori (ďalej už len H. Pylori) je stále jednou z najbežnejších bakteriálnych infekcií na celom svete, ktorá oslabuje prirodzenú obranyschopnosť žalúdka.  Ide o rozšírený špirálovitý paličkový mikroorganizmus, ktorý sa usídľuje v sliznici žalúdka a dvanástnika u dospelých aj detí. H. Pylori je, teda pôvodcom mnohých žalúdočných ochorení. U niektorých infikovaných jedincov sa môže dokonca vyvinúť symptomatická gastritída, vredy žalúdka alebo dvanástnika či adenokarcinóm žalúdka (rakovina) a mnohé iné. H. Pylori sa tiež spája s anémiou z nedostatku železa či s nedostatkom vitamínu B12.

Rovnako je dôležité podotknúť, že infekcia je veľmi bežná vo východnej Európe, ale aj v Afrike či vo väčšine ázijských krajín, a preto, ak cestujete, prevencia a vhodná strava hrá dôležitú rolu tak ako následná liečba, ak už sa baktéria usídli vo vašom tele.

Príznaky

Príznaky nežiadúcej baktérie v organizme je ťažké rozpoznať hneď v začiatkoch, pretože sú nepatrné a mnohí si ich zamieňajú s bežnými tráviacimi ťažkosťami. V úvodných fázach expanzie sa môžete stretnúť so zníženou chuťou do jedla, tlakom v hornej časti žalúdka, rovnako vás môže potrápiť nadúvanie či zápach z úst alebo horšie trávenie. Odhalenie baktérie je dôležité najmä v počiatočnom štádiu, pretože vtedy je infekcia najlepšie liečiteľná.

Helicobacter a probiotiká

Probiotiká sú skupinou prospešných baktérií, ktoré zvyšujú rýchlosť vyliečenia infekcií H. Pylori rôznymi mechanizmami, keďže stabilizujú a posilňujú prirodzenú črevnú slizničnú mikrobiálnu bariéru. Kvalitné probiotiká H. Pylori postupne ničia tak, že znižujú kolonizáciu tráviaceho traktu touto baktériou a, hoci H. Pylori úplne nezničia, rast infekcie a vzniknutý zápal žalúdka však dokonalo utlmia. Prispievajú k ochrane sliznice žalúdka a prospešnosť probiotík bola dokonca preukázaná aj u detí, a to najmä počas tráviacich ťažkostí, pri rotavírusoch, infekciách, hnačkách, po užívaní antibiotík, syndróme dráždivého čreva a pod. K normálnej funkcii trávenia môže naopak prispieť  vitamín U.

Vitamín U - benefity

Keď sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia začal skúmať vitamín U, niektoré štúdie naznačovali, že pitie 1 litra (945 ml) kapustovej šťavy denne pomáhalo hojiť črevné vredy 4 až 5 krát rýchlejšie ako štandardná protivredová terapia, ktorá bola vtedy bežne dostupná. Už v tom čase vedci potvrdili, že tieto účinky boli čiastočne spôsobené viacerými živinami, ale aj dostatočným prísunom vitamínu U.

Vitamín U je už roky najčastejšie spájaný s liečbou žalúdočných vredov, hoci plní svoju funkciu aj pri zlepšení trávenia, posilňuje imunitu, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov, urýchľuje hojenie rán a v istom smere chráni, aj pred potravinovými alergiami. Rovnako môže ochrániť vaše pľúca, pečeň a obličky pred poškodením a taktiež má priaznivý vplyv na enzymatické funkcie a podporenie funkcie tráviaceho traktu, predovšetkým žalúdka. Jeho hlavnou úlohou je regulovať vylučovanie žalúdočných štiav, čím pomáha udržiavať optimálne pH v žalúdku. Prispieva k ochrane sliznice žalúdka a priaznivo vplýva na celkovú funkciu tráviaceho systému.

Pre koho je produkt určený

 • Pre osoby s citlivým žalúdkom
 • Pri podráždení žalúdka a čriev a rozličných nepríjemných pocitoch s trávením
 • Pre ľudí náchylných na vznik žalúdočných vredov
 • Pre ľudí užívajúcich lieky, ktoré ovplyvňujú tvorbu žalúdočnej kyseliny
 • Po ochoreniach, ktoré spôsobujú poškodenie sliznice žalúdka
 • Pri nadmernej produkcii žalúdočnej kyseliny a refluxu

Strava

Konzumáciou niektorých druhov zeleniny si môžete rovnako zabezpečiť prísun vitamínu U, keďže ide o prírodnú látku, ktorá sa prirodzene vyskytuje v potravinách. Čo by ste, teda mali zahrnúť do svojho jedálnička, aby ste zvýšili príjem tejto zlúčeniny?

 • Kapusta,
 • Brokolica,
 • Ružičkový kel, Kel
 • Špargľa
 • Listová zelenina
 • Hrach
 • Špenát