Diagnóza hemoroidy. Alebo, keď zlatá žila vôbec nie je zlatá.
Diagnóza hemoroidy. Alebo, keď zlatá žila vôbec nie je zlatá.

Diagnóza hemoroidy. Alebo, keď zlatá žila vôbec nie je zlatá.

Diagnóza hemoroidy. Alebo, keď zlatá žila vôbec nie je zlatá.

Je ťažké si to priznať - nikto nechce hovoriť o hemoroidoch. Vedeli ste však, že ide o jedno z najbežnejších gastrointestinálnych ochorení na Slovensku? Odhaduje sa, že hemoroidmi trpí každý tretí Slovák.

Obsah

Dokonca v populácii nad 50 rokov každý druhý človek. Hemoroidom sa tiež hovorí „kŕčové žily konečníka“. Zistilo sa totiž, že väčšina pacientov s hemoroidmi má súčasne aj chronické žilové ochorenie známe ako kŕčové žily. Hemoroidy sú nositeľmi ešte jedného pomenovania. Ľudovo sa im hovorí aj „zlatá žila“.

Čo sú hemoroidy?

Pod pojmom hemoroidy rozumieme ochorenie žilového zásobenia v oblasti konečníka.

Ide o oslabenie cievnej steny z rozličných príčin, jej vydúvanie, krvácanie z postihnutej cievy a pokles (prolaps) smerom nadol. Hemoroidy začínajú byť nepríjemné, keď sú opuchnuté a zapálené.

Ako vznikajú hemoroidy?

Vznik hemoroidov je podmienený poruchou závesného aparátu ciev, ktorý za normálnych okolnosti plní funkciu utesnenia análneho zvierača.

Stena ciev slabne a dochádza k ich poklesu. Pokles môže dospieť až do trvalého štádia. Tento stav je zvyčajne sprevádzaný bolesťou. Vysunutý hemoroid narušuje bežný komfort ľudí a obmedzuje ich pri mnohých denných činnostiach.

Rozdelenie hemoroidov

Rozlišujeme dva typy hemoroidov - vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy sú najbežnejším typom. Tvoria sa vo výstelke konečníka alebo dolného konečníka a nie sú viditeľné voľným okom. Zvyčajne nebolia, ale môžu bezbolestne krvácať. V konečníku môžu zostať alebo z neho môžu vyčnievať.

V závislosti od vysunutia sa vnútorné hemoroidy hodnotia stupňom od 1 do 4:

  • Hemoroidy 1. stupňa zostávajú v konečníku bez prolapsu. Sú sprevádzané pocitom tlaku a krvácaním.
  • Hemoroidy 2. stupňa prolapsujú počas vyprázdňovania stolice, potom sa spontánne vrátia dovnútra. Sú sprevádzané tlakom, svrbením, krvácaním.
  • Hemoroidy 3. stupňa sú prolapsované a možno ich zatlačiť späť. Prejavujú sa hlavne pocitom zdurenia, krvácaním a špinením bielizne po úniku stolice.
  • Hemoroidy 4. stupňa sú prolapsované väčšie hrčky a nedajú sa zatlačiť späť. Často sú sprevádzané zápalom, tvorením vredov a opuchom. Krv vo vnútri týchto hemoroidov sa môže zraziť (trombóza) a hrčky môžu byť veľmi bolestivé.

Stupne hemoroidov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vonkajšie hemoroidy sa vyskytujú v koži okolo konečníka, a preto sú viditeľné. Môžu svrbieť a môžu byť bolestivé, niekedy môžu prasknúť a krvácať.

Keď sa vo vonkajšom hemoroide vytvorí krvná zrazenina (trombózny hemoroid), môže viesť k silnej pretrvávajúcej bolesti. Zvyčajne má tmavomodrú farbu.

Príčiny vzniku hemoroidov

Hemoroidy zvyčajne vznikajú vtedy, keď je na žily okolo konečníka vyvíjaný príliš veľký tlak. Vo väčšine prípadov sa jedná o kombináciu viacerých nežiadúcich faktorov naraz.

Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť hemoroidy patria:

  • Gravidita. Rastom plodu sa zvyšuje tlak v brušnej dutine, ktorá tlačí na panvové žily. Hemoroidy sú často spôsobené aj hormonálnymi zmenami počas tehotenstva. Môžu sa vyskytnúť až u 35 % tehotných žien. Ešte častejšie sa u žien objavujú po pôrode.
  • Steny ciev sa oslabujú so stúpajúcim vekom. Hemoroidy však môžu získať aj mladí ľudia, ktorí napríklad trávia prehnane dlhý čas vysedávaním na toalete so svojim mobilom. Získať ich môžu aj deti, ktoré prechádzajú stresovými situáciami.
  • Častá zápchaa časté hnačky spôsobujú jednak mechanické dráždenie konečníka, v niektorých prípadoch aj drobné trhlinky na konečníku. Vznik hemoroidov znásobuje aj tlak na stolicu pri zápche.
  • Genetika - vrodené oslabenie cievnej steny.
  • Zápaly, infekcie a chladspôsobujú oslabenie cievnej steny zápalovým procesom a následný vznik hemoroidov.
  • Sedavé zamestnanie/nedostatok pohybu. Niekoľko hodinové sedenie alebo státie môže spôsobiť, že sa krv nahrnie do análnej oblasti, čím sa v žilách zvýši tlak. Preto sedavý životný štýl alebo zamestnanie, ktoré si vyžaduje dlhšie sedenie alebo státie, môže viesť k väčšiemu riziku vzniku hemoroidov.
  • Psychické faktory(napätie, stres).
  • Zdvíhanie ťažkých bremien vyvíja veľký tlak na vnútorné orgány a na žily v oblasti konečníka.
  • Strava chudobná na vlákninu.
  • Obezita - nadmerná hmotnosť môže vyvíjať tlak na žily, čo vedie k ich opuchu a zápalu.
  • Cyklistika - pri bicyklovaní dochádza k opakovanému dráždeniu pokožky v oblasti konečníka, čo môže mať za následok poškodenie, opuch a pálenie vonkajších hemoroidov.

Ako zistím, či mám hemoroidy?

Mnoho ľudí nepociťuje žiadne príznaky alebo len veľmi mierne príznaky, ktoré po niekoľkých dňoch vymiznú. Obzvlášť pri vnútorných hemoroidoch si ani nemusíte uvedomiť, že ich máte. U iných ľudí sú hemoroidy bolestivejšie.

Medzi najbežnejšie príznaky patria:

  • Jasne červená krv na toaletnom papieri alebo v stolici.
  • Pokles (prolaps) hemoroidu.
  • Svrbenie, pálenie v oblasti konečníka.
  • Nepohodlie, bolesť v análnej oblasti, najmä pri sedení a vyprázdňovaní.
  • Pocit nedostatočného vyprázdnenia sa.
  • Opuch alebo tvrdá citlivá hrčka okolo konečníka.

Komplikovaný priebeh ochorenia oznamuje:

  • Silnékrvácanie, ktoré môže v chronickom štádiu spôsobiť hyposideremickú anémiu z nedostatku erytrocytov a hemoglobínu. Anémia je príčinou celkovej slabosti, malátnosti, zvýšenej únavy, spavosti, bledosti, závratov a častého zadýchavania sa po nie veľkej fyzickej aktivite.
  • Trombóza (tvorba krvných zrazenín) - dochádza k nej pri stálom prolapse hemoroidu. Pacienti s hemoroidnou trombózou trpia bolesťami, ktorých intenzita im bráni v bežných činnostiach, ako je sedenie a vyprázdňovanie sa.
  • Infekciavyvolávajúca bolestivý zápal, ktorý je sprevádzaný vysokými teplotami nad 38°C.

Ako bojovať proti hemoroidom?

Väčšinou sú príznaky ochorenia mierne, občas však potrebujú chirurgický zákrok. Miernu bolesť, opuch a zápal hemoroidov možno často zmierniť pomocou domácich procedúr, pri ktorých by mali príznaky hemoroidov ustúpiť do niekoľkých dní až týždňov. Ak sa úľava nedostaví, je potrebné navštíviť lekára.

Najlepším spôsobom, ako predchádzať hemoroidom, je jesť zdravú stravu s vysokým obsahom vlákniny, úprava pitného režimu (vypiť 1,5-2 litre tekutín denne) a pravidelný pohyb. Fyzická aktivita pomáha podporovať gastrointestinálnu motilitu a znižovať zápchu. Ak máte sedavé zamestnanie, tak sa skúste v pravidelných časových intervaloch postaviť, prejsť sa alebo aspoň urobiť pár drepov.

Dôležitú úlohu zohráva aj intímna hygiena, aby sa v prípade už vzniknutej „zlatej žily“ čistotou zamedzilo vzniku infekcie. Vhodné je používať utierky na hemoroidyhamamelom, ktoré eliminujú svrbenie a opuch.

Odporúčajú sa vlažné sedacie kúpele trvajúce 10 až 15 minút, s opakovaním 2 až 3-krát denne. Sedacie kúpele zmierňujú svrbenie a  podráždenie. Používa sa odvar z dubovej kôry, ktorá má silný sťahujúci a protizápalový účinok. Využíva sa tiež repík lekárskyrumanček kamilkový. Majú protizápalové účinky a urýchľujú hojenie hemoroidov.

Krémy a lieky na hemoroidy s obsahom lokálneho anestetika môžu dočasne utíšiť bolesť, opuch a svrbenie. Majú protizápalový a protikrvácavý účinok.

Počas liečby hemoroidov by sme sa mali vyhýbať sedavému spôsobu života. V prípade, že máte sedavé zamestnanie, je vhodné zaobstarať si špeciálnu podložku - anatomicky tvarovaný sedák s otvorom pod zadok. Odporúča sa aj skrátenie času používania toalety.

Vhodné sú venotoniká (spevňujú cievnu stenu a zlepšujú elasticitu ciev),  alebo bioflavonoidy (regenerujú cievy a pôsobia protizápalovo).

Prírodná vláknina v Belly Fyto Detox

Zvýšenie obsahu vlákniny v strave je jedným z najlepších spôsobov, ako zmäkčiť stolicu. Odporúčaný denný príjem vlákniny je zhruba 25 až 30 g na deň. Obsah 30 g vlákniny sa prirodzene nachádza napríklad v 7 jablkách, 5 hruškách, 8 pomarančoch, 2 avokádach alebo v 10 malých zemiakoch.

Ak je pre vás náročné dodržiavať doporučenú dennú dávku vlákniny v strave, doplňte si ju prostredníctvom výživových doplnkov. Ideálnou voľbou môže byť jednoducho pripravený nápoj plný vlákniny a prírodných rastlinných extraktov Belly Fyto Detox. Jedna dávka obsahuje až 6,5g vlákniny, čo predstavuje 1/4 doporučenej dennej dávky. Pravidelné užívanie  dokáže upraviť vyprázdňovanie, čím sa znižuje riziko vzniku hemoroidov.

Nápoj plný vlákniny a prírodných rastlinných extraktov
Zdroj: KOMPAVA

Belly Fyto Detox obsahuje 100% prírodnú rastlinnú zmes rozpustnej a nerozpustnej vlákniny. Prispieva k odstráneniu nánosov a usadenín z vnútornej sliznice čriev, ktoré vznikli v dôsledku nezdravého životného štýlu, čím dochádza k prečisteniu čriev. Pozitívne vplýva na normálnu hladinu cholesterolu a reguláciu cukru v krvi.

Jej výnimočnosť spočíva v tom, že je obohatená o jedinečnú kombináciu 10-tich rastlinných extraktov, ktoré prispievajú k optimálnej črevnej mikroflóre, ukľudňujú  sliznicu tráviaceho traktu, obnovujú spomalenú peristaltiku (pohyb) čriev a napomáhajú ľahkému vyprázdňovaniu, čím eliminujú zápchu.

Produkt Belly Fyfo Detox bol vyvíjaný s najúspešnejším slovenským paraolympionikom v letných športoch - štvornásobným zlatým medailistom z paraolympijských hier v stolnom tenise, dvojnásobným majstrom sveta a desaťnásobným majstrom Európy

PhDr. Jánom Riapošom, PhD.

Belly Fyto Detox obsahuje:

  • Psyllium ovato (vláknina zo skorocelu) zmierňuje ťažkosti s vyprázdňovaním a prispieva k normálnej funkcii črevného traktu. Pri vstupe do črevného traktu pôsobí ako hubovité vlákno, absorbuje vodu v tráviacom trakte, čím prispieva k  zlepšeniu konzistencie stolice a k rýchlejšiemu črevnému tranzitu.
  • Ľanová múka je zdrojom vlákniny, bielkovín, omega 3-mastných kyselín, vitamínov skupiny B a minerálov vápnika, horčíka, zinku a selénu.
  • Medvedica lekárska má silné antibakteriálne a protizápalové účinky.
  • Sladké drievko má priaznivý účinok na sliznicu žalúdka a čriev. Urýchľuje peristaltiku čriev.
  • Brest červený upokojujúci účinok, ktorý pozitívne vplýva na podráždenú sliznicu tráviaceho traktu.
  • Aloe Vera pozitívne vplýva na funkcie črevného traktu. Bunky regeneruje, hydratuje, upokojuje a vyživuje.
  • Rebarbora dlanitá prečisťuje organizmus.
  • Ibiš lekársky zmierňuje podráždenosť sliznice spôsobenej zápalom v tráviacom trakte.
  • Pepermint má pozitívny vplyv na trávenie a problémy s nafúknutým bruchom, má silné antibakteriálne vlastnosti.
  • Lucerna siata vplýva na normálnu hladinu cholesterolu v krvi, má pozitívny vplyv na vyprázdňovanie, plynatosť, kŕče a komfort pri menopauze.
  • Fenikel obyčajný prispieva k činnosti čriev a pôsobí proti nadúvaniu, má priaznivý účinok na vyprázdňovanie.
  • Papaya je enzým podporujúci štiepenie bielkovín v tenkom čreve.
  • Vitamín Echráni bunky pred pôsobením voľných radikálov a oxidačným stresom.
  • Vitamíny B1, B2, B6, B12 sa podieľajú na správnej funkcii metabolizmu.
  • Vitamín C prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Výskumy tiež ukázali, že užívanie vitamínu C v kombinácii s inými vitamínmi a doplnkami môže pomôcť posilniť steny hemoroidných žíl, ktoré sú oslabené. Zistilo sa, že vitamín C tonizuje a zmenšuje zapálené žily, čím stabilizuje celkový vzhľad postihnutých žíl konečníku.

Unikátny Venadom na cievy

Výskumy ukázali, že niektoré flavonoidy môžu tiež posilniť žily, a teda pomôcť znížiť riziko výskytu hemoroidov. K týmto flavonoidom patrí diosmín hesperidín, ktorých mikronizovanú formu  obsahuje výživa ciev vo forme osviežujúceho nápoja Venadom. Ich najväčší význam spočíva v tom, že blokujú zápalovú reakciu v žilových chlopniach a stenách ciev, prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi, redukujú veľkosť usadenín v cievach, zvyšujú ich odolnosť a znižujú riziko vzniku kŕčových žíl, hemoroidov a trombotických stavov.

Nápoj na zdravé a pružné cievy obsahuje 9 vysokoúčinných látok
Zdroj: KOMPAVA

K ďalším významným zložkám Venadomu patrí:

  • kolagén typu I, ktorý zabezpečuje elasticitu, celistvosť a pevnosť cievnej steny a znižuje riziko vzniku kŕčových a metličkových žíl.
  • Elasticitu a pevnosť ciev zabezpečuje aj bambusový extrakt, ktorý obsahuje až 70 % kremíka. Kremík podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, a tak zabezpečuje pružnosť ciev.
  • Na priechodnosti ciev a odstraňovaní usadenín z ciev sa podieľa rastlinný enzým bromelaín, nazývaný aj „ananásový extrakt“. Čistí cievy od neželaných usadenín, rozkladá fibrín v krvi a znižuje riziko infarktu, vysokého krvného tlaku a iných cievnych ochorení. Bromelaín je tiež veľmi silný antioxidant.
  • Schopnosť zlepšovať priechodnosť ciev a cirkuláciu krvi v cievach má i aminokyselina L-arginín. Z L-arginínu sa v cievach tvorí oxid dusnatý. Táto molekula sa podieľa na znižovaní rizika vzniku závažných kardiovaskulárnych ochorení akými sú hypertenzia, diabetes či obezita.
  • Venadom obsahuje pre zdravie ciev tiež účinné antioxidanty ako vitamín C, betakarotén či extrakt zo zeleného čaju, ktoré pôsobia ako ochrana pred oxidačným stresom.