Kvasinková infekcia u žien: Postrach letných dovoleniek
Kvasinková infekcia u žien: Postrach letných dovoleniek

Kvasinková infekcia u žien: Postrach letných dovoleniek

Kvasinková infekcia u žien: Postrach letných dovoleniek

Štatisticky postihuje až 3 zo 4 žien v určitej fáze ich života. Kvasinková infekcia u žien je nepríjemný problém, o ktorom sa ostýchajú hovoriť. Vie poriadne znepríjemniť vysnívanú dovolenku pri mori, kúpanie v jazere či bazéne. Diskomfort v intímnej oblasti sprevádza chúlostivý pocit svrbenia, pálenia a často aj nepríjemný vaginálny výtok.

Obsah

Vedeli ste, že na Slovensku pravidelne trpí vaginálnym diskomfortom viac než dve tretiny žien?

Plávanie a kúpanie patrí k najobľúbenejším aktivitám, ako sa v lete osviežiť, avšak mnoho žien sa bazénu práve kvôli tejto záležitosti radšej vyhýba. Trápi aj vás táto nepríjemnosť? Už viac nemusí. Existuje totiž súbor preventívnych opatrení, pomocou ktorých s ňou šikovne zatočíte.

Ako vzniká kvasinková infekcia u žien?

Kvasinkovú infekciu u žien spôsobuje premnoženie špeciálneho druhu huby - candidy. Ide o mikroorganizmus, ktorý sa prirodzene nachádza v ústach, tráviacom trakte a vagíne. Ak je v ženskom tele v rovnováhe, nespôsobuje žiadne ťažkosti. Problém nastáva, ak sa jej počet mnohonásobne zvýši.

Aj vy dôverne poznáte symptómy kandidózy? Pošvová kandidóza môže byť vyvolaná aj zmenou hormónov. Stav zhoršuje tehotenstvo, menopauza alebo cukrovka, či oslabená imunita. Býva tiež spojená s užívaním antibiotík alebo antikoncepcie. Ich pričinením dochádza k narušeniu prirodzeného prostredia v pošve, zníženiu prítomných laktobacilov a premnoženiu kvasiniek.

Toto sú najčastejšie spúšťače jej vzniku:

  • užívanie antibiotík, ktoré znižujú množstvo laktobacilov,
  • diagnóza diabetes,
  • hormonálna nerovnováha,
  • oslabená imunita,
  • nosenie nevhodnej bielizne,
  • nadmerná konzumácia cukru a alkoholu,
  • tehotenstvo,
  • používanie antibakteriálnych mydiel,
  • kúpanie sa v chlórovej vode a nosenie mokrých plaviek.

kvasinková infekcia u žien počas leta

Kvasinková infekcia: Aké sú príznaky?

Toto sú varovné signály, ktoré naznačujú, že pravdepodobne bojujete s kvasinkovou infekciou:

  • pálenie a svrbenie v intímnych partiách,
  • opuch a začervenanie v intímnej oblasti,
  • bolesť a citlivosť na dotyk,
  • bolesť a pálenie pri močení,
  • výtok hrudkovitej konzistencie.

Kvasinková infekcia u žien v lete

Leto kvasinkám praje. A to hneď z mnohých dôvodov. Tým prvým je samozrejme kúpanie sa vo verejných bazénoch s chlórovou vodou. Ďalej je to nadmerná konzumácia alkoholických drinkov a sladených nápojov. Chlórová voda pôsobí v bazénoch ako dezinfekcia, na intímne partie žien však má neblahé účinky. Chlór spôsobuje podráždenie citlivých miest a ničí aj dobré baktérie, ktoré udržujú prostredie v pošve v rovnováhe. Mnohé ženy trávia v mokrých plavkách dlhé hodiny na pláži či okraji bazéna. Teplo a vlhko pritom vytvára ideálne prostredie pre vznik kandidózy (kvasinkovej infekcie).To isté platí o spomínanom cukre a alkohole.

Predchádzajte nepríjemným pocitom skôr, ako sa objavia

Upravte stravu a nedajte kvasinkám šancu

Veľmi častým dôvodom je nevhodná strava spojená so zvýšenou konzumáciou cukroviniek, sladkých a alkoholických nápojov.

Nekŕmte kvasinky cukrom

Kvasinky, ako je napríklad Candida, sa živia cukrom. Veľa žien bojuje s neutíchajúcou chuťou na sladké, a to hlavne v období pred menštruáciou. Ak to však s konzumáciou cukru preháňate, vytvárate priam ideálne podmienky na ich rast. Preto je dôležité upraviť stravu tak, aby sa minimalizoval príjem rafinovaných cukrov, sladkostí a jednoduchých sacharidov. Zamerajte sa na vyváženú stravu s vysokým obsahom zeleniny, celých zŕn, bielkovín a zdravých tukov, ktorá pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.

kandidóza a cukor

Siahnite po jogurtoch a kapuste

Kvalitné probiotiká môžu pomôcť udržiavať rovnováhu vnútorného prostredia pošvy tým, že zvýšia počet prospešných baktérií vo vašom tele. Tieto baktérie sú schopné konkurovať kvasinkám a brániť im vo vzniku infekcie. Zvážte zahrnutie potravín, ako sú jogurty, kyslá kapusta, kimchi a kefír, do svojej stravy.

Dnešný trh ponúka mnoho rôznych foriem probiotík vo forme potravinových doplnkov, tabliet či prášku. My vám odporúčame probiotické kultúry Probiodom, ktoré obsahujú až 8 stabilných kmeňov prospešných baktérií. Ich úlohou je zabraňovať tvorbe zápalov a znižovať riziko vaginálnych infekcií. Tieto probiotické kultúry osídľujú nielen celý tráviaci trakt, ale i sliznicu ženských pohlavných orgánov. Užitočné baktérie sú schopné produkcie vitamínov (K, skupina B) ako aj organických kyselín (kyselina mliečna a octová), ktoré pôsobia na optimalizáciu črevného i pošvového pH.

Probiotiká tak podporujú zdravú rovnováhu črevných baktérii a sú spájané so širokou škálou zdravotných výhod. Pomáhajú udržiavať priaznivé baktérie vo vašom tráviacom i urogenitálnom systéme, podporujú imunitu a rovnako vám spravia službu aj pri opakovaných mykózach.

S alkoholom opatrne

Nadmerná konzumácia alkoholu môže oslabiť imunitný systém a zvýšiť náchylnosť na kvasinkovú infekciu u žien. Ak je imunitný systém oslabený telo má väčšiu náchylnosť na nadmerný rast kvasiniek. Ak znížite alebo úplne vynecháte konzumáciu alkoholu môže pomôcť posilniť imunitný systém a zvýšiť schopnosť tela bojovať proti infekciám.

kvasinková infekcia u žien ako vzniká

Ako sa starať o intímne partie v lete?

Zvážte používanie vložiek miesto tampónov

Teplo v lete spôsobuje nadmerné potenie a vlhkosť v oblasti intímnych partií. Ak používate tampóny, najmä počas kúpania v bazéne, riskujete rast kvasiniek a vznik neželanej infekcie. Tampóny sú navrhnuté tak, aby absorbovali tekutinu a zadržali ju vo vnútri tela. Tento proces môže obmedziť prirodzené prúdenie vzduchu do oblasti vagíny. To tento problém ešte viac zhoršuje. V prípade, že trpíte častými kvasinkovými infekciami, môže byť pre vás používanie vložiek namiesto tampónov vhodnejšou alternatívou. Vložky umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu a nezadržiavajú vlhkosť v rovnakej miere ako tampóny. Existujú aj tampóny vyrobené z organických materiálov, ktoré môžu byť priateľskejšie k pokožke a sliznice vagíny. Skúste nájsť alternatívu, ktorá vám vyhovuje najviac.

Počas vašich dní nezabúdajte na základnú hygienu. Meniť tampóny alebo vložky pravidelne, umývať sa jemným mydlom a teplou vodou, vyhýbať sa použitiu parfumovaných výrobkov v oblasti pohlavných orgánov a nosiť priedušné spodné prádlo.

tampóny a vložky pri candide

Vyhnite sa dlhodobému pobytu v mokrých plavkách

Po kúpaní v bazéne alebo mori si ihneď vymeňte mokré plavky alebo mokrý, plážový odev za suchý. Nečakajte, až na vás plavky uschnú. Dlhodobý pobyt v mokrom oblečení môže spôsobiť nadmernú vlhkosť a vytvárať priaznivé podmienky pre rast baktérií.

Pozor na chlór

Chlórovaná voda v bazénoch síce môže vyzerať ako čistejšia, ale u mnohých žien spôsobuje podráždenie intímnych partií. Následkom sú pocity svrbenia, pálenia a zvýšená bolestivosť, teda ťažkosti podobné príznakom zápalu pošvy. Kúpte sa preto radšej vo vode, ktorá chlór neobsahuje.

Vymeňte nylonovú bielizeň za bavlnu

Kvalitný materiál spodnej bielizne má význam nielen estetický, ale aj zdravotný. Najlepšia je čistá bavlna, najmä v horúcich letných dňoch, keď vyrážame k vode. Bielizeň by nemala byť príliš tesná, ale naopak priedušná, aby nedošlo k zapareniu. Pokiaľ aj v lete nosíte pančuchy, voľte tie s bavlneným klinom. Tieto materiály pomáhajú udržiavať sucho a zabezpečujú lepšiu cirkuláciu vzduchu, čo znižuje riziko podráždenia a kvasinkových infekcií u žien.

Predchádzajte nadmernému poteniu

Udržujte sa čistá a osviežte sa pravidelnou sprchou. Vyhnite sa však dráždivým mydlám, ktoré ničia prospešné baktérie.