ThermoFit +50% grátis limitovaný počet kusov

Energetické nápoje

Energetické nápoje ​Energetické nápoje počas športu . Načo si dávať pozor ? Každý z nás ich pozná , väčšina ľudí ich používa. Doplnia nám rýchlo energiu v čase kedy to najviac potrebujeme . Nájdeme ich snáď v každom obchode s potravinami , na čerpacích staniciach skrátka , na každom mieste v blízkosti ciest či fitness centra. Správne . Bavíme sa o energetických nápojoch . Za akým účelom ich pijete vy ?

Energetické nápoje počas športu . Načo si dávať pozor ?

Každý z nás ich pozná , väčšina ľudí ich používa. Doplnia nám rýchlo energiu v čase kedy to najviac potrebujeme . Nájdeme ich snáď v každom obchode s potravinami , na čerpacích staniciach skrátka , na každom mieste v blízkosti ciest či fitness centra.

Správne . Bavíme sa o energetických nápojoch . Za akým účelom ich pijete vy ?

Úlohou energetického nápoja , je dostať do tela v rýchlom čase energiu . Stimulovať mozog a tým zlepšiť našu sústredenosť a výkon . Obsahujú veľké množstvo látok ktoré sa na tejto práci podieľajú . Najviac vystihovaný je práve rýchly a jednoduchý cukor ktorý sa v rýchlom čase dostane do krvi a tým okamžite zvýši celkovú energiu v tele . Nie je to jediné palivo ktoré sa nachádza v energetickom nápoji . Pre zvýšenie účinnosti nápoja je pridané ďalšie spektrum podporných látok kofeínu, synefrínu, guarany, extraktov zo zeleného čaju, neurotransmiterov, vitamínov B komplexu, rôznych adaptogénov pod.

Avšak do nápojov nie sú pridávaná tak, aby boli zdrojom energie. Sú určené predovšetkým na stimuláciu centrálnej nervovej sústavy - správne by sme mali teda tvrdiť, že nie sú energetické, ale energizujúce.

Jedna z výrazných nevýhod konzumácie energetických drinkov počas športu, je ich vysoký glykemický index . Vysoký obsah cukru síce zvýši na krátku dobu celkovú mentálnu i fyzickú výkonnosť ale po rýchlom poklese hladiny glukózy v krvi však na užívateľa padne ešte väčšia únava ako pred jeho konzumáciou. Ďalšou nevýhodou je riziko vzniku návyku respektíve závislosti na týchto drinkoch. Najskôr na kofeíne potom i na drinkoch. Práve častým používaním týchto drinkov spôsobí časté výkyvy hladiny krvnej glukózy a to sa celkovo prejaví aj na psychike užívateľa. Budú viesť k nutkaniu , neustále do tela dopĺňať ďalšie cukry. A touto cestou sa človek ľahko dostane ku obezite až k smrti.

Pri dlhodobom či pravidelnom užívaní ba dokonca predávkovaní energetickými nápojmi sa môžu prejaviť vedľajšie účinky typu kolísanie krvného tlaku, bolesti hlavy, nervozita až podráždenosť, návaly tepla, potenie, celková dehydratácia tela.

Preto človek ktorý sa považuje za športovca by mal mať i zdravý rozum a vyhýbať sa týmto nápojom a nahradiť ich v podobe zdravej stravy bohatej na energiu . I cez to všetko sú tieto energetické nápoje u športovcov veľmi populárne .

Ak potrebujete rýchlo doplniť energiu pred športovým výkonom alebo kedykoľvek v rámci dňa , vymeňte energetický napoj za našu 3Energy bar tyčinku ktorá vás nabije energiou dodá Vám potrebné aminokyseliny, vitamíny a minerály ktoré telo potrebuje. Naštartuje vám spaľovanie tukov a stimuluje Vašu psychiku a svalový anabolizmus .

Pre aktívnych športovcov odporúčame vyskúšať náš produkt Premium Energy určený pred a počas výkonu. Zaručí stabilný zdroj energie, zabraňuje hyperglykémií a energetickým výkyvom, vyrovnáva hladinu glukózy , šetrí cukrové zdroje a tým pomáha využívať energiu zo zásob podkožného tuku .

Jednou zo základných zložiek všetkých energetických nápojov je osladzujúca látka, ktorou je v tom „lepšom“ prípade cukor, v tom horšom sú to rôzne náhrady cukru, ako sacharóza, glukózový sirup a v tom najhoršom, využívanom najmä v energetických nápojoch bez cukru, sú to rôzne syntetické sladidlá, akými sú acesulfam K alebo aspartám, ktorých bezpečnosť pre ľudský organizmus je otázna.

Takže z toho vyplývajúcou výraznou nevýhodou konzumácie energetických nápojov je ich vysoký glykemický index – vysoký obsah cukru spolu s určitým množstvom kofeínu (najrozšírenejším a najlacnejším stimulantom) skutočne zvýši, aj keď len na krátku chvíľu, celkovú fyzickú aj mentálnu výkonnosť, no po rýchlom poklese hladiny cukru v krvi padne na konzumenta ešte väčšia únava než predtým.

Ďalšou nevýhodou je potenciálny vznik závislosti na kofeíne a cukre, kde časté výkyvy hladiny cukru sa rýchlo prejavia aj na psychike užívateľa, a to najmä neustálym nutkaním doplňovať ďalšie dávky cukru. Pri dlhodobej a pravidelnej konzumácii, prípadne jednorazovom predávkovaní sa môžu prejaviť aj ďalšie vedľajšie účinky, ako kolísanie krvného tlaku, bolesť hlavy, nervozita až podráždenosť, návaly tepla, potenie a iné.

Z ďalších zložiek sú v energetických nápojoch v nemalej miere obsiahnuté rôzne umelé arómy, farbivá, zahusťovadlá a konzervačné látky. Pre zvýšenie účinku energetických nápojov výrobcovia pridávajú rôzne podporné látky, ako taurín, synefrin, guaranu, extrakty zo zeleného čaju, neurotransmitery, rôzne adaptogény, a mnohé ďalšie. Tieto látky síce na jednu stranu skutočne zvyšujú celkový účinok nápoja (nie však preto, že by boli zdrojom energie, ale kvôli ich schopnosti stimulovať centrálnu nervovú sústavu), avšak na stranu druhú je obsah týchto látok väčšinou taký nízky, že výsledný efekt je skôr výsledkom obyčajného placeba.

Nevýhody pitia energetických nápojov:

  • vysoký glykemický index a z toho vyplývajúce kolísanie hladiny cukru v krvi,
  • cukor a kofeín síce na krátku chvíľu zvýšia celkovú výkonnosť, no po rýchlom poklese hladiny cukru v krvi na konzumenta dopadne ešte väčšia únava ako predtým,
  • potenciálny vznik závislosti na cukre a kofeíne (neustále nutkanie doplňovať ďalšie dávky cukru),
  • obsah rôznych syntetických látok, ako rôzne arómy, farbivá, zahusťovadlá, konzervačné látky,
  • v prípade energetických nápojov bez cukru aj prítomnosť syntetických sladidiel, ako acesulfam K alebo aspartám