L-Glutamín - ideálna aminokyselina na regeneráciu
L-Glutamín - ideálna aminokyselina na regeneráciu

L-Glutamín - ideálna aminokyselina na regeneráciu

L-Glutamín - ideálna aminokyselina na regeneráciu

Svojimi pozitívnymi účinkami sa glutamín považuje za najpestrejšiu aminokyselinu. Zaraďuje sa medzi neesenciálne - také, ktoré si telo dokáže vytvoriť aj samo.

Obsah

Počas intenzívneho tréningu dochádza k veľkým stratám glutamínových zásob. Znižuje sa sila a ubúda celková vitalita. Telo síce dokáže doplniť stratenú aminokyselinu, ale na to potrebuje čas. Aby bola pôvodná hladina obnovená, musí telo regenerovať. To však môže trvať aj 4 až 6 dní!

Urýchlenie a zlepšenie účinkov regenerácie je predpokladom pre kvalitnejší tréningový proces. Pridávať tréningové zaťaženie sa nedá donekonečna, každý máme obmedzený čas. Ak už telo nie je schopné prijať ďalšie zaťaženie, je potrebné hľadať rezervy v regenerácii. Jednou z nich je výživa a aminokyselina L-glutamín.

Ak už telo nie je schopné prijať ďalšie zaťaženie, je potrebné hľadať rezervy v regenerácii.

Účinky L-glutamínu na ľudský organizmus

  • Až 19 % z glutamínu je vlastne dusík. Glutamín teda predstavuje hlavného prenášača tejto látky do svalovej bunky. Pomáha tak udržiavať pozitívnu dusíkovú bilanciu. Tá je nevyhnutná pre rast svalov a je spájaná s tzv. anti-katabolickým účinkom.
  • Zvýšený význam má aj vtedy, ak sa snažíte schudnúť. Pri úbytku hmotnosti často nedochádza len k strate tuku, ale aj bielkoviny. Dostatočná zásoba glutamínu tu pôsobí ako poistka, aby úbytok svaloviny bol čo najmenší.
  • Častokrát sa stáva, že preťažený alebo pretrénovaný človek je zároveň chorľavý. Telo ide až na dno svojich možností a látkových rezerv, kde sa výrazne oslabuje imunitný systém. Po ich vyčerpaní už nie je schopné výkonu. Jedným z dôvodov môže byť aj dlhodobý nedostatok tejto aminokyseliny.
  • Známy je aj pozitívny dosah na mentálnu aktivitu a pamäť.

Dostatok glutamínu je pre podávanie výkonu kľúčový

Ako zabezpečiť telu dostatok L-glutamínu

  • Možno ho nájsť v každodennej potrave. Ako aminokyselina je súčasťou bielkovín, za hlavný zdroj sa považujú hlavne rastlinné formy proteínov. Glutamín v potravinách je vhodný pre široké spektrum populácie s rôznymi tréningovými cieľmi - sila, objem, rysovanie + diéta atď.
  • Dávkovanie L-glutamínu vo forme výživového doplnku by malo byť 2 x denne po 5 gramov, prvá dávka hneď ráno, resp. pred spaním. Na trhu možno dostať glutamín v rôznych formách: prášok, tablety, kapsule. Kompava vám ponúka glutamín vo forme prášku vo výhodnom 500 g balení.

Účinky L-glutamínu na ľudský organizmus