ThermoFit +50% grátis limitovaný počet kusov

Máte 40 a potrebujete vzpružiť?
Máte 40 a potrebujete vzpružiť?

Máte 40 a potrebujete vzpružiť?

Máte 40 a potrebujete vzpružiť?

Hovorí sa, že 40-ka je pre ženu najlepší vek. Čo sa týka zmýšľania a pohľadu na svet, nie je čo namietať. Ale čo fyzická a rovnako aj psychická stránka? Aké je to byť ženou po štyridsiatke?

Určite by sme v prieskume na túto otázku dostali rôzne odpovede. Rozmanitosť odpovedí by závisela od toho, aké obdobie žena práve prežíva a v akej životnej fáze sa práve nachádza. Doba sa zmenila, rovnako sa mení aj životné tempo. Dnešné štyridsiatničky riešia úplne iné problémy, ako ženy v ich veku pred 30 – 40 rokmi. Vek prvorodičiek sa zvyšuje, a tak sa mnohé z nich stávajú tesne pred štyridsiatkou mamičkami, zatiaľ čo niektoré ich rovesníčky majú už dospelé deti. Doba sa posunula aj v nárokoch na zamestnanie a mnoho žien posúva kariéru v rebríčku priorít vyššie ako iné ženy. Jedno však majú všetky spoločné - nároky dnešnej doby sú vysoké pre všetky ženy. A popri všetkých súkromných aj pracovných nárokoch nie je jednoduché byť stále milujúcou, trpezlivou, povzbudzujúcou, spoľahlivou, zodpovednou a dobre naladenou manželkou, matkou, dcérou, sestrou, či kamarátkou.

Dlhodobé hektické tempo, časová tieseň, množstvo úloh, psychické napätie, nesprávna životospráva a nedostatok spánku majú za následok pocit únavy, podráždenosti, nesústredenosti, priberania, či bolestí hlavy. Trpí vaše telo a spolu s ním aj vaša myseľ. Spôsob, akým sa cítite fyzicky, má totiž priamy vplyv aj na vaše duševné zdravie. A v neposlednom rade aj na stav vašej pleti. Skúste si teda zlepšiť vašu celkovú pohodu starostlivosťou o svoje telo. Správnou starostlivosťou o seba môžete zmierniť prejavy aj znaky starnutia a oddialiť tak starobu.

Žena, ktorá sa usmieva

Starnutie a staroba nie je to isté

Biologicky začíname starnúť už od narodenia. Prvé znaky sa začínajú prejavovať po 30. roku života. Sme unavenejšie, mnoho aktivít nám dlhšie trvá a nestíhame robiť všetko s takou ľahkosťou ako pred pár rokmi. Navyše, s pribúdajúcim vekom sa menia priority aj povinnosti. Prichádza manželstvo, deti, nová práca, starostlivosť o byt, dom, či záhradu alebo aj všetko dokopy. Viac úloh nám pridáva viac šedivých vlasov a viac starostí nám pridáva viac vrások.

Je potrebné rozlišovať starnutie a starobu. Starnutie je proces, staroba je obdobím života. Starnutie predstavuje prirodzený proces, ktorý bohužiaľ nezastavíme. Staroba je daň za dlhý život, a tiež predstavuje prirodzenú súčasť životného cyklu. Dochádza k zmenám nielen na úrovni našich orgánov a tkanív, ale aj v jednotlivých bunkách. Starnutím sú zasiahnuté bunky prakticky všetkých orgánov, ako aj imunitný, endokrinný a kardiovaskulárny systém. Znaky starnutia, rovnako aj znaky staroby, zahŕňajú vzájomné pôsobenie genetických faktorov, životného štýlu a životného prostredia. Rozlišujeme fyzické a psychické znaky starnutia.

Fyzické a psychické znaky starnutia

Medzi bežné fyzické zmeny a znaky starnutia patria: úbytok sily a životnej energie, zníženie vitality a pohyblivosti, slabá kondícia, problémy s pohybovým aparátom, problémy s rovnováhou aj s koordináciou, strata motorických schopností, problémy s trávením, zhoršovanie fyziologických funkcií a metabolických procesov, krátkozrakosť, zhoršenie krátkodobej pamäti, šedivenie a vypadávanie vlasov, úbytok kostnej hmoty a telesnej výšky, strata citlivosti sluchu a pod.

Ženská sila

Podobne veľa je aj prejavov psychických, pretože priamo súvisia s fyzickými prejavmi. Napr. strata chuti do života súvisí so znížením vitality a pohyblivosti, starší človek chodí menej von, telo ochabuje a spolu s ním sa zhoršuje aj psychické naladenie a vnímanie okolia. Spomaľuje sa duševná činnosť človeka, klesá vitalita a energia, dochádza k častejším stratám blízkych osôb, ochabujú sociálne kontakty, pribúdajú depresie a duševné bolesti, problémy spojené so sebestačnosťou a pod. Skutočnú podstatu týchto javov možno až tak nevidíme, ale viac vnímame. Starnutie ani starobu neovplyvníme, vieme ich ale svojim správaním priamo ovplyvniť tak, že zmiernime ich prejavy.

Prevencia proti starnutiu

Ako sme už na začiatku spomínali, starnutie je prirodzený proces, ktorý bohužiaľ nezastavíme. Dokážeme ho len zmierniť a to tak, že v rámci prevencie podnikneme určité kroky už počas života. Po 30-ke začíname biologicky starnúť, takže 40-ka je ideálny vek, kedy je potrebné sa vzpružiť a začať niečo so sebou robiť.

Úplne presný návod pre štyridsiatnikov neexistuje, ale pár kľúčových zásad ako prevencia proti starnutiu áno. Vybrali sme pre Vás tie najdôležitejšie:

 • Hýbte sa v každom veku najmenej trikrát týždenne po tridsať minút. A k tomu päťkrát týždenne kráčajte aspoň pol hodiny.
 • Skúste si obľúbiť niektoré zdravé a výživné jedlá, ktoré obsahujú v správnom pomere rastlinné aj živočíšne bielkoviny a zaraďte ich do svojho jedálnička. Napr. celozrnné potraviny, orechy, semienka, ovocie, zeleninu, strukoviny, kyslomliečne produkty a ryby.
 • Pite dostatok čistej vody – min. 0,4 litra na 10 kg vašej hmotnosti. Pokojne si pridajte aj bylinkové čaje, ovocné aj zeleninové šťavy.
 • Správnou životosprávou a pravidelným pohybom sa udržíte na zdravej hmotnosti a budete plní energie.
 • Obmedzte kofeín, alkohol, nikotín a iné nevhodné drogy.
 • Samozrejme, skúste obmedziť stres.
 • Trávte svoj voľný čas zmysluplne a spôsobom, ktorý vás bude najviac tešiť. Udržiavajte svoje koníčky a pokojne vyskúšajte niečo nové, po čom túžite alebo čo by vás mohlo obohatiť.
 • Stagnácia ubíja, rozvíjajte sa.
 • Čo najviac relaxujte.
 • Doprajte si minimálne 7 hodín kvalitného nerušeného spánku. Spánok a nočná regenerácia sú kľúčové pre udržanie zdravia.
 • Na doplnenie všetkých potrebných látok pre správne fungovanie všetkých systémov tela siahnite občas po vhodnom výživovom doplnku.

Výživové doplnky proti starnutiu

Výživové doplnky proti starnutiu

Aby bolo starnutie úspešné a neprejavilo sa množstvo znakov staroby, je potrebné dopĺňať také látky, ktoré sa s rastúcim vekom z nášho tela vytrácajú. Jednou z nich je aminokyselina L-karnozín, ktorá sa prirodzene vyskytuje v kostrovom svalstve, srdci a mozgu. Vekom sa množstvo tejto látky v organizme znižuje a jej nedostatok spôsobuje okrem starnutia aj nedostatočnú ochranu buniek, a s tým následne rôzne ochorenia. Antioxidačný mechanizmus karnozínu spočíva v chelatácii ťažkých kovov, čo znamená, že ich je schopný z tela odbúravať.

Proces bunkového čistenia v noci je veľmi dôležitý, chráni bunky pred oxidačným stresom a poškodením. Účinné zložky K2 AntiAge napomáhajú tvorbe bunkovej energie, zlepšujú fyzický výkon, vitalitu a mladistvý vzhľad. Ak cítite únavu a vyčerpanosť aj napriek dostatočnému spánku, doplňte energiu a vitalitu pomocou prírodných látok ako ženšen pravý, koenzým Q10, extrakt z brokolice či hroznových jadierok.

L-carnosine pomáha proti starnutiu

Ďalším skvelým bojovníkom proti vráskam a oslabeným vlasom aj nechtom je produkt SkinBooster. Obsahuje kolagén, elastín, keratín, ceramidy, kyselinu hylaurónovú, vitamíny C a B. Svojím zložením zabraňuje prehlbovaniu vrások, vypína ich a zabezpečuje pleti hydratáciu. Chráni pokožku pred vonkajšími negatívnymi vplyvmi. Vyživuje vlasy a nechty prírodnými a telu vlastnými zložkami, ktoré zabezpečujú, aby boli vlasy silnejšie, lesklejšie a pevnejšie, u nechtov znižuje štiepenie. Okrem toho má Skinbooster výbornú chuť a perfektne dopĺňa váš denný pitný režim.