Osvieženie a proteín?  Určite skúste nový JUICY PROTEIN Viac na...

Máte 40 a potrebujete vzpružiť?
Máte 40 a potrebujete vzpružiť?

Máte 40 a potrebujete vzpružiť?

Máte 40 a potrebujete vzpružiť?

Ženy zrejú ako víno. Vekom získate skúsenosti, neriešite nepodstatné veci, máte úplne iný pohľad na svet, ako napríklad v 18-tke, či 30-tke. Je skutočne 40-ka pre ženu najlepší vek? Čo vaša telesná kondícia, vitalita či psychická stránka? Aké je to byť ženou po štyridsiatke? Poradíme vám, čo robiť, keď potrebujete vzpružiť, vyživiť pleť, odstrániť psychické napätie, únavu, podráždenosť a celkovo sa cítiť lepšie.

Obsah

Ženy po 40-tke v minulosti a dnes

Pre niektoré ženy môže byť obdobie po 40-ke obdobím osobného rastu a zlepšenia sebavedomia. Máte  dostatok skúseností na to, aby ste sa mohli lepšie pochopiť a vedeli, čo si od života prajete. Každý vek prichádza so svojimi vlastnými výzvami a príležitosťami, a to, čo je najlepšie pre jednu ženu, nemusí byť vôbec dobré pre inú.

Pred takými 40-50 rokmi boli 40-ročné ženy úplne iné, úplne inak sa správali, deti mali v inom veku, svadbu skoro, ambície nízke. Dnešné štyridsiatničky riešia úplne iné problémy. Vek prvorodičiek sa zvyšuje, a tak sa mnohé z nich stávajú tesne pred štyridsiatkou mamičkami (nájdu sa aj také, čo rodia svoje prvé dieťa po 40-tke), zatiaľ čo niektoré ich rovesníčky majú už dospelé deti.

Doba sa posunula aj v nárokoch na zamestnanie a mnoho žien posúva kariéru v rebríčku priorít vyššie ako iné ženy. Jedno však majú všetky ženy spoločné - nároky dnešnej doby sú vysoké pre všetky ženy. A popri všetkých súkromných aj pracovných nárokoch nie je jednoduché byť stále milujúcou, trpezlivou, povzbudzujúcou, spoľahlivou, zodpovednou a dobre naladenou manželkou, matkou, dcérou, sestrou, či kamarátkou.

Dlhodobé hektické tempo, časová tieseň, množstvo úloh, psychické napätie, nesprávna životospráva a nedostatok spánku majú za následok pocit únavy, podráždenosti, nesústredenosti, priberania, či bolestí hlavy. Trpí vaše telo a spolu s ním aj vaša myseľ. Spôsob, akým sa cítite fyzicky, má totiž priamy vplyv aj na vaše duševné zdravie. A v neposlednom rade aj na stav vašej pleti. Skúste si teda zlepšiť vašu celkovú pohodu starostlivosťou o svoje telo. Správnou starostlivosťou o seba môžete zmierniť prejavy aj znaky starnutia a oddialiť tak starobu.

Žena, ktorá sa usmieva

Starnutie a staroba nie je to isté

Vedeli ste, že biologicky začína človek starnúť už od narodenia? Prvé znaky sa začínajú prejavovať po 30. roku života. Ste viac unavené, mnoho aktivít vám dlhšie trvá a nestíhate robiť všetko s takou ľahkosťou ako pred pár rokmi? Či máte to naopak a chytáte druhý dych? Stávate sa nezastaviteľnými a bažiacimi po uznaní a prevratnej kariére? S pribúdajúcim vekom sa menia priority aj povinnosti. Prichádza vysnívaná práca, manželstvo, deti, kúpa domu /bytu a starostlivosť oň, či záhradu alebo aj všetko dokopy. Ale zároveň aj frustrácia z nedostatku času na seba.

Viac úloh vám pridáva viac šedivých vlasov a viac starostí vám pridáva viac vrások. Je potrebné rozlišovať starnutie a starobu. 

 • Starnutie je proces
 • Staroba je obdobím života.

Starnutie predstavuje prirodzený proces, ktorý bohužiaľ nezastavíme. Staroba je daň za dlhý život, a tiež predstavuje prirodzenú súčasť životného cyklu. Dochádza k zmenám nielen na úrovni vašich orgánov a tkanív, ale aj v jednotlivých bunkách. Starnutím sú zasiahnuté bunky prakticky všetkých orgánov, ako aj imunitný, endokrinný a kardiovaskulárny systém. Znaky starnutia, rovnako aj znaky staroby, zahŕňajú vzájomné pôsobenie genetických faktorov, životného štýlu a životného prostredia. Rozlišujeme fyzické a psychické znaky starnutia.

Fyzické a psychické znaky starnutia

Starnutie je sprevádzané rôznymi fyzickými a psychickými zmenami, ktoré sú ovplyvnené genetickými predispozíciami, životným štýlom a ďalšími faktormi. Pozorujete na sebe niečo z týchto znakov?

Medzi bežné fyzické zmeny a znaky starnutia patria:

 • úbytok sily a životnej energie
 • zníženie vitality a pohyblivosti
 • slabá kondícia
 • problémy s pohybovým aparátom
 • problémy s rovnováhou aj s koordináciou
 • strata motorických schopností
 • problémy s trávením
 • zhoršovanie fyziologických funkcií a metabolických procesov
 • krátkozrakosť
 • šedivenie a vypadávanie vlasov
 • úbytok kostnej hmoty a telesnej výšky
 • strata citlivosti sluchu a pod.

Podobne veľa je aj prejavov psychických, pretože priamo súvisia s fyzickými.

 • znížená schopnosť učiť sa nové veci
 • zmeny v pamäti, strata krátkodobej pamäte
 • strata chuti do života súvisí so znížením vitality a pohyblivosti
 • starší človek chodí menej von, telo ochabuje a spolu s ním sa zhoršuje aj psychické naladenie a vnímanie okolia
 • spomaľuje sa duševná činnosť človeka, klesá vitalita a energia
 • dochádza k častejším stratám blízkych osôb
 • ochabujú sociálne kontakty
 • zmeny v nálade a emocionálnej regulácii, pribúdajú depresie, úzkosti
 • problémy spojené so sebestačnosťou a pod.

Skutočnú podstatu týchto javov možno až tak nevidíte, ale viac vnímate. Starnutie ani starobu neovplyvníte, viete ich ale svojim správaním priamo ovplyvniť tak, že zmiernite ich prejavy. Existuje mnoho spôsobov, ako udržiavať duševné zdravie a prispôsobiť sa týmto zmenám, vrátane cvičenia mozgu, udržiavania aktívneho sociálneho života a hľadania rôznych foriem podpory.

Prevencia proti starnutiu

Všetci starnú. Je to absolútne normálny, prirodzený proces, ktorý bohužiaľ nezastavíme. Dokážete ho len zmierniť a to tak, že v rámci prevencie podniknete určité kroky už počas života. Po 30-ke človek začína biologicky starnúť, takže 40-ka je ideálny vek, kedy je potrebné sa vzpružiť a začať niečo so sebou robiť. Výhovoriek bolo dosť, aj predsavzatí, aj sebazaprení, uprednostňovania potrieb ostatných, pred vlastnými. Nastal čas, myslieť aj na seba a bez výčitiek.

Úplne presný návod pre štyridsiatnikov neexistuje, ale pár kľúčových zásad ako prevencia proti starnutiu áno. Vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie:

 • Hýbte sa v každom veku najmenej trikrát týždenne po tridsať minút. A k tomu päťkrát týždenne kráčajte aspoň pol hodiny.
 • Skúste si obľúbiť niektoré zdravé a výživné jedlá, ktoré obsahujú v správnom pomere rastlinné aj živočíšne bielkoviny a zaraďte ich do svojho jedálnička. Napr. celozrnné potraviny, orechy, semienka, ovocie, zeleninu, strukoviny, kyslomliečne produkty a ryby.
 • Pite dostatok čistej vody– min. 0,4 litra na 10 kg vašej hmotnosti. Pokojne si pridajte aj bylinkové čaje, ovocné aj zeleninové šťavy.
 • Správnou životosprávou a pravidelným pohybom sa udržíte na zdravej hmotnosti a budete plní energie.
 • Obmedzte kofeín, alkohol, nikotína iné nevhodné drogy.
 • Ľahko sa to hovorí, ale skúste obmedziť stres.
 • Trávte svoj voľný čas zmysluplne a spôsobom, ktorý vás bude najviac tešiť. Udržiavajte svoje koníčky a pokojne vyskúšajte niečo nové, po čom túžite alebo čo by vás mohlo obohatiť.
 • Stagnácia ubíja, rozvíjajte sa.
 • Čo najviac relaxujte.
 • Doprajte si minimálne 7 hodín kvalitného nerušeného spánkuSpánok a nočná regenerácia sú kľúčové pre udržanie zdravia.
 • Na doplnenie všetkých potrebných látok pre správne fungovanie všetkých systémov tela siahnite po vhodnom výživovom doplnku.

Výživové doplnky proti starnutiu

Výživové doplnky proti starnutiu

Existuje niekoľko spôsobov, ako účinne zmierniť prejavy starnutia a zachovať mladistvý vzhľad aj do neskoršieho veku. Či už ide o zdravý životný štýl, starostlivosť o pokožku vhodné kozmetické prípravky, či výživové doplnky proti starnutiu. Aby bolo starnutie úspešné a neprejavilo sa množstvo znakov staroby, je potrebné dopĺňať také látky, ktoré sa s rastúcim vekom z vášho tela vytrácajú.

Jednou z nich je aminokyselina L-karnozín, ktorá sa prirodzene vyskytuje v kostrovom svalstve, srdci a mozgu. Vekom sa množstvo tejto látky v organizme znižuje a jej nedostatok spôsobuje okrem starnutia aj nedostatočnú ochranu buniek, a s tým následne rôzne ochorenia. Antioxidačný mechanizmus karnozínu spočíva v chelatácii ťažkých kovov, čo znamená, že ich je schopný z tela odbúravať.

Proces bunkového čistenia v noci je veľmi dôležitý, chráni bunky pred oxidačným stresom a poškodením. Účinné zložky K2 AntiAge Day & Night napomáhajú tvorbe bunkovej energie, zlepšujú fyzický výkon, vitalitu a mladistvý vzhľad. Ak cítite únavu a vyčerpanosť aj napriek dostatočnému spánku, doplňte energiu a vitalitu pomocou prírodných látok ako ženšen pravý, koenzým Q10, extrakt z brokolice či hroznových jadierok.

L-carnosine pomáha proti starnutiu

Ďalším skvelým bojovníkom proti vráskam a oslabeným vlasom aj nechtom je produkt SkinBooster. Obsahuje kolagén, elastín, keratín, ceramidy, kyselinu hylaurónovú, vitamíny C a B. Svojím zložením zabraňuje prehlbovaniu vrások, vypína ich a zabezpečuje pleti hydratáciu. Chráni pokožku pred vonkajšími negatívnymi vplyvmi. Vyživuje vlasy a nechty prírodnými a telu vlastnými zložkami, ktoré zabezpečujú, aby boli vlasy silnejšie, lesklejšie a pevnejšie, u nechtov znižuje štiepenie. Okrem toho má Skinbooster výbornú chuť a perfektne dopĺňa váš denný pitný režim.

Milé ženy, po 40-tke život nekončí, začnite si užívať

Berte to tak, že ste práve vstúpili do vášho najlepšieho desaťročia. Tento vek prináša nové výzvy a možnosti pre zlepšenie kvality života prostredníctvom starostlivého prístupu k sebe a svojmu telu. Začnite si ten svoj život konečne aj užívať, druhá možnosť nebude. Dáme vám zopár tipov:

 • Začnite cestovať. Okamžite. Pravidelne. Budete výrazne šťastnejšie, keď sa budete tešiť na vopred naplánovanú cestu a aj priamo na novom mieste, ktoré objavíte vďaka cestovaniu.
 • Učte sa jazyky. Zlepšíte si svoje mentálne fungovanie v staršom veku a keď budete ovládať jazyky, i cestovanie bude pre vás jednoduchšie.
 • Nehanbite sa priznať si aj, ak vás baví niečo, čo vaše rovesníčky nie (napríklad sledovanie rozprávok – ideálne Toy Story, Mimoni, alebo si zájdite na koncert nejakej súčasnej „hviezdy“.)
 • Tancujte tak, akoby vás nikto nevidel. Je to oslobodzujúci pocit.
 • Vstávajte ráno skôr, viac stihnete a budete sa cítiť sviežo a lepšie.
 • Nájdite si nejaký koníček (napríklad fitness centrum, pilates, jogu). Rozvoj koníčka môže nielen zvýšiť vašu sebadôveru a rozšíriť váš spoločenský kruh, ale môže vám pomôcť udržať si kognitívnu kondíciu z dlhodobého hľadiska.
 • Pokiaľ ešte nečítate, najvyšší čas začať čítať. Je dokázané, že pravidelné čítanie znižuje pokles pamäte v neskoršom veku až o 32%. Slušné číslo, však?
 • Investujte svoje financie. Ak máte niečo nasporené, šup to investovať rozumne.
 • Máte momentálne prácu, ktorá vás nenapĺňa? Odíďte. Začnite konečne robiť, čo vás baví.
 • Začnite cvičiť. Fitness rutina vám dodá energiu, zlepšíte si celkové zdravie a ktovie, možno aj trochu predĺžite svoj život v neskoršom veku.
 • Vytvorte si rutinu starostlivosti o pleť, či už vo forme kozmetiky alebo výživových doplnkov proti starnutiu a na omladnutie pleti.
 • V práci začnite byť asertívnejšie, dravšie, odvážnejšie. Nebojte sa presadiť svoj názor.
 • Prestaňte riešiť minulosť.
 • Prestaňte sa rozčuľovať.
 • Začnite pozerať na svet optimisticky, tešte sa z maličkostí.
 • Odstráňte zo svojho života toxických ľudí. Ale tak naozaj. Na stálo. Úplne prerušte kontakt. Nestoja za to, aby vám brali naďalej energiu a vietor z plachiet.
 • Stretávajte sa viac s priateľmi.
 • Chváľte ľudí vo svojom okolí. Možno aj vy sa dočkáte pochvaly. Je to úžasný a motivujúci pocit. Motivujte aj vy ostatných.

Je toho tak veľa, čo všetko by ste mohli robiť pre seba vo väčšej miere. Nie ste sebecké. Je to prirodzený proces a hľadáčik života teraz treba namieriť na seba.

Priberanie hmotnosti po 40-tke u žien

40-tke žiaľ mnoho žien môže začať priberať. Je to preto, že sa vám spomaľuje metabolizmus. Vlastne on sa začne spomaľovať už po 20-tke a každým desaťročím sa spomalí o ďalších 10%. Celkom nepekná predstava. Avšak treba s tým niečo začať robiť. Nepodceňujte ukladanie tuku na vaše telo. Hoci najviac postihnuté sú stehná a boky, pokiaľ na sebe spozorujete väčšie množstvo tuku na bruchu, tzv. „nezdravého brušného tuku“, zbystrite pozornosť. Môže to byť v budúcnosti predzvesť srdcovocievnych chorôb alebo cukrovky. A to nechcete. Ešte stále s tým môžete niečo urobiť. Spaľovače tukov sú skvelým riešením. Okrem iných riešení, ktoré sme už spomínali vyššie.

Zamerajte sa na dodávanie živín, vitamínov a minerálov, ktoré môžu byť kľúčové pre udržanie vášho zdravého tela aj mysle. Nepodceňujte ani jedno, ani druhé.

Záver

A máte 40. Ani ste sa nenazdali a je to tu, však? Kedysi ste 40 ročné ženy vnímali ako „staré“. Teraz konečne vidíte, že to tak vôbec nie je. 40 nie je len číslo, je to príležitosť zvoliť si novú cestu k zdraviu a pohode. Práve teraz je ten správny čas na investíciu do seba a svojho zdravia. Tento životný míľnik o možnostiach, ktoré otvárajú pre vás vyššiu úroveň starostlivosti o seba. Cestou k zdraviu nejde len o to, ako vyzeráte, ale o to, ako sa cítite. Preto nechajte zdravie a sebaúctu viesť vašu cestu, a nech život vo vašich 40-tich rokoch žiari energiou, vitalitou a nekonečnými možnosťami.

Môžete vyzerať mladšie, vitálnejšie, zdravšie, cítiť sa lepšie, žiť aktívnym životom, neobmedzovať sa, začať cvičiť, cestovať, spoznávať seba, tráviť čas s priateľmi, venovať sa svojim koníčkom a pri tom všetkom žiť naplno. Dokonca môžete aj schudnúť. Jednoducho máte neobmedzené možnosti a je iba na vás ako so svojím životom naložíte.