Pokožka / Vlasy / Nechty

Krása vychádza zvnútra. Ak poskytujete svojmu telu všetko, čo potrebuje, cítite sa skvele a je to na vás vidieť. Za zdravú pokožku, vlasy a nechty vďačíte nielen tomu, akú používate kozmetiku. Ich kvalita v prvom rade závisí od vašej stravy a na tom, či máte dostatok vitamínov, minerálov a ďalších potrebných látok.

Pokožku tvorí niekoľko vrstiev, najdôležitejšia je epidermis – vonkajšia vrstva, ktorej povrch je posiaty odumretými bunkami. Pod ňou je dermis zásobovaná krvou, obsahujúca hlavne kolagénové a elastínové vlákna, ktoré jej dodávajú štruktúru a pevnosť. Logika hovorí, že ak bojujete so starnutím pleti priamo zvnútra – účinnými látkami, ktoré telo dokáže dobre vstrebať a dopraviť krvným obehom priamo do pokožky – efekt by mal byť väčší a dlhodobejší, než je tomu pri používaní krémov nanášaných na vonkajšiu, odlupujúcu sa vrstvu pokožky. Krémy sú schopné hydratovať len tieto mŕtve bunky a zvonku sa zdá, že pokožka pôsobí zdravšie. Bude to však len dočasný efekt, pretože účinné látky nepreniknú až dovnútra, kde telo vytvára nové bunky.

Ktoré živiny viditeľne vylepšia váš vzhľad?

Kolagén

Predstavuje niečo ako lešenie pre naše telo, ktoré vďaka nemu drží pohromade. Pokožku tvorí zo 75 %, zlepšuje jej štruktúru, elasticitu a je základným stavebným kameňom našich vlasov a nechtov. Po 20. roku života strácame asi 1, 5 % kolagénu každý rok. Túto škodu obyčajne hoja bunky zvané fibroblasty, prirodzené továrne na kolagén, ktoré sa nachádzajú v našom väzivovom tkanive, ale s pribúdajúcim vekom sa ich činnosť spomaľuje. Pokiaľ si jeho hladinu dopĺňame vo forme ľahko vstrebateľných kolagénových peptidov, zvyšujeme tým produkciu vlastného kolagénu – výsledkom je pevnejšia a dostatočne hydratovaná pokožka.

Kyselina hyalurónová

Ďalšiu dôležitú látku, ktorá sa v našom tele prirodzene vyskytuje, predstavuje populárna kyselina hyalurónová. Prepožičiava pleti pružnosť, má jedinečnú schopnosť zadržiavať vodu (až tisícnásobok svojej hmotnosti), vďaka nej je pokožka hydratovaná, hladká a plná. Na rozdiel od kolagénu, ktorého úbytok môžeme spomaliť zdravým životným štýlom, kyselinu hyalurónovú strácame všetci rovnakým tempom, okolo štyridsiatky už jej máme len polovicu pôvodného množstva. Okrem zvláčňujúcich účinkov dokáže aj dobre hojiť rany a redukovať zápal (napríklad v ústnej dutine).

Keratín

Proteín nachádzajúci sa vo všetkých povrchových tkanivách – v pokožke, vlasoch aj nechtoch – dodáva im pevnosť, štruktúru a odolnosť voči voľným radikálom. Ako v prípade kolagénu a elastínu, aj produkcia keratínu sa s pribúdajúcim vekom znižuje. Vidíme to predovšetkým na vlasoch a nechtoch, ktoré sú z veľkej časti tvorené práve týmto proteínom. Stávajú sa krehkejšími a začínajú sa lámať.

Vitamín B3 a B7

Jednou z najsľubnejších látok nielen pre pleť je niacinamid (B3). Dokáže zlepšovať rôzne kožné problémy ako akné, ekzém, dermatitída, hyperpigmentácia, reparovať suchú, či starnúcu pleť poškodenú slnkom. Čistí upchaté póry, redukuje jemné vrásky a začervenanie pokožky, zjemňuje a vyhladzuje jej štruktúru.

Vitamín B7, známy pod názvom biotín, je kľúčovou zložkou pre zdravý rast a obnovu buniek a syntézu mastných kyselín a aminokyselín v tele. Pomáha pokožku revitalizovať, zjednocovať jej farebný tón a tiež bojovať s voľnými radikálmi. Asistuje aj pri vytváraní tuku v pokožke, aby bola vypnutá, hydratovaná a nepodliehala príliš rýchlo starnutiu. Je dobrým pomocníkom pri krotení prejavov dermatitídy, psoriázy, ekzému a akné. Navyše preukázateľne stimuluje rast vlasov a nechtov, spevňuje ich, dodáva im vitalitu a lesk.

Koenzým Q10

Nielenže pleť vďaka nemu pôsobí mladšie, koenzým Q10 dokáže doslova resetovať biologické hodiny. Tento prirodzený antioxidant pomáha minimalizovať jemné vrásky, má omladzujúce účinky – potláča rozklad elastínu a kolagénu. Redukuje činnosť voľných radikálov, ktoré prispievajú k predčasnému a komplexnému starnutiu organizmu a pomáha chrániť pokožku, vlasy a nechty pred UV žiarením.

Extrakt z hroznových jadier

Predstavuje vynikajúci zdroj vitamínov C a E, ako aj ďalších účinných antioxidantov (flavonoidy, resveratrol). Pomáha chrániť pokožku a vlasy pred poškodením spôsobeným UV žiarením, udržuje ich elasticitu a pevnosť a tým spomaľuje nepríjemné prejavy plynutia času.

Sú vaše vlasy matné a bez života, pokožka je zvädnutá, chýba jej jas a nechty sa každú chvíľu lámu? Mnoho zdravých látok môžete získať z vyváženej stravy, avšak často nie v množstve, ktoré by ste potrebovali. Doprajte si viac a vyberte si z našej ponuky skrášľujúcich preparátov pre zdravú pokožku, žiarivé vlasy a pevné nechty. Prvotriedna kvalita a mnohoročný výskum vám zaručí, že už čoskoro uvidíte hmatateľné výsledky.

Zobraziť viac
Vynulovať filter
Zobrazených 1-6 z celkovo 6 záznamov.
Kompava spol. s r.o., Piešťanská 1202/44, Nové Mesto nad Váhom 91501, +420 903 473 211, objednavky@kompava.sk
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby. Viac info