Pozitívne účinky Taurínu
Pozitívne účinky Taurínu

Pozitívne účinky Taurínu

Pozitívne účinky Taurínu

Obsah

Taurín patrí medzi neesenciálne aminokyseliny a jeho názov je odvodený od latinského slova Taurus, čo v preklade znamená býk (bol objavený v žlči býkov).

Prinášame vám 5 dôvodov, pri ktorých môže byť používanie taurínu užitočné.

1. Taurín pomáha eliminovať stres

Každodenný stres patrí medzi najväčších nepriateľov zdravia. Oslabuje imunitný systém, podporuje priberanie na váhe a taktiež zhoršuje kvalitu spánku.

Najnovšie výskumy potvrdzujú, že taurín pomáha eliminovať stres a navodzovať pocit duševnej pohody. Je to spôsobené tým, že taurín sa priamo podieľa na tvorbe (vylučovaní) kyseliny γ-aminomaslovej v mozgu, ktorá je zodpovedná za potláčanie stavov úzkosti a depresie. Kyselina γ-aminomaslová je tiež zodpovedná za kvalitu spánku. Podporuje zaspávanie a regeneráciu organizmu. 

2. Taurín zlepšuje mozgové funkcie 

Je známe, že so zvyšujúcim sa vekom postupne klesá činnosť mozgu. Práve vyššie spomínaná kyselina γ-aminomaslová účinne chráni mozog pred starnutím. Kyselina γ-aminomaslová totiž rozhoduje o tom, ktorý impulz (nervový vzruch) z obrovského množstva impulzov sa dostane do neurónu. Pomáha neurónom odpovedať (reagovať) iba na tie impulzy, ktoré majú v danom momente zmysel a sú potrebné. Práve s pribúdajúcim vekom sa táto výberová schopnosť neurónov znižuje. Užívanie taurínu môže teda aj vo vyššom veku efektívne zlepšovať činnosť (funkcie) mozgu. 

Experimentálne výsledky amerických vedcov publikované v magazíne New Scientist ukázali, že makaky (druh opíc), ktoré sú veľmi podobné človeku, vo vyššom veku, ktorý je porovnateľný s vekom 90 ročného človeka, po zvýšení hladiny kyseliny γ-aminomaslovej v mozgu vykazovali výrazne lepšie mozgové funkcie. Zlepšila sa celková odpoveď neurónov na prichádzajúce impulzy (nervové vzruchy). Makaky sa doslova stali mladšie o 20 rokov.

3. Taurín zlepšuje citlivosť buniek na inzulín a pomáha presúvať glukózu z krvi do buniek

Taurín pomáha účinne presúvať glukózu z krvi do buniek (podobne ako hormón inzulín). Tým, že taurín má antioxidačné účinky, chráni podžalúdkovú žľazu (pankreas) pred zápalmi, čím zabraňuje nekontrolovateľnému vyplavovaniu inzulínu. Má špecifickú vlastnosť, tzv. anorexigénny vplyv, čo znamená, že reguluje pocit hladu tým, že pôsobí na oblasť mozgu (hypotalamus), ktorá obsahuje skupiny neurónov usporiadaných do centra hladu a centra sýtosti. 

4. Taurín podporuje produkciu testosterónu a zlepšuje pohyblivosť a funkčnosť spermií

Bolo preukázané, že taurín podporuje produkciu testosterónu a rastového hormónu. Nízka hladina testosterónu u mužov môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Práve taurín môže byť pre mnohých mužov nápomocný pri zvyšovaní hladiny testosterónu a ako účinný prostriedok pri podpore liečby neplodnosti. Taurín totiž tiež podporuje reprodukčné zdravie mužov, pretože chráni spermie (silný antioxidant) a zvyšuje ich pohyblivosť. Najlepšia účinnosť bola preukázaná pri kombinácii taurínu so zinkom a L-karnitínom.

5. Taurín podporuje srdcovú činnosť

Taurín je pozitívne inotropný, čo znamená, že podporuje (zväčšuje) silu sťahu (kontrakcie) srdcového svalu, čím dochádza k optimálnemu zásobovaniu organizmu krvou. Chráni srdce pred nepravidelnou frekvenciu a účinne podporuje znižovanie krvného tlaku.