Zinok - minerál na kĺby, svaly a akné
Zinok - minerál na kĺby, svaly a akné

Zinok - minerál na kĺby, svaly a akné

Zinok - minerál na kĺby, svaly a akné

Zinok patrí medzi mikroelementy. Ide o zložky nachádzajúce sa v ľudskom organizme len v nepatrných množstvách, no aj napriek tomu sú pre správne fungovanie organizmu nepostrádateľné. Zinok je po železe druhým najviac zastúpeným stopovým prvkom v ľudskom tele. 

Vyskytuje sa skoro vo všetkých orgánoch, najväčšiu koncentráciu má v hormóne inzulín (tvorí jadro inzulínovej molekuly). Nachádza vo vysokej koncentrácii aj v očných tkanivách a významne  podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému (znak že vidíme).

Zinok je dôležitý pri syntéze kolagénu a bielkovín, pri jeho nedostatku nie sú dostatočné tvorené, čo má za následok úbytok kolagénu z ciev a kĺbov a úbytok i svalovej hmoty.

Zinok a jeho účinky

Podporuje syntézu a aktiváciu buniek lymfatického systému. Je nevyhnutný pre syntézu proteínov a DNA. Udržuje celistvosť buniek, urýchľuje ich delenie a tým i hojenie rán. Zvyšuje tvorbu testosterónu a spermií u mužov.

Zvyšuje odolnosť voči infekciám, pôsobí ako prevencia proti chrípke. Je dôležitý pri tvorbe T-lymfocytov (bunky imunitného systému), raste a funkčnosti leukocytov (biele krvinky). Znižuje tvorbu zápalov a ekzémov.

Znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Je účinný proti vypadávaniu vlasov a lámavosti nechtov. Udržuje pH krvi a zvyšuje v nej koncentráciu vitamínu E (antioxidant). Zabezpečuje normálny rast a vývin mozgu u detí. Podporuje syntézu inzulínu v Langenharsových ostrovčekoch.

Pri jeho užívaní nie je vhodné užívať Fe v tú istú dobu, lebo ich účinky sa rušia. Je vhodné si dať medzi užívaním niekoľkohodino­vú pauzu.

Zinok je prvok, ktorý sa v tele vyskytuje v gramových, ale spotrebováva sa v miligramových množstvách. Uvádza sa, že zinok má v tele podobný objem ako železo – 2 až 4 g. Vyskytuje sa skoro vo všetkých orgánoch, no najvyššiu koncentráciu má v hormóne inzulín, ktorý sa tvorí v Langerhansových ostrovčekoch – bunkách pankreasu – a významne rozhoduje o regulovaní metabolizmu cukrov v ľudskom organizme.

Zinok tvorí jadro inzulínovej molekuly. Poruchy tohto mechanizmu spôsobujú jednu z najčastejších chorôb cukrovku, ktorá býva spojená so slepotou. Najväčší počet oslepnutí ročne je spojený práve s cukrovkou. Je to preto, lebo zinok sa nachádza vo vysokej koncentrácii aj v očných tkanivách a významne sa podieľa na prenose fotochemických reakcií do nervového systému. Pri zníženej hladine zinku v organizme, ktorá je narušená poruchami metabolizmu zinku v pankrease, dochádza aj k poruchám zraku.

Zinok a cukrovka

Odporúčaná denná dávka

Denné dávky zinku odporúčané svetovou zdravotníckou organizáciou sú priemerne 8,5 mg denne. U detí sa pohybujú od 5 do 7 mg, u dospelých 15 mg, u tehotných žien 20 až 25 mg a u športovcov a rizikových skupín 25 mg a viac. Za maximálnu ešte únosnú dávku sa považuje 100 mg denne. Pri dávke nad 30 mg je potrebné brať aj 2–3 mg medi, aby sa nenarušil pomer medzi meďou a zinkom.

Výskyt 

Zinok v potravinách

Zdroje zinku sú rastlinné i živočíšne:

  • žitné klíčkové vločky,
  • pšenica,
  • pšeničné otruby,
  • prírodná ryža,
  • slnečnicové semená,
  • mak,
  • strukoviny,
  • tekvicové semená,
  • mäso,
  • huby,
  • pivovarnícke droždie a žĺtky,
  • jedlé morské riasy.

Príznaky pri nedostatku zinku

Nedostatok zinku spôsobuje: zhoršenie zraku, hojenia, nedostatočný rast, kožné choroby, padanie vlasov, zoslabnutie nechtov a vznik bielych škvŕn na nich, narušenie reprodukčnej schopnosti, zväčšenie prostaty, sterilitu, oneskorené pohlavné dospievanie, nepravidelnú menštruáciu, psychické poruchy, retardáciu, mentálnu poruchu pamäti, spomalenú schopnosť učenia sa, náchylnosť k infekciám, časté prechladnutia, chrípky, bolesti kĺbov, aterosklerózu a zlú cirkuláciu krvi, unavenosť a nechutenstvo.

Zinok a selén pre lepšiu imunitu

Príznaky pri prebytku zinku

Pri predávkovaní dochádza k toxickému pôsobeniu zinku. Za mimoriadne vysoký príjem sa považuje 150 mg denne. K tomu môže dôjsť pri nekontrolovanom prijímaní doplnkov, ale aj pri konzervovaní potravín v pozinkovaných konzervách.

Pri akútnych otravách zinkom dochádza k tráviacim ťažkostiam, pri chronických otravách k poruchám koordinácie svalov, k zlyhávaniu obličiek, chudokrvnosti a ďalším chorobám.

Odporúčané množstvo denného príjmu vitamínov a minerálnych látok vo výživových doplnkoch: Zinok mg 15

Odporúčané množstvá denného príjmu vitamínov a minerálnych látok vo výživových doplnkoch pre deti vo veku od 3 rokov, pre mládež, tehotné ženy a dojčiace ženy:

Deti od 3–6 rokov: 10 mg

Deti od 7–14 rokov: 14 mg

Mládež 15–18 rokov: 15 mg

Dospelí 19–34 rokov: 12 mg

Dospelí 35–59 rokov: 11 mg

Dospelí 60 rokov a viac: 10 mg

Tehotné ženy: 16 mg

Dojčiace ženy: 16 mg

Zinok je po železe druhým najviac zastúpeným stopovým prvkom v ľudskom tele. Pre svoje funkcie patrí medzi najvýznamnejšie. V tele sa koncentrovane nachádza najmä v mozgu, v očnej dúhovke, kostiach a v mužských pohlavných žľazách. Na rozdiel od železa trpí nedostatkom zinku omnoho viacej ľudí. Je to dané najme priemyselne pripravovanou potravou ktorá je naň chudobná. V tele sa nevytvárajú veľké zásoby a preto je ich potrebné neustále dopĺňať. Najviac sú jeho nedostatkom postihnuté deti, mládež, diabetici, tehotné ženy a neurotici.

Zinok je potrebný pre svalovú kontrakciu a veľké množstvo sa ho stráca potením. Z tohto ale aj iných dôvodov často trpia jeho nedostatkom aj športovci. Príznaky nedostatku sú spomalený rast, nepravidelná menštruácia, zníženie imunity a náchylnosť k infekciám, znížená kvalita pokožky a dlhšie hojenie rán, zhoršenie videnia, artérioskleróza a poruchy sexuálnych funkcií. Pri nedostatku sa objavujú na nechtoch biele škvrny.

Zinok a jeho účinky

  • Priaznivo pôsobí pri kožných problémoch (vyrážky, zvýšený mazotok)
  • Podporuje dobrú kondíciu nechtov a ich krásny vzhľad
  • Podporuje správny vývoj a funkciu pohlavných orgánov
  • Má blahodarný vplyv na prostatu

Zinok na akné

Zinok a imunita

Zinok je základným stopovým prvkom nevyhnutným pre správne fungovanie imunitného systému. Ovplyvňuje rast a jeho rozvíja integritu. Stopové prvky majú vo všeobecnosti obrovský vplyv na kľúčové prvky imunitného systému, ako enzýmy, týmusové peptidy a cytokíny.

Hladina zinku v organizme hrá obzvlášť významnú úlohu pri regulácii a aktivácii buniek lymfatického systému a pri ich rozmnožovaní. Prijímanie dostatočného množstva zinku vo forme stravy alebo výživových doplnkov je nevyhnutnou prevenciou pred zmenami fungovania imunitného systému a zlepšuje odolnosť voči infekciám.

Čo môže spôsobiť nedostatok zinku v tele?

  • Akrodermatitída - Choroba spôsobená nedostatkom zinku je charakterizovaná mukokutánnymi (vzťahujúcim sa na sliznicu a kožu) poškodeniami, hnačkou a častými závažnými infekciami hubovitého, vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Ľudia postihnutí touto chorobou trpia na týmickú atrofiu, alergiu, majú zníženú reakciu lymfatických buniek na prítomnosť mitogénov, zníženú hormonálnu aktivitu, a taktiež trpia precitlivenosťou.
  • Nekontrolovateľný úbytok hmotnosti
  • Zvracanie
  • Strata chuti do jedla
  • Zmeny pokožky, vyrážky
  • Vypadávanie vlasov
  • Nepravidelná menštruácia

Vedecké štúdie dokazujú, že už mierne znížená hladina zinku v ľudskom organizme môže narušiť správne fungovanie imunitných funkcií a človek je vystavený možnému vzniku infekcií.

Dostatočný prísun zinku, predovšetkým prostredníctvom vhodných doplnkov výživy pôsobí ako najlepšia prevencia narušenia rovnováhy imunitného systému a zlepšuje celkovú odolnosť ľudského organizmu.

Zinok je základným stopovým prvkom všetkých organizmov. Obzvlášť rast a rozvoj ľudského organizmu je úzko spätý s prítomnosťou zinku. Nervový, reprodukčný a imunitný systém sú jeho nedostatkom výrazne ovplyvňované.

Vzťah medzi zinkom a imunitným systémom je komplexný, a dá sa rozdeliť do štyroch základných skupín:

1. Príjem zinku formou stravy a jeho následné vstrebávanie závisí od zloženia stravy a taktiež od veku človeka a jeho zdravotného stavu.

2. Zinok sa podieľa na správnom fungovaní viac než 300 enzýmov ovplyvňujúcich funkcie rôznych orgánov, čím nepriamo podmieňuje výkonnosť imunitného systému.

3. Priamy účinok zinku sa prejavuje vo vytváraní, raste a funkčnosti leukocytov.

4. Podporuje činnosť ďalších imunostimulantov.

Výživová hodnota zinku, jeho fyziologické účinky, vplyv na tvorbu enzýmov a funkciu buniek, priamy efekt na množstvo leukocytov a podpora funkcií iných imunostimulantov z neho robí nevyhnutnú súčasť stravy a doplnkov každého človeka snažiaceho sa o čo najdlhšie udržanie optimálneho zdravia.

Zinok a jeho pozitívne účinky

Výživový doplnok Zinok a Selén okrem zinku a selénu obsahuje navyše i Cordyceps sinesis. Významne prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, tiež chráni organizmus pred pôsobením oxidačného stresu. Zabezpečuje zdravie pokožky, nechtov a vlasov. 

Premium Lactoferrin, obsahuje zinok, ktorý vďaka kooperácii s ostatnými zložkami podporuje imunitu, pôsobí proti anémii (chudokrvnosti) a má vynikajúci protizápalový účinok.

Zinok tiež nájdete v našom najpopulárnejšom viaczložkovom proteíne Wellness Daily Protein.